Trwa ładowanie...

Masaż a zdrowie psychiczne. Czy masaż może wpłynąć pozytywnie na zdrowie psychiczne?

Avatar placeholder
19.05.2023 16:45
Masaż a zdrowie psychiczne to częsty temat zainteresowania osób zmagających się ze stresem
Masaż a zdrowie psychiczne to częsty temat zainteresowania osób zmagających się ze stresem (Adobe Stock)

Masaż a zdrowie psychiczne to temat zainteresowania wielu osób. Choć masaż kojarzony jest głównie z rozluźnieniem ciała, to okazuje się, że może też działać terapeutycznie na psychikę. Dzięki niemu zmniejsza się, chociażby poziom kortyzolu (hormonu stresu). Jakie techniki masażu są szczególnie skuteczne w łagodzeniu objawów stresu i napięcia?

spis treści

1. Masaż a zdrowie psychiczne

Masaż to technika relaksacyjna, która pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji. Metoda ta stosowana jest często w łagodzeniu bólu i napięcia mięśniowego. Jednak masaż zapewnia nie tylko korzyści fizyczne, ale wpływa także na samopoczucie.

Czy masaż może pomóc w leczeniu zaburzeń nastroju, takich jak depresja i lęk?

Zobacz film: "Jak wykonać masaż leczniczy?"

Zmęczone, spięte ciało to mniejsza motywacja i siła motoryczna, a jednocześnie większe wyczerpanie i chwiejność emocjonalna. Masaż jest jednym ze sposobów utrzymania ciała w równowadze i dobrej formie. Poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu, przez co może też wspierać leczenie różnych zaburzeń psychicznych.

2. Jakie korzyści dla zdrowia psychicznego może przynieść regularny masaż?

Coraz więcej badań potwierdza, że regularne masowanie łagodzi stres, niepokój, nerwicę, objawy depresji, czy bezsenność.

Prawidłowo wykonany masaż wpływa bowiem korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Podczas praktyki rozluźniają się spięte mięśnie, zostają złagodzone bolesne skurcze i zaciski. Ciało regeneruje się i odpręża. Dzięki czemu możliwe jest wejście w głęboki stan relaksacji.

Masaż może wpływać korzystnie na zdrowie psychiczne poprzez:

 • zniesienie bólu, napięć, rozluźnienie mięśni, poprawę zakresu ruchu i zwiększenie witalności całego ciała,
 • lepsze krążenie krwi, dostarczenie większej ilości tlenu i substancji odżywczych do komórek,
 • obniżenie poziomu kortyzolu (tzw. hormon stresu),
 • wzrost poziomu serotoniny i dopaminy,
 • wzmocnienie układu odpornościowego,
 • ugruntowanie, wyciszenie, relaksację,
 • poprawę jakości snu.

Terapia masażem zapewnia także wspierający dotyk, którego niektórym pacjentom może brakować w codziennym życiu.

3. Jakie rodzaje masażu są najczęściej stosowane w terapii zajmującej się zdrowiem psychicznym?

Masażyści stosują różne techniki, które pomagają zmniejszyć stres i wspierają zdrowie psychiczne. Mogą wykorzystywać m.in. głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie, czy wałkowanie. Masaże mogą być przeprowadzane na całym ciele lub tylko na wybranych obszarach. Terapeuci w czasie sesji masażu wykorzystują także często muzykę, dźwięki, czy zapachy.

Która metoda wpływa najlepiej na zdrowie psychiczne? Często poleca się m.in.:

Niektórzy pacjenci stosują też masaż limfatyczny, czy masaż powięziowy. Trudno jednak wskazać jedną najlepszą technikę, wiele zależy od problemu i osobistych preferencji.

Warto pamiętać o tym, że o sposobie leczenia wszelkich zaburzeń psychicznych zawsze powinien decydować lekarz. Masaż może być jedynie jednym z narzędzi wspierających proces terapeutyczny. Nie jest on w stanie zastąpić psychoterapii, czy leczenia farmakologicznego.

4. Przeciwwskazania do wykonywania masażu

Dokładne przeciwwskazania są zależne od wybranej techniki. Jednak najogólniej masażu nie zaleca się wykonywać w następujących stanach:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza