Wysypka przy małpiej ospie. Tak odróżnisz ją od innych chorób zakaźnych
Najbardziej charakterystycznym objawem małpiej ospy jest wysypka. Krosty mogą pojawić się w zasadzie na całym ciele, ale mogą być przypadki, kiedy u zakażonych pojawią się tylko nieliczne zmiany skórne. Jak nie pomylić objawów? - Wysypka może przypominać tzw. bostonkę albo ospę wietrzną, chociaż ospa wietrzna nie zajmuje dłoni i stóp. Natomiast charakterystyczną cechą, która może pomóc w odróżnieniu małpiej ospy od tych dwóch chorób, jest powiększenie węzłów chłonnych - mówi prof. Joanna Zajkowska.
1. Małpia ospa - co to za choroba?
Małpia ospa to odzwierzęca choroba zakaźna. Do tej pory większość zakażeń dotyczyła wyłącznie krajów Afryki Zachodniej i Centralnej. Nazwa choroby może być nieco myląca, bo mogą ją przenosić nie tylko małpy.
- Naturalnym rezerwuarem małpiej ospy wcale nie są małpy, ale gryzonie, takie jak wiewiórki, oposy czy szczury. Oczywiście małpy też mogą się zakazić, a od nich ludzie - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.
Główną drogą szerzenia zakażenia poza Afryką jest bezpośredni kontakt z osobą zakażoną: skóra do skóry, ale również korzystanie z tych samych przedmiotów, takich jak np. ręczniki czy pościel.
Najnowsze doniesienia wskazują, że do transmisji wirusa może dochodzić również drogą kropelkową.
- Możliwa jest też droga kropelkowa, pod warunkiem rozmowy w bliskiej odległości - zaznacza ekspertka. - Muszę podkreślić, że droga kropelkowa i w ogóle transmisja wirusa ospy małpiej nie jest tak efektywna, jak chociażby w przypadku wirusa grypy czy SARS-CoV-2, a więc ta choroba nie roznosi się szybko - przypomina wirusolożka.
2. Objawy małpiej ospy
Jak przebiega choroba? Poza wysypką u zakażonych mogą się pojawić objawy grypopodobne, takie jak gorączka, osłabienie i ból głowy.
Jakie są objawy małpiej ospy?
- wysypka,
- gorączka,
- osłabienie,
- uczucie zmęczenia,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- dreszcze,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Jak wygląda wysypka towarzysząca małpiej ospie?
Wysypka na ciele rozwija się w czterech etapach - plamkowym, grudkowym, pęcherzykowym (wypukłe pęcherze, wypełnione płynem) i krostkowym. Krostki są charakterystyczne, mają czerwoną obwódka i czarny punkt w środku. Na końcu pojawiają się strupy.
- Po ok. 10-12 dniach inkubacji, jako pierwszy objaw pojawia się wysoka temperatura i powiększenie węzłów chłonnych. Następnie wysypka pęcherzykowa, początkowo w jamie ustnej, a później także na całym ciele. Początkowo pojawiają się płaskie, czerwone plamki przekształcające się później w grudki, a dalej pęcherzyki, które wysychają i pokrywają się strupami. Po ich odpadnięciu pozostają blizny, nawet na kilka lat - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
UKHSA has detected four new cases of monkeypox – three in London and one in the North East of England 🧵Thread:
— UK Health Security Agency (@UKHSA) May 16, 2022
These cases do not have known connections to the previous confirmed cases announced on May 7 and May 14. Read more: https://t.co/e8jksQo9Av
Wysypka najczęściej najpierw pojawia się na twarzy lub w jamie ustnej, a później obejmuje ramiona i nogi, a w dalszej kolejności dłonie oraz stopy.
- Wysypka może zajmować mniejszy lub większy obszar ciała - dodaje ekspertka.
Specjaliści wyjaśniają, że wysypka towarzysząca małpiej ospie przypomina tę występującą podczas ospy wietrznej. Wysypka może pojawić się w zasadzie na całym ciele, ale mogą być też przypadki, kiedy będzie to zaledwie kilka krostek.
- Wysypka może przypominać tzw. bostonkę albo ospę wietrzną, chociaż ospa wietrzna nie zajmuje dłoni i stóp. Natomiast charakterystyczną cechą, która może pomóc w odróżnieniu małpiej ospy od tych dwóch chorób, jest powiększenie węzłów chłonnych - mówi prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB.
3. Jak długo trwa małpia ospa?
Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, zaznacza, że w rzadkich przypadkach możliwe są nietypowe przebiegi choroby, które mogą utrudnić rozpoznanie choroby.
- Mogą pojawić się zmiany pęcherzykowe na skórze, ale także może wystąpić zakażenie błon śluzowych, czyli jamy ustnej, oczu, bez tej manifestacji skórnej na całym ciele - podkreśla lekarka.
Jak długo utrzymują się dolegliwości?
- Choroba trwa od dwóch do czterech tygodni w zależności od stopnia natężenia objawów chorobowych i oczywiście odpowiedzi odpornościowej osoby zakażonej. W tym czasie chory zakaża - wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielka.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.