Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny, objawy, leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to choroba, która zwykle dotyczy tych, którzy mają tłusta cerę. Może ona atakować skórę twarzy i tę na głowie. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy?

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny

Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry twarzy są nadczynne gruczoły łojowe. Zwykle zaburzenia te pojawiają się w okresie dojrzewania i są powodowane zakłóceniem właściwego poziomu hormonów w organizmie. Choroba znacznie się nasila, gdy jednostka pozostaje pod wpływem stresu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Swędzenie skóry – co może oznaczać?

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć może o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu....

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – objawy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy objawia się złuszczaniem skóry. Za taki stan rzeczy odpowiadają drożdżaki, czyli grzyby. Co ciekawe u jednostek zdrowych są jednym ze składników flory bakteryjnej. Ale charakterystyka i właściwości cery tłustej powoduje, że owe drożdże rozwijają się nad wyraz dobrze, co prowadzi do ich nadmiaru. Taki stan rzeczy wywołuje skutki w postaci chociażby podrażnionej skóry, licznych zaczerwień czy łuszczenia się naskórka.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy dość łatwo pomylić z objawami łuszczycy zwykłej. Dość prostym rozróżnieniem jest porównanie miejsc, w których choroba się objawia. O ile łojotokowe zapalenie skóry twarzy pojawia się właśnie na twarzy, ale może też występować na głowie, za to łuszczyca zwykła działa również na innych partiach ciała, w tym na: kolanach, łokciach, a także na twarzy, ale z naciskiem na okolice nad wargą, na brodzie, wokół brew, nosa. Oprócz tego zmiany łuszczycowe można zauważyć tam, gdzie występuje owłosienie, a także w miejscach, gdzie gruczoły łojowe występują nad wyraz często, czyli mostek i łopatki.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – leczenie

Bywa, że łojotokowe zapalenie skóry znikają same. Ale te nieleczone, bywają bardzo groźne, ponieważ ich objawy nasilają się w czasie.

Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie łojotokowe zapalenie skóry twarzy powinien niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekarz postawi odpowiednią diagnozę – może się okazać, iż przypuszczenia pacjenta były błędne. Jeśli jednak podejrzenia łojotokowego zapalenia skóry twarzy potwierdzą się, wówczas dermatolog przypisze odpowiednie leki.

Zwykle specjalista w przypadku łojotokowego zapalenia skóry twarzy zaleca krem, który zawiera substancje przeciwgrzybiczne, a także przeciwzapalne. Te medykamenty stosuje się miejscowo. Jako wspomaganie leczenia może także zalecić kurację doustną.

Produkty idealne dla twojej skóry, które masz w kuchni

Wiele produktów spożywczych stanowi źródło cennych dla skóry witamin oraz mikroelementów. Ich spożywanie może zatem przynieść skórze wiele korzyści. Co...

Warto przygotować swoją skórę na czas leczenia – o tym powinien poinformować dermatolog. Aby kuracja przyniosła oczekiwany rezultat, na jej początku pacjent powinien odpowiednio złuszczyć skórę za pomocą przeznaczonego do tego preparatu. W tymże celu specjaliści zalecają na przykład oliwę salicylową. Robi się to po to, aby leki lepiej się wchłaniały, a zatem działy w odpowiedni sposób.

Aby zapobiec ewentualnemu nawrotowi łojotokowego zapalenia skóry, należy poddawać ją odpowiedniej pielęgnacji.

Osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry twarzy, zwykle też borykają się z takimi samymi problemami ze skórą na głowie. Wówczas należy pamiętać także o stosowaniu właściwych szamponów. Chodzi o to, by miały dość łagodne działanie. Warto zwrócić uwagę, czy na ich etykiecie widnieje informacja o możliwości codziennego stosowania. Szampony, które w swoim składzie zawierają substancje o działaniu złuszczającym i przeciwgrzybicznym wspomagają leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łojotok - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Łojotok - przyczyny, objawy, leczenie
Łysienie a choroby

Łojotokowe zapalenie skóry a łysienie

, uszkodzenia mieszka włosowego i łysienia. Objawy łojotokowego zapalenia skóry Najczęściej zmiany występują na owłosionej skórze głowy, twarzy, zwłaszcza...

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Przykład atopowego zapalenia skóry

Przykład atopowego zapalenia skóry

Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry to zaczerwienienie w miejscu zapalenia oraz nierzadko suchość naskórka.

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest atopowe zapalenie skóry? (WIDEO)

Co to jest atopowe zapalenie skóry? (WIDEO) Odtwórz wideo

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS, inaczej wyprysk atopowy lub egzema) jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry, która dotyczy całej skóry (...) . Dotyka ona zarówno naskórka, jak...

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry (WIDEO)

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry (WIDEO) Odtwórz wideo

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry Zespół zmian zapalnych skóry związanych z genetycznie uwarunkowanym defektem bariery skórnej (...) i nadwrażliwością miejscową określany jest mianem AZS. Skrót...

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci? (WIDEO)

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci? (WIDEO) Odtwórz wideo

Czynniki wywołujące atopowe zapalenie skóry nie są do końca określone. Z pewnością, objawy choroby są związane z alergią pokarmową, katarem siennym (...) alergenów wziewnych i kontaktowych. Dużą rolę...