Trwa ładowanie...

Ma nietypową chorobę. Jej palec czasami przypomina protezę

 Ewa Rycerz
15.11.2019 10:14
Jenni cierpi na objaw Raynauda
Jenni cierpi na objaw Raynauda ((Instagram.com) Jenni cierpi na objaw Raynauda)

Jenni Falconer jest szkocką prezenterką radiową i telewizyjną. Na Instagramie postanowiła podzielić się z fanami nietypowym zdjęciem. Opublikowała fotografię swojej dłoni. Widać na niej, że jeden palec jest nienaturalnie blady. Okazuje się, że prezenterka cierpi na rzadkie schorzenie.

1. "Jakby ktoś mi wbijał miliony igieł"

"Ktoś jeszcze ma problemy z krążeniem?" – zapytała swoich fanów Jenni. "To moja ręka. Niezbyt atrakcyjna" – dodała pod zdjęciem.

O swojej kłopotach z krążeniem krwi dziennikarka mówiła już wcześniej. Przyznawała, że cierpi na nie od 17. r.ż. "Czasami tak boli, że płaczę. Pierwszy raz drętwienie pojawiło się w czasie zajęć sportowych w szkole. Gdy wróciłam do klasy, zauważyłam, że mój palec zrobił się biały – opowiadała Jenni w wywiadzie.

Jenni ma problemy z krążeniem krwi
Jenni ma problemy z krążeniem krwi (Instagram.com)
Zobacz film: "5 często ignorowanych objawów słabego krążenia"

Prezenterka wyznaje, że objaw Raynauda pogarsza się wraz z wiekiem. Dotyczy już nie tylko jednego palca, ale czasem obejmuje też wszystkie u stóp.

"Zdarza się, że atak trwa nawet 30 minut. Kiedy krew wraca do tej części ciała, czuję jakby ktoś wbijał mi miliony igieł i szpilek. Piecze i boli" – mówi Jenni Falconer.

2. Objaw Raynauda – czym jest?

Objaw Raynauda to nagły skurcz naczyń krwionośnych. Dochodzi do niego najczęściej w obrębie palców dłoni, rzadziej występuje na palcach u stóp. Zajęte nim miejsce charakteryzuje się zmianą koloru skóry. Staje się ona nienaturalnie biała, przez co wygląda jak proteza.

Jenni Falconer jest prezenterką radiową i telewizyjną
Jenni Falconer jest prezenterką radiową i telewizyjną (Instagram.com)

Do objawu Raynauda może dochodzić w wyniku wychłodzenia lub silnych emocji. Bezpośrednią jego przyczyną jest niedokrwienie, a więc kłopoty z krążeniem krwi. Towarzyszy temu zazwyczaj chrakterystyczne mrowienie, kłucie i szczypanie.

Zobacz wideo na tamat chorób ukladu krążenia:

Gdy krew powraca w naczynia, dochodzi do silnego zabarwienia skóry, robi się ona sina bądź nawet niebiesko-fioletowa. Na koniec zmienione miejsce staje się intensywnie czerwone.

Objaw Raynauda można podzielić na pierwotny i wtórny. Pierwotny oznacza chorobę Raynauda. Jest ona niegroźna dla zdrowia, zazwyczaj ma łagodny przegieg i nie wywołuje trwałych zmian w naczyniach krwionych.

Z kolei zespół Raynauda stwierdza się wtedy, gdy sam objaw pojawia się wskutek innych chorób (nazywa się go wtórnym), zazwyczaj dotyczących tkanki łącznej, np. miażdżycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, boreliozy czy zapalenia wsierdzia.

Wymaga on leczenia, ponieważ może powodować nieodwracalne zmiany w organizmie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze