Mama Michała Wiśniewskiego ma raka płuca. Główny objaw może być nietypowy
Michał Wiśniewski ujawnił, że jego mama przeszła trzecią chemioterapię. Kobieta walczy z rakiem płuc, najczęstszym nowotworem w Polsce. Jakie są objawy choroby i co może ją wywołać?
1. Grażyna Wiśniewska walczy z rakiem
Michał Wiśniewski podzielił się w sieci wzruszającym zdjęciem z mamą oraz znanym stylistą fryzur i perukarzem, informując o jej trzeciej chemioterapii.
"Trzecia chemia, pierwsza peruka, ona jedyna. Przeszliśmy tyle, przejdziemy i przez to!" - napisał wokalista na Facebooku.
O trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się jego mama z powodu walki z rakiem płuc, wokalista informował już w ubiegłym roku.
Apelował o pomoc w znalezieniu krwi grupy 0 Rh-, której potrzebowała. Kilka miesięcy temu mówił też o jej hospitalizacji.
Wiśniewski przyznał jednak, że mimo tak poważnych problemów ze zdrowiem, jego mama nie chce zerwać z nałogiem i nadal pali.
Tymczasem to właśnie palenie jest główną przyczyną raka płuc, która odpowiada za ok. 85-90 proc. przypadków tego groźnego nowotworu.
2. Podstępny nowotwór
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku diagnozuje się około 22 tys. nowych przypadków raka płuca. W tym samym czasie z tego powodu umiera średnio 23 tys. pacjentów.
To najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce i jednocześnie najbardziej zabójczy (jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych). Nawet 85 proc. pacjentów dowiaduje się o chorobie już w zaawansowanym stadium.
Niestety nie tak łatwo się przed nim chronić, bo może nie dawać niepokojących objawów.
Czujność należy jednak zachować w przypadku suchego męczącego kaszlu, duszności, skróconego oddechu czy spadku masy ciała, którego nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć. Takich objawów na pewno nie należy lekceważyć.
Jak podaje portal onkologiczny zwrotnikraka.pl, kaszel jest najczęstszym objawem raka płuca i pojawia się u 45-75 proc. chorych. Ten objaw powinien zaniepokoić, jeśli trwa dłużej niż 2-3 tygodnie. Duszność jest również dość częstym objawem - dotyka ok. 30-50 proc.
Do najbardziej nietypowych, ale częstych objawów należą pałeczkowate palce, czyli deformacja polegająca na zaokrągleniu i powiększeniu końcowych części palców oraz zmianie kształtu paznokci, które przybierają wygląd "szkiełka zegarkowego".
Niestety w Polsce nie ma powszechnie dostępnego programu przesiewowego dla pacjentów najbardziej narażonych na zachorowanie na raka płuca, czyli wieloletnich palaczy.
- Taki program powinien być stworzony dla osób w wieku od 55 lat, które na koncie mają co najmniej 30 tzw. paczkolat (palenie jednej paczki dziennie przez 30 lat lub dwóch paczek przez 15 lat - red.). Tacy palacze powinni raz w roku badać się pod kątem raka płuc, korzystając z tomografii komputerowej niskoemisyjnej. Pamiętajmy, że badania rentgenem nie zawsze wykazują zmiany nowotworowe - wskazywał w rozmowie z WP abcZdrowie onkolog dr n. med. Tomasz Sarosiek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.