Ma 100 lat i nadal pracuje. Każdego dnia jada taką kolację
Hilda Jaffe to pełna życia 100-latka. Kobieta jest aktywna zawodowo i na co dzień pracuje jako przewodnik w nowojorskiej bibliotece. Ciesząca się dobrym zdrowiem Amerykanka, długowieczność przypisuje genom, ale nie tylko.
1. 100-latka jada proste posiłki
Hilda Jaffe podkreśla, że z pewnością za jej długowiecznością stoją geny. Jej tata dożył prawie 90-tki, a mamie udało się ją przekroczyć.
Jaffe nie przejmuje się zbytnio dietą. Amerykanka pochodząca z Brooklynu przestrzega jednak pewnej prostej rutyny.
100-latka stawia na pożywne posiłki, a każdego tygodnia odwiedza lokalną knajpkę, w której zamawia żytnie tosty, domowe frytki. Uwielbia także jajka, które jada w różnych wydaniach.
W domu kobieta stawia na warzywa. Każdego dnia na kolację jada sałatkę z odrobiną białka. W ciągu dnia zazwyczaj je ulubione jajka lub małe kanapki z serem lub mięsem.
2. Często bywa "obiektem badań"
Mimo upływu lat Hilda jest samowystarczalna. Aktywna zawodowo 100-latka ma dużo ruchu, a praca zajmuje jej czas. Kobieta wielokrotnie brała udział w badaniach dotyczących długowieczności.
Najczęściej naukowcy chcieli wiedzieć, jaki jest jej sekret długowieczności i jak udało jej się żyć tak długo w doskonałym zdrowiu zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Jaffe przyznaje: "Wszyscy moi lekarze są zdumieni moją formą".
3. Dieta, sen i relacje społeczne, czyli sekret na długie życie
Ekspert w dziedzinie długowieczności, prof. Luigi Fontana, podkreśla, że społeczeństwo od wielu lat ogarnęła obsesja na punkcie odchudzania, ale to nie ono jest najistotniejsze. W opinii eksperta ludzie, zamiast zastanawiać się nad tym, jak zrzucić zbędne kilogramy, powinni na dietę spoglądać przez pryzmat tego, jak unikać chorób przewlekłych w miarę starzenia się, by żyć zdrowiej i dłużej.
Profesor zwraca również uwagę na niezwykle istotny czynnik, który często jest pomijany, czyli sen. Odpowiednia ilości snu poprawia działanie układu odpornościowego, a także odgrywa istotną rolę w utrwalaniu wspomnień i zmniejszeniu ryzyka demencji.
Kolejnym aspektem, na jaki zwraca uwagę prof. Fontana, są relacje w życiu człowieka. Specjalista podkreśla, że pozytywne relacji społeczne i przyjaźnie odgrywają znaczącą rolę w promowaniu zdrowia emocjonalnego, metabolicznego i psychicznego, dlatego tak istotne jest dbanie o nie, co w dzisiejszych czasach może stanowić wyzwanie dla wielu osób.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.