Najbardziej odczują seniorzy i młodzi. "Gigantyczna zmiana"
Listopad upływa pod znakiem zmian dla pacjentów. Zaczęło się od wystawiania recept na określone substancje tylko po uprzednim przebadaniu przez lekarza, teraz Sejmowa Komisja Zdrowia poparła projekt związany z receptą na darmowe leki.
1. Lepsza dostępność, prostsze procedury
Łącznie 6600 produktów znajduje się na rządowym wykazie leków bezpłatnych dla dwóch grup - seniorów oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. To m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, przeciwwirusowe oraz antybiotyki, przeciwbólowe, stosowane w nadciśnieniu tętniczym czy chorobach układu pokarmowego, a także szczepionki.
Do darmowych leków uprawnia recepta oznaczona "S" lub "Dz", jednak dotychczas takie oznaczenie mógł wprowadzić lekarz, który posiadał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego.
Sejmowa Komisja Zdrowia poparła projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którą uprawnienia te zostają rozszerzone także na wszystkich lekarzy, położne, felczerów, pielęgniarki czy farmaceutów w przypadku recepty na szczepienia. Chodzi o ułatwienie dostępu do leków bezpłatnych także dla pacjentów, którzy korzystają z prywatnej opieki medycznej.
- Ustawa jest dobra i potrzebna, ale jak zamierzacie ją sfinansować, skoro mamy dziurę w budżecie NFZ na blisko 20 mld, brakuje na programy lekowe, nadwykonania, rehabilitację, opiekę koordynowaną POZ - mówił poseł Czesław Hoc z PiS w czasie posiedzenia Komisji.
- Gigantyczna zmiana. Przymiarek do takich zmian było już kilka i były one potrzebne. Dochodziło do takich absurdów, że POZ robił za "przepisywalnię leków" - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie mgr farm. Paulina Front.
- Trafiali tam pacjenci z wizyt prywatnych i od specjalistów, którzy nie byli uprawnieni do wystawiania recept. Zajmowanie kolejnego lekarza tylko po to, żeby kolejny raz wystawił receptę, to strata systemowa granicząca z absurdem - dodaje.
Jak wyjaśnia farmaceutka, dotychczas obowiązujące przepisy miały chronić "przed nadmiernym obciążeniem dla budżetu". - Jeśli pacjent musi przejść się po kilku lekarzach, to żadna oszczędność - podkreśla mgr farm. Front.
Osobną kwestią, jak tłumaczy, są recepty farmaceutyczne na szczepionki. To zmiana, na którą farmaceuci bardzo mocno liczą, zwłaszcza z uwagi na sezon infekcyjny. - Na przykład szczepionka przeciw grypie - w jej przypadku poziom refundacji jest przypisany do wieku pacjenta. Wystawienie refundowanej recepty to banał. Niestety obawiam się, że zanim funkcjonalność pojawi się w systemie farmaceuty, będzie już "musztarda po obiedzie" - kwituje ekspertka.
2. Receptomaty dostały prztyczka w nos
W listopadzie weszła już w życie istotna zmiana będąca pokłosiem nadmiernej ekspansji tzw. receptomatów. Od 7 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia ws. środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Chodzi o fentanyl, morfinę, oksykodon, ziele konopi.
- Receptomaty błyskawicznie wymknęły się spod kontroli i jedynym sposobem na zatrzymanie ich zuchwałości były radykalne posunięcia. Takie jak ukrócenie procederu wystawiania leków w trakcie teleporady - przyznaje mgr Front i dodaje, że zmiany w tym zakresie są próbą załatania dziury, które były "ogromnym zagrożeniem w kontekście zdrowia publicznego".
- Wbrew pozorom Polacy morfinistami nie są, daleko nam też do epidemii fentanylu, o której od dawna mówi się w USA, za to konopie? Wystarczy spojrzeć na to, jak agresywny marketing prowadzą, ile jest receptomatów dedykowanych wyłącznie samym konopiom - mówi farmaceutka.
1 listopada weszła w życie także nowelizacja ustawy refundacyjnej (Duża Nowelizacja Ustawy Refundacyjnej, DNUR) związana z umieszczaniem na receptach adnotacji "nie zamieniać". Chodzi o wydawanie pacjentowi w aptece zamienników leku przepisanego na recepcie. W myśl nowych przepisów lekarz będzie mógł umieścić zapis "nie zamieniać" tylko w dwóch przypadkach: pod warunkiem wystąpienia uzasadnionych wskazań medycznych oraz w przypadku występowania u pacjenta udokumentowanych działań niepożądanych.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.