Masaż a zdrowie psychiczne. Czy masaż może wpłynąć pozytywnie na zdrowie psychiczne?
Masaż a zdrowie psychiczne to temat zainteresowania wielu osób. Choć masaż kojarzony jest głównie z rozluźnieniem ciała, to okazuje się, że może też działać terapeutycznie na psychikę. Dzięki niemu zmniejsza się, chociażby poziom kortyzolu (hormonu stresu). Jakie techniki masażu są szczególnie skuteczne w łagodzeniu objawów stresu i napięcia?
1. Masaż a zdrowie psychiczne
Masaż to technika relaksacyjna, która pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji. Metoda ta stosowana jest często w łagodzeniu bólu i napięcia mięśniowego. Jednak masaż zapewnia nie tylko korzyści fizyczne, ale wpływa także na samopoczucie.
Czy masaż może pomóc w leczeniu zaburzeń nastroju, takich jak depresja i lęk?
Zmęczone, spięte ciało to mniejsza motywacja i siła motoryczna, a jednocześnie większe wyczerpanie i chwiejność emocjonalna. Masaż jest jednym ze sposobów utrzymania ciała w równowadze i dobrej formie. Poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu, przez co może też wspierać leczenie różnych zaburzeń psychicznych.
2. Jakie korzyści dla zdrowia psychicznego może przynieść regularny masaż?
Coraz więcej badań potwierdza, że regularne masowanie łagodzi stres, niepokój, nerwicę, objawy depresji, czy bezsenność.
Prawidłowo wykonany masaż wpływa bowiem korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Podczas praktyki rozluźniają się spięte mięśnie, zostają złagodzone bolesne skurcze i zaciski. Ciało regeneruje się i odpręża. Dzięki czemu możliwe jest wejście w głęboki stan relaksacji.
Masaż może wpływać korzystnie na zdrowie psychiczne poprzez:
- zniesienie bólu, napięć, rozluźnienie mięśni, poprawę zakresu ruchu i zwiększenie witalności całego ciała,
- lepsze krążenie krwi, dostarczenie większej ilości tlenu i substancji odżywczych do komórek,
- obniżenie poziomu kortyzolu (tzw. hormon stresu),
- wzrost poziomu serotoniny i dopaminy,
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- ugruntowanie, wyciszenie, relaksację,
- poprawę jakości snu.
Terapia masażem zapewnia także wspierający dotyk, którego niektórym pacjentom może brakować w codziennym życiu.
3. Jakie rodzaje masażu są najczęściej stosowane w terapii zajmującej się zdrowiem psychicznym?
Masażyści stosują różne techniki, które pomagają zmniejszyć stres i wspierają zdrowie psychiczne. Mogą wykorzystywać m.in. głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie, czy wałkowanie. Masaże mogą być przeprowadzane na całym ciele lub tylko na wybranych obszarach. Terapeuci w czasie sesji masażu wykorzystują także często muzykę, dźwięki, czy zapachy.
Która metoda wpływa najlepiej na zdrowie psychiczne? Często poleca się m.in.:
- masaż relaksacyjny,
- masaż szwedzki,
- masaże aromaterapeutyczne,
- masaż mauri,
- masaż tantryczny.
Niektórzy pacjenci stosują też masaż limfatyczny, czy masaż powięziowy. Trudno jednak wskazać jedną najlepszą technikę, wiele zależy od problemu i osobistych preferencji.
Warto pamiętać o tym, że o sposobie leczenia wszelkich zaburzeń psychicznych zawsze powinien decydować lekarz. Masaż może być jedynie jednym z narzędzi wspierających proces terapeutyczny. Nie jest on w stanie zastąpić psychoterapii, czy leczenia farmakologicznego.
4. Przeciwwskazania do wykonywania masażu
Dokładne przeciwwskazania są zależne od wybranej techniki. Jednak najogólniej masażu nie zaleca się wykonywać w następujących stanach:
- gorączka,
- przerwanie ciągłości naskórka,
- aktywne choroby skóry, ostre stany zapalne,
- choroby zakaźne,
- niektóre infekcje i choroby nowotworowe,
- zmiany zakrzepowe,
- osłabienie organizmu, złe samopoczucie,
- obecność tętniaków.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.