Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 15:17
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy objawia się złuszczaniem skóry
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy objawia się złuszczaniem skóry (123rf.com)

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to choroba, która zwykle dotyczy tych, którzy mają tłusta cerę. Może ona atakować skórę twarzy i tę na głowie. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy?

spis treści

1. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny

Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry twarzy są nadczynne gruczoły łojowe. Zwykle zaburzenia te pojawiają się w okresie dojrzewania i są powodowane zakłóceniem właściwego poziomu hormonów w organizmie.

Choroba znacznie się nasila, gdy jednostka pozostaje pod wpływem stresu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć

zobacz galerię

2. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – objawy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy objawia się złuszczaniem skóry. Za taki stan rzeczy odpowiadają drożdżaki, czyli grzyby.

Co ciekawe u jednostek zdrowych są jednym ze składników flory bakteryjnej. Ale charakterystyka i właściwości cery tłustej powoduje, że owe drożdże rozwijają się nad wyraz dobrze, co prowadzi do ich nadmiaru.

Taki stan rzeczy wywołuje skutki w postaci chociażby podrażnionej skóry, licznych zaczerwień czy łuszczenia się naskórka.

Łojotokowe zapalenie skóry to głównie jej złuszczanie się.
Łojotokowe zapalenie skóry to głównie jej złuszczanie się.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy dość łatwo pomylić z objawami łuszczycy zwykłej. Dość prostym rozróżnieniem jest porównanie miejsc, w których choroba się objawia.

O ile łojotokowe zapalenie skóry twarzy pojawia się właśnie na twarzy, ale może też występować na głowie, za to łuszczyca zwykła działa również na innych partiach ciała, w tym na: kolanach, łokciach, a także na twarzy, ale z naciskiem na okolice nad wargą, na brodzie, wokół brew, nosa.

Oprócz tego zmiany łuszczycowe można zauważyć tam, gdzie występuje owłosienie, a także w miejscach, gdzie gruczoły łojowe występują nad wyraz często, czyli mostek i łopatki.

3. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – leczenie

Bywa, że łojotokowe zapalenie skóry znikają same. Ale te nieleczone, bywają bardzo groźne, ponieważ ich objawy nasilają się w czasie.

Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie łojotokowe zapalenie skóry twarzy powinien niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekarz postawi odpowiednią diagnozę – może się okazać, iż przypuszczenia pacjenta były błędne.

Jeśli jednak podejrzenia łojotokowego zapalenia skóry twarzy potwierdzą się, wówczas dermatolog przypisze odpowiednie leki.

Zwykle specjalista w przypadku łojotokowego zapalenia skóry twarzy zaleca krem, który zawiera substancje przeciwgrzybiczne, a także przeciwzapalne. Te medykamenty stosuje się miejscowo. Jako wspomaganie leczenia może także zalecić kurację doustną.

Innym sposobem leczenia łojotokowego zapalenia skóry jest wykonanie serii peelingów medycznych. Odpowiednio dobrany pomoże w złagodzeniu problemów skórnych i zlikwidowaniu zmian zapalnych. Właściwy rodzaj peelingu medycznego powinien dobrać dermatolog.

Warto przygotować swoją skórę na czas leczenia – o tym powinien poinformować dermatolog. Aby kuracja przyniosła oczekiwany rezultat, na jej początku pacjent powinien odpowiednio złuszczyć skórę za pomocą przeznaczonego do tego preparatu.

W tymże celu specjaliści zalecają na przykład oliwę salicylową. Robi się to po to, aby leki lepiej się wchłaniały, a zatem działy w odpowiedni sposób.

Aby zapobiec ewentualnemu nawrotowi łojotokowego zapalenia skóry, należy poddawać ją odpowiedniej pielęgnacji.

Osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry twarzy, zwykle też borykają się z takimi samymi problemami ze skórą na głowie. Wówczas należy pamiętać także o stosowaniu właściwych szamponów. Chodzi o to, by miały dość łagodne działanie.

Warto zwrócić uwagę, czy na ich etykiecie widnieje informacja o możliwości codziennego stosowania.

Szampony, które w swoim składzie zawierają substancje o działaniu złuszczającym i przeciwgrzybicznym wspomagają leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Laktoferryna w trądziku i łojotoku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze