Trwa ładowanie...

Najbardziej odczują seniorzy i młodzi. "Gigantyczna zmiana"

 Karolina Rozmus
22.11.2024 21:54
Spore zmiany w receptach. Listopad przełomowym miesiącem dla pacjentów
Spore zmiany w receptach. Listopad przełomowym miesiącem dla pacjentów (East News)

Listopad upływa pod znakiem zmian dla pacjentów. Zaczęło się od wystawiania recept na określone substancje tylko po uprzednim przebadaniu przez lekarza, teraz Sejmowa Komisja Zdrowia poparła projekt związany z receptą na darmowe leki.

spis treści

1. Lepsza dostępność, prostsze procedury

Łącznie 6600 produktów znajduje się na rządowym wykazie leków bezpłatnych dla dwóch grup - seniorów oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. To m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, przeciwwirusowe oraz antybiotyki, przeciwbólowe, stosowane w nadciśnieniu tętniczym czy chorobach układu pokarmowego, a także szczepionki.

Do darmowych leków uprawnia recepta oznaczona "S" lub "Dz", jednak dotychczas takie oznaczenie mógł wprowadzić lekarz, który posiadał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego.

Sejmowa Komisja Zdrowia poparła projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którą uprawnienia te zostają rozszerzone także na wszystkich lekarzy, położne, felczerów, pielęgniarki czy farmaceutów w przypadku recepty na szczepienia. Chodzi o ułatwienie dostępu do leków bezpłatnych także dla pacjentów, którzy korzystają z prywatnej opieki medycznej.

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

- Ustawa jest dobra i potrzebna, ale jak zamierzacie ją sfinansować, skoro mamy dziurę w budżecie NFZ na blisko 20 mld, brakuje na programy lekowe, nadwykonania, rehabilitację, opiekę koordynowaną POZ - mówił poseł Czesław Hoc z PiS w czasie posiedzenia Komisji.

- Gigantyczna zmiana. Przymiarek do takich zmian było już kilka i były one potrzebne. Dochodziło do takich absurdów, że POZ robił za "przepisywalnię leków" - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie mgr farm. Paulina Front.

"Patologiczny twór". Zmiany w receptach mają rozwiązać spory problem
"Patologiczny twór". Zmiany w receptach mają rozwiązać spory problem

7 listopada weszły w życie nowe zasady wystawiania recept na określone substancje lecznicze. Dla wielu

przeczytaj artykuł

- Trafiali tam pacjenci z wizyt prywatnych i od specjalistów, którzy nie byli uprawnieni do wystawiania recept. Zajmowanie kolejnego lekarza tylko po to, żeby kolejny raz wystawił receptę, to strata systemowa granicząca z absurdem - dodaje.

Jak wyjaśnia farmaceutka, dotychczas obowiązujące przepisy miały chronić "przed nadmiernym obciążeniem dla budżetu". - Jeśli pacjent musi przejść się po kilku lekarzach, to żadna oszczędność - podkreśla mgr farm. Front.

Zmiany w receptach. Dotyczą darmowych leków
Zmiany w receptach. Dotyczą darmowych leków (Getty Images)

Osobną kwestią, jak tłumaczy, są recepty farmaceutyczne na szczepionki. To zmiana, na którą farmaceuci bardzo mocno liczą, zwłaszcza z uwagi na sezon infekcyjny. - Na przykład szczepionka przeciw grypie - w jej przypadku poziom refundacji jest przypisany do wieku pacjenta. Wystawienie refundowanej recepty to banał. Niestety obawiam się, że zanim funkcjonalność pojawi się w systemie farmaceuty, będzie już "musztarda po obiedzie" - kwituje ekspertka.

2. Receptomaty dostały prztyczka w nos

W listopadzie weszła już w życie istotna zmiana będąca pokłosiem nadmiernej ekspansji tzw. receptomatów. Od 7 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia ws. środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Chodzi o fentanyl, morfinę, oksykodon, ziele konopi.

- Receptomaty błyskawicznie wymknęły się spod kontroli i jedynym sposobem na zatrzymanie ich zuchwałości były radykalne posunięcia. Takie jak ukrócenie procederu wystawiania leków w trakcie teleporady - przyznaje mgr Front i dodaje, że zmiany w tym zakresie są próbą załatania dziury, które były "ogromnym zagrożeniem w kontekście zdrowia publicznego".

- Wbrew pozorom Polacy morfinistami nie są, daleko nam też do epidemii fentanylu, o której od dawna mówi się w USA, za to konopie? Wystarczy spojrzeć na to, jak agresywny marketing prowadzą, ile jest receptomatów dedykowanych wyłącznie samym konopiom - mówi farmaceutka.

1 listopada weszła w życie także nowelizacja ustawy refundacyjnej (Duża Nowelizacja Ustawy Refundacyjnej, DNUR) związana z umieszczaniem na receptach adnotacji "nie zamieniać". Chodzi o wydawanie pacjentowi w aptece zamienników leku przepisanego na recepcie. W myśl nowych przepisów lekarz będzie mógł umieścić zapis "nie zamieniać" tylko w dwóch przypadkach: pod warunkiem wystąpienia uzasadnionych wskazań medycznych oraz w przypadku występowania u pacjenta udokumentowanych działań niepożądanych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze