Trwa ładowanie...

Wypadanie włosów u kobiet

Łysienie nie jest jedynie męską przypadłością. Zdarza się, że kobiety również cierpią z powodu nadmiernego wypadania włosów. W takich przypadkach nie ma na co czekać: trzeba od razu zgłosić się do lekarza.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Nadmierna utrata włosów u kobiet

Wypadanie włosów lub łysienie androgeniczne (z przyczyn hormonalnych) charakteryzują się stopniową utratą włosów, począwszy od okolic czoła. Jedna trzecia kobiet w okresie perimenopauzy (ok. 40 lat) jest dotknięta problemem łysienia. Jednak zdarza się, że utrata włosów dotyczy również dużo młodszych kobiet, nawet już w wieku dojrzewania. Obecnie istnieją bardzo skuteczne metody leczenia łysienia u kobiet. Ale po takiej kuracji włosy nie są już takie jak wcześniej. Dlatego należy jak najszybciej reagować na pierwsze niepokojące objawy.

2. Objawy łysienia u kobiet

Pierwsze oznaki łysienia często są trudne do wychwycenia. Kobiety zazwyczaj lekceważą początki wypadania włosów, przyjmując, że jest ono spowodowane zmianą pory roku, stresem, ciążą itd. Warto jednak skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Poniższe wskazówki mogą być pomocne w diagnostyce łysienia androgenicznego:

  • Sezonowe wypadanie włosów jest częstsze i trwa dłużej niż zazwyczaj.
  • Odrastające włosy są rzadsze i słabsze.
  • Włosy w okolicy czoła są cieńsze i bardziej puszyste (puszące się).
  • Występują przypadki łysienia w rodzinie (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn).

3. Leczenie łysienia u kobiet

Leczenie łysienia najczęściej opiera się na stosowaniu leków na bazie minoxidilu. W niektórych przypadkach stosowana jest również terapia hormonalna. Jeżeli wypadanie włosów jest związane ze zmianami pór roku, zaleca się stosowanie odpowiednich suplementów diety i witamin.

W 2/3 przypadków minoxidil pomaga zatrzymać wypadanie włosów, a u 50% tych kobiet obserwowane jest ponowne odrastanie włosów. Należy jednak być cierpliwym, ponieważ zatrzymanie wypadania włosów następuje dopiero po 3 miesiącach kuracji, natomiast odrastanie włosów - po 6 miesiącach. Co więcej, na początku leczenia może nastąpić przejściowe pogorszenie się objawów, dlatego ważna jest odpowiednia opieka lekarska podczas całej kuracji.

W przypadku braku skuteczności powyższych metod można skorzystać z mikroprzeszczepów włosów. Istnieje wiele bardzo skutecznych technik, ale niestety również bardzo drogich. Trzeba także pamiętać o tym, że przeszczepione włosy najpierw wypadają, a dopiero potem odrastają na dobre. Można także nosić perukę lub treskę. Najważniejsze to zrobić wszystko, by czuć się dobrze w swojej skórze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza