Wypadanie włosów u kobiet
Łysienie nie jest jedynie męską przypadłością. Zdarza się, że kobiety również cierpią z powodu nadmiernego wypadania włosów. W takich przypadkach nie ma na co czekać: trzeba od razu zgłosić się do lekarza.
1. Nadmierna utrata włosów u kobiet
Wypadanie włosów lub łysienie androgeniczne (z przyczyn hormonalnych) charakteryzują się stopniową utratą włosów, począwszy od okolic czoła. Jedna trzecia kobiet w okresie perimenopauzy (ok. 40 lat) jest dotknięta problemem łysienia. Jednak zdarza się, że utrata włosów dotyczy również dużo młodszych kobiet, nawet już w wieku dojrzewania. Obecnie istnieją bardzo skuteczne metody leczenia łysienia u kobiet. Ale po takiej kuracji włosy nie są już takie jak wcześniej. Dlatego należy jak najszybciej reagować na pierwsze niepokojące objawy.
2. Objawy łysienia u kobiet
Pierwsze oznaki łysienia często są trudne do wychwycenia. Kobiety zazwyczaj lekceważą początki wypadania włosów, przyjmując, że jest ono spowodowane zmianą pory roku, stresem, ciążą itd. Warto jednak skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Poniższe wskazówki mogą być pomocne w diagnostyce łysienia androgenicznego:
- Sezonowe wypadanie włosów jest częstsze i trwa dłużej niż zazwyczaj.
- Odrastające włosy są rzadsze i słabsze.
- Włosy w okolicy czoła są cieńsze i bardziej puszyste (puszące się).
- Występują przypadki łysienia w rodzinie (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn).
3. Leczenie łysienia u kobiet
Leczenie łysienia najczęściej opiera się na stosowaniu leków na bazie minoxidilu. W niektórych przypadkach stosowana jest również terapia hormonalna. Jeżeli wypadanie włosów jest związane ze zmianami pór roku, zaleca się stosowanie odpowiednich suplementów diety i witamin.
W 2/3 przypadków minoxidil pomaga zatrzymać wypadanie włosów, a u 50% tych kobiet obserwowane jest ponowne odrastanie włosów. Należy jednak być cierpliwym, ponieważ zatrzymanie wypadania włosów następuje dopiero po 3 miesiącach kuracji, natomiast odrastanie włosów - po 6 miesiącach. Co więcej, na początku leczenia może nastąpić przejściowe pogorszenie się objawów, dlatego ważna jest odpowiednia opieka lekarska podczas całej kuracji.
W przypadku braku skuteczności powyższych metod można skorzystać z mikroprzeszczepów włosów. Istnieje wiele bardzo skutecznych technik, ale niestety również bardzo drogich. Trzeba także pamiętać o tym, że przeszczepione włosy najpierw wypadają, a dopiero potem odrastają na dobre. Można także nosić perukę lub treskę. Najważniejsze to zrobić wszystko, by czuć się dobrze w swojej skórze.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.