Trwa ładowanie...

Macmiror Complex - lek na infekcje intymne, grzybica pochwy, infekcje intymne pochwy, jak leczyć grzybicę pochwy, maść na infekcje intymne, globulki dopochwowe

Avatar placeholder
29.03.2021 21:59
Macmiror Complex to lek w postaci globulek i maści dopochwowej
Macmiror Complex to lek w postaci globulek i maści dopochwowej (123rf)

Macmiror Complex to lek w postaci globulek i maści dopochwowej, który zawiera dwie substancje czynne: nifuratel i nystatynę. Stosuje się go w terapii zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby z rodzaju Candida, rzęsistka pochwowego i bakterie. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Macmiror Complex?

Macmiror Complex to lek dostępny w postaci globulek i maści dopochwowej, który zawiera syntetyczny chemioterapeutyk o działaniu rzęsistkobójczym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczy antybiotyk polienowy.

Wskazaniem do jego zastosowania jest leczenie zakażenia pochwy i sromu, które zostało wywołane przez bakterie, grzyby z rodzaju Candida spp. oraz rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis).

Zobacz film: "Nadmierna higiena intymna przyczyną wielu infekcji"

W aptekach można kupić:

  • Macmiror Complex 500, globulki dopochwowe, 8 sztuk,
  • Macmiror complex 500, globulki dopochwowe, 12 sztuk,
  • Macmiror complex, maść dopochwowa, 30 g.

Obydwie formy leku Macmiror Complex mają działanie:

  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwbakteryjne,
  • rzęsistkobójcze.

Lek jest przeznaczony do stosowania pod nadzorem lekarza i wydawany z apteki na podstawie recepty. Macmiror Complex, w zależności od liczby globulek w opakowaniu oraz od oferty apteki, kosztuje od 29 zł do 49 zł. Cena maści dopochwowej wynosi około 30 zł.

2. Skład Macmiror Complex

Macmiror Complex zawiera dwie substancje czynne: nifuratel i nystatynę. Nifuratel jest syntetycznym związkiem, który skutecznie działa przeciw pierwotniakom, bakteriom i grzybom najczęściej wywołującym zakażenia pochwy. Nystatyna to antybiotyk o działaniu przeciwgrzybicznym, działającym przede wszystkim na grzyby z rodzaju Candida spp.

Jedna globulka Macmiror Complex zawiera: 500 mg nifuratelu (Nifuratelum) oraz 200 000 j.m. nystatyny (Nystatinum). Pozostałe składniki to: dimetylopolisiloksan AK 1000, żelatyna, glicerol, etylu p-hydroksybenzoesan sodowy, propylu p-hydroksybenzoesan sodowy, tytanu dwutlenek, żelaza tlenek żółty.

Jeden gram maści zawiera substancje czynne: 100 mg nifuratelu i 40 000 j.m. nystatyny oraz substancje pomocnicze: xalifin 15 (ester poliglikolowy kwasów tłuszczowych), metylu p-hydroksybenzoesan sodowy, propylu p-hydroksybenzoesan sodowy, glicerol, sorbitol 70%, glikol propylenowy, karbomer, trietanoloamina, woda oczyszczona.

Co istotne Macmiror Complex nie niszczy bakterii pałeczek kwasu mlekowego, a i nie przenika do krwi, przez co nie wpływa negatywnie ani na florę bakteryjną pochwy, ani na cały organizm.

3. Dawkowanie i stosowanie leku

Podczas terapii lekiem Macmiror Complex należy stosować jedną globulkę raz na dobę. Aby jej działanie było jak najbardziej efektywne i skuteczne, trzeba ją umieścić głęboko, w okolicy tylnego sklepienia pochwy.

Macmiror Complex w postaci maści należy stosować:

  • u kobiet: 2,5 g maści raz na dobę (wieczorem) lub 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Częstość podawania należy dostosować do skuteczności leczenia,
  • u dziewczynek: 1,25 g maści.

Odmierzoną za pomocą aplikatora (mikroaplikatora w przypadku pacjentek, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego) ilość maści należy umieścić w pochwie.

Leczenie trzeba kontynuować do czasu ustąpienia objawów. Terapię dobrze zaplanować tak, by zakończyć ją przed rozpoczęciem miesiączki. Nie należy bez porozumienia z lekarzem przerywać leczenia, gdyż może być ono nieskuteczne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną (nifuratel, nystatynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W okresie ciąży Macmiror Complex może być stosowany wyłącznie w sytuacji, gdy jest to absolutnie konieczne. Ostrożność jest podyktowana brakiem danych klinicznych dotyczących stosowania nifuratelu i nystatyny w czasie ciąży. Produkt można podawać kobietom karmiącym piersią.

Ze stosowaniem Macmiror Complex wiąże się ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Te nie zdarzają się często. Odnotowano odosobnione przypadki reakcji alergicznych, takich jak kontaktowe zapalenie skóry czy pokrzywka.

Bardzo rzadko pojawia się pieczenie pochwy, świąd pochwy, które są zazwyczaj łagodne i ustępują samoistnie. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków przeciwzakaźnych, w czasie długotrwałego stosowania może wystąpić uczulenie.

Wówczas należy przerwać leczenie. Do tej pory nie zgłoszono przypadku przedawkowania leku.

Podczas terapii lekiem Macmiror Complex należy zachować środki ostrożności: nie należy współżyć seksualnie. Zaleca się jednoczesne podawanie doustne nifuratelu partnerowi seksualnemu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze