Mają przynieść ulgę po przejedzeniu. "Nie jest to panaceum na wyrządzone szkody"
Przejadamy się znacznie częściej, niż chcielibyśmy się do tego przyznać. Niestety wielu Polaków dochodzi do wniosku, że pod ręką mamy leki i suplementy diety, które przyniosą szybką ulgę. Producenci obiecują, że zregenerują wątrobę i zapobiegną niestrawności. Jednak czy są skuteczne i bezpieczne?
1. Suplementy na przejedzenie
Czasem patrząc na wszystkie smaczne potrawy, od których ugina się stół, nie sposób sobie ich odmówić. Podczas rodzinnych i towarzyskich spotkań łatwo przesadzić z jedzeniem, a często sami siebie zapewniamy, że to wyjątkowa sytuacja i nic nam nie grozi. Przed nami majówka, która stwarza kolejną okazję do popełnienia tego błędu.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest nie przejadać się w ogóle i rozsądnie wybierać porcje. W szczególności powinny uważać osoby, których ograny nie funkcjonują prawidłowo. Wystarczy raz się przejeść, by odczuć nieprzyjemne skutki.
Co zrobić, gdy już zdarzyło nam się przesadzić z jedzeniem? W aptece dostępne są różne preparaty, które mają wspomóc trawienie, złagodzić dyskomfort i odciążyć wątrobę. Producenci obiecują w reklamach, że to remedium na przykre dolegliwości. Jakie wybrać i czy w ogóle warto po nie sięgać?
2. Preparaty z naturalnych składników
Zdecydowana większość preparatów zawiera substancje roślinne, które wspomagają trawienie, działają ochronnie na wątrobę oraz żółciopędnie, aby wspomóc wydzielanie soków żołądkowych.
Większość pozycji ma podobne składy. Najczęściej ziołowe leki na niestrawność zawierają wyciąg z karczocha, korzeń mniszka, dziurawiec, ostropest, kurkumę i miętę.
- Mniszek lekarski działa oczyszczająco i odtruwająco na organizm, poprawia przemianę materii. Karczoch dobrze działa na wątrobę i trawienie – mówi pani Anna, farmaceutka z rzeszowskiej apteki.
Z kolei prawie wszystkie herbatki zawierają rumianek, miętę i koperek. Takie preparaty kupimy w aptece, sklepach zielarskich, często nawet w marketach. Mają działanie wiatropędne, ułatwiają wydzielanie soków oraz łagodzą dolegliwości układu pokarmowego.
- Ziołowe suplementy diety i herbatki mają za zadanie usprawnienie wydzielania enzymów trawiennych, co może wpłynąć na zmniejszenie dyskomfortu po przejedzeniu. Należy jednak pamiętać, że to nie są preparaty na odchudzanie – wyjaśnia Kinga Głaszczewska-Furman, dietetyk.
3. A może preparat z enzymami?
- W aptece znajdziemy bardzo dużo leków i preparatów pomocnych w dolegliwościach układu pokarmowego. Część z nich zawiera węgiel, który absorbuje szkodliwe substancje i toksyny, a dzięki temu są pomocne w zatruciach pokarmowych. Są też preparaty z enzymami, które wspomagają pracę układu pokarmowego i przyspieszają trawienie - wylicza farmaceuta i popularyzator wiedzy medycznej Łukasz Pietrzak.
Dostępne bez recepty preparaty z enzymami zawierają pankreatynę, czyli wyciąg zawierający amylazę, lipazę i proteazę, które pomagają w trawieniu białek, węglowodanów i tłuszczów. W dolegliwościach układu pokarmowego pomocne mogą być także fosfolipidy oraz l-ornityna, które wspomagają odbudowę i ochronę wątroby.
Po takie leki zaleca sięgać Łukasz Pietrzak. - Środki wspomagające układ trawienny zmniejszają dyskomfort spowodowany przejedzeniem, a do tego częściowo zneutralizują nasze kulinarne ekscesy. Mają działanie wiatropędne, zmniejszają wzdęcia, ułatwiają wydzielanie soków trawiennych oraz łagodzą dolegliwości układu pokarmowego - wyjaśnia farmaceuta.
4. "Nie jest to panaceum na wyrządzone szkody"
Zarówno farmaceuta Łukasz Pietrzak, jak i dietetyczka Kinga Głaszczewska-Furman, zgadzają się jednak co do tego, że żadne leki, herbatki i środki nie zastąpią odpowiedniej higieny jedzenia.
Najlepiej unikać pustych kalorii i nie spieszyć się przy stole. Jeśli już nam się przytrafi przesadzić z porcją, możemy sięgnąć po suplement, ale środków na przejedzenie nie należy stosować regularnie.
Dietetyk zaleca wybranie środków ziołowych, szczególnie herbatki z koprem włoskim, w celu zmniejszenia dyskomfortu trawiennego. Zaznacza jednak, że nie jest to panaceum, a środek wspomagający funkcjonowanie układu pokarmowego i zmniejszający nieprzyjemne dolegliwości.
- Zachęcam do korzystania z naturalnych źródeł z myślą o wspomaganiu trawienia i zmniejszeniu dyskomfortu. Warto jednak pamiętać, że mają one na celu zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości i poprawienie jakości funkcjonowania, ale nie jest to panaceum na wyrządzone szkody. Wiele zależy od tego, czym się przejemy i jak się odżywiamy. Jeśli jest to jednorazowa sytuacja, to warto się wspomagać. Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Nie ma leku, który zadziała na pewno - podsumowuje Kinga Głaszczewska-Furman.
Przyjęcie dużej ilości tego typu preparatów może skończyć się nieprzyjemną reakcją układu pokarmowego. Osoby z alergiami również powinny uważać z przyjmowaniem takich środków. Najlepiej po prostu pamiętać o umiarze w jedzeniu, a po preparaty wspomagające trawienie sięgać w wyjątkowych sytuacjach po konsultacji ze specjalistą.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.