Trwa ładowanie...

Wysypka przy małpiej ospie. Tak odróżnisz ją od innych chorób zakaźnych

Małpia ospa. Na ciele chorych pojawia się charakterystyczna wysypka
Małpia ospa. Na ciele chorych pojawia się charakterystyczna wysypka (Getty Images)

Najbardziej charakterystycznym objawem małpiej ospy jest wysypka. Krosty mogą pojawić się w zasadzie na całym ciele, ale mogą być przypadki, kiedy u zakażonych pojawią się tylko nieliczne zmiany skórne. Jak nie pomylić objawów? - Wysypka może przypominać tzw. bostonkę albo ospę wietrzną, chociaż ospa wietrzna nie zajmuje dłoni i stóp. Natomiast charakterystyczną cechą, która może pomóc w odróżnieniu małpiej ospy od tych dwóch chorób, jest powiększenie węzłów chłonnych - mówi prof. Joanna Zajkowska.

spis treści

1. Małpia ospa - co to za choroba?

Małpia ospa to odzwierzęca choroba zakaźna. Do tej pory większość zakażeń dotyczyła wyłącznie krajów Afryki Zachodniej i Centralnej. Nazwa choroby może być nieco myląca, bo mogą ją przenosić nie tylko małpy.

- Naturalnym rezerwuarem małpiej ospy wcale nie są małpy, ale gryzonie, takie jak wiewiórki, oposy czy szczury. Oczywiście małpy też mogą się zakazić, a od nich ludzie - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

Zobacz film: "Małpia ospa pojawiła się w Europie. Dr Sutkowski o rzadkiej chorobie"

Główną drogą szerzenia zakażenia poza Afryką jest bezpośredni kontakt z osobą zakażoną: skóra do skóry, ale również korzystanie z tych samych przedmiotów, takich jak np. ręczniki czy pościel.

Najnowsze doniesienia wskazują, że do transmisji wirusa może dochodzić również drogą kropelkową.

- Możliwa jest też droga kropelkowa, pod warunkiem rozmowy w bliskiej odległości - zaznacza ekspertka. - Muszę podkreślić, że droga kropelkowa i w ogóle transmisja wirusa ospy małpiej nie jest tak efektywna, jak chociażby w przypadku wirusa grypy czy SARS-CoV-2, a więc ta choroba nie roznosi się szybko - przypomina wirusolożka.

2. Objawy małpiej ospy

Jak przebiega choroba? Poza wysypką u zakażonych mogą się pojawić objawy grypopodobne, takie jak gorączka, osłabienie i ból głowy.

Jakie są objawy małpiej ospy?

  • wysypka,
  • gorączka,
  • osłabienie,
  • uczucie zmęczenia,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni,
  • dreszcze,
  • powiększenie węzłów chłonnych.
Charakterystyczną dolegliwością w przebiegu małpiej ospy jest wysypka na ciele
Charakterystyczną dolegliwością w przebiegu małpiej ospy jest wysypka na ciele (Getty Images)

Jak wygląda wysypka towarzysząca małpiej ospie?

Wysypka na ciele rozwija się w czterech etapach - plamkowym, grudkowym, pęcherzykowym (wypukłe pęcherze, wypełnione płynem) i krostkowym. Krostki są charakterystyczne, mają czerwoną obwódka i czarny punkt w środku. Na końcu pojawiają się strupy.

- Po ok. 10-12 dniach inkubacji, jako pierwszy objaw pojawia się wysoka temperatura i powiększenie węzłów chłonnych. Następnie wysypka pęcherzykowa, początkowo w jamie ustnej, a później także na całym ciele. Początkowo pojawiają się płaskie, czerwone plamki przekształcające się później w grudki, a dalej pęcherzyki, które wysychają i pokrywają się strupami. Po ich odpadnięciu pozostają blizny, nawet na kilka lat - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Wysypka najczęściej najpierw pojawia się na twarzy lub w jamie ustnej, a później obejmuje ramiona i nogi, a w dalszej kolejności dłonie oraz stopy.

- Wysypka może zajmować mniejszy lub większy obszar ciała - dodaje ekspertka.

Specjaliści wyjaśniają, że wysypka towarzysząca małpiej ospie przypomina tę występującą podczas ospy wietrznej. Wysypka może pojawić się w zasadzie na całym ciele, ale mogą być też przypadki, kiedy będzie to zaledwie kilka krostek.

- Wysypka może przypominać tzw. bostonkę albo ospę wietrzną, chociaż ospa wietrzna nie zajmuje dłoni i stóp. Natomiast charakterystyczną cechą, która może pomóc w odróżnieniu małpiej ospy od tych dwóch chorób, jest powiększenie węzłów chłonnych - mówi prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB.

Wysypka może pojawić się również na dłoniach i stopach osób zakażonych
Wysypka może pojawić się również na dłoniach i stopach osób zakażonych (Twitter/dr Paweł Grzesiowski)

3. Jak długo trwa małpia ospa?

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, zaznacza, że w rzadkich przypadkach możliwe są nietypowe przebiegi choroby, które mogą utrudnić rozpoznanie choroby.

- Mogą pojawić się zmiany pęcherzykowe na skórze, ale także może wystąpić zakażenie błon śluzowych, czyli jamy ustnej, oczu, bez tej manifestacji skórnej na całym ciele - podkreśla lekarka.

Jak długo utrzymują się dolegliwości?

- Choroba trwa od dwóch do czterech tygodni w zależności od stopnia natężenia objawów chorobowych i oczywiście odpowiedzi odpornościowej osoby zakażonej. W tym czasie chory zakaża - wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielka.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze