Trwa ładowanie...

Łupież różowy – objawy, przyczyny, leczenie

Łupież różowy to zmiana skórna, która pojawia się najczęściej na klatce piersiowej. Po kilku dniach różowe plamki rozchodzą się na tułowiu, nogach i rękach. Łupież różowy nie występuje na twarzy. Jakie są pierwsze objawy łupieżu różowego? Jakie są przyczyny pojawienia się łupieżu różowego? Jak leczyć łupież różowy?

spis treści

1. Łupież różowy – objawy

Łupież różowy objawia się pojawieniem pojedynczej różowej plamki na klatce piersiowej. Zmiana ta nazywana jest blaszką macierzystą. Może ona się rozszerzyć i w niedługim okresie blaszka macierzysta zaczyna się łuszczyć. Po kilku kolejnych dniach pojawiają się nowe plamki. Mają kolor różowy, są okrągłe lub owalne. Nie zlewają się ze sobą, ale stanowią rozsiane po tułowiu, dłoniach i rękach różowe zmiany. Zdarza się, że łupież różowy pojawia się tylko na niektórych fragmentach ciała – pod pachami, na pośladkach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kiedy plamy, będące pierwszymi widocznymi objawami łupieżu różowego, rozprzestrzenią się na tułów, może pojawić się świąd. Skóra pokryta niewielkimi zmianami jest szorstka w dotyku, sucha i zaczyna swędzieć. Nie zawsze świąd jest nie do wytrzymania, ale zdarza się, że jest bardzo nasilony.

Łupież różowy to drobne plamy na skórze tułowia.
Łupież różowy to drobne plamy na skórze tułowia.

2. Łupież różowy - przyczyny

Przyczyny łupieżu różowego nie są do końca znane. Przypuszcza się, że głównym powodem pojawienia się łupieżu różowego są wirusy i drobnoustroje. Pewne jest jednak, że łupież różowy nie jest chorobą zaraźliwą i nie ma tendencji do pojawienia się drugi raz u tej samej osoby. Zmiany na skórze spowodowane łupieżem różowym utrzymują się około miesiąca. Choć u różnych osób czas ten może być krótszy lub dłuższy. Lekarz nie jest jednak w stanie stwierdzić, jak długo łupież różowy utrzyma się na naszym ciele. Jest to sprawa czysto indywidualna.

Przeczytaj również

3. Łupież różowy – leczenie

Łupież różowy nie wygląda atrakcyjnie. Kiedy diagnoza jest jednoznaczna musimy pogodzić się z myślą, że czasu choroby nie da się skrócić. Łupież różowy nie jest chorobą, na którą bierze się specjalistyczne leki skracające czas zmian. Choroba ta mija bowiem sama. Potrzebny jest czas, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jedyne, co można zastosować przy łupieżu różowym to lek przeciwświądowy. Choroba może objawiać się bardziej lub mniej nasilonym uczuciem swędzenia. Najczęściej na złagodzenie objawów wystarczą preparaty stosowane na skórę. Jeżeli świąd jest bardzo uporczywy i silny, lekarz może przepisać leki doustne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Następny artykuł: Łupież łojotokowy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza