Trwa ładowanie...

Ma 100 lat i nadal pracuje. Najstarszy lekarz na świecie mówi, czego nie lubi mózg

 Katarzyna Prus
14.04.2023 14:02
Dr Howard Tucker jest najdłużej praktującym lekarzem na świecie
Dr Howard Tucker jest najdłużej praktującym lekarzem na świecie (Guinness World Records)

Dr Howard Tucker jest najstarszym praktykującym lekarzem na świecie. Medycyną zajmuje się od ponad 70 lat. Neurolog trzyma się pięciu zasad, dzięki którym nie tylko ciało, ale i umysł są w świetnej formie.

spis treści

1. Najstarszy lekarz na świecie

Dr Howard Tucker to amerykański neurolog. Mimo że zajmuje się medycyną od ponad 70 lat, nie zamierza iść na emeryturę i zwalniać tempa. Stulatek jest w świetnej kondycji i choć nie przyjmuje już pacjentów, nadal uczy młodych lekarzy.

Dr Tucker jest cały czas aktywny fizycznie
Dr Tucker jest cały czas aktywny fizycznie (Guinness World Records)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Jako neurolog pracuje od 1947 roku i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej praktykujący lekarz na świecie.

Równie aktywna jest żona dr. Tuckera, która w wieku 89 lat jest nadal praktykującym psychiatrą.

Jaki jest recepta neurologa na długowieczność? Okazuje się, że wystarczy kilka postych zasad, by cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

2. Przepis na długowieczność

Czego konkretnie przestrzega stulatek?

Po pierwsze, nie dopuszcza do tego, by wypaść z formy. W związku z tym Dr Tucker jest cały czas aktywny fizycznie. Biega na domowej bieżni, ale też lubi aktywność na świeżym powietrzu i dużo spaceruje. Gdy był młodszy, uprawiał wiele sportów, między innymi jeździł na nartach i pływał.

Amerykanin przyznaje, że nie stosuje żadnej konkretnej diety. Dba o to, by w jego codziennych posiłkach nigdy nie zabrakło warzyw. Szczególnie przywiązuje wagę do zielonych warzyw, takich jak brokuły czy brukselka.

Neurolog mówi też, czego nie lubi mózg. Szczególnie odradza palenie, które przyczynia się między innymi do chorób sercowo-naczyniowych. Sam pożegnał się z tym nałogiem jeszcze w młodym wieku i nigdy nie wrócił do papierosów.

Obok formy fizycznej, stulatek dba, by nie stracić bystrości umysłu. Uczy młodych lekarzy i pracuje jako biegły sądowy. W czasie pandemii kilka razy w tygodniu przyjmował pacjentów. Jego zdaniem brak konkretnych zajęć osłabia funkcje poznawcze, więc nie zamierza wybierać się na emeryturę.

Chce mieć też świadomość, że jego wiedza się nie marnuje. Dlatego, tym czego sam się dowiedział podczas swojej długoletniej praktyki, chętnie dzieli się z młodymi lekarzami.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze