Masaż aromaterapeutyczny – na czym polega, wskazania i efekty
Masaż aromaterapeutyczny to masaż relaksacyjny z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych. Zabieg łączy więc terapeutyczną moc dotyku z właściwościami olejków, które są dobierane dla konkretnej osoby, wskazań i oczekiwań. Masaż oczyszcza organizm, przywraca naturalną harmonię ciała, zapewnia głęboki relaks, likwiduje stres oraz negatywne emocje. Kiedy szczególnie warto z niego korzystać?
1. Co to masaż aromaterapeutyczny?
Masaż aromaterapeutyczny twarzy, jak i ciała to zabieg fizjoterapeutyczny – masaż wzbogacony działaniem aromatycznych olejków eterycznych. Jest bardzo przyjemny, dzięki czemu relaksuje. Ma także charakter leczniczy.
Olejki eteryczne wykorzystywane do masażu aromaterapeutycznego to mieszaniny substancji pochodzących z roślin. Mają różne właściwości. Bez względu na swoje walory i charakter podczas zabiegu działają w organizm w dwojaki sposób: zarówno przez skórę, jak i układ oddechowy.
2. Masaż aromaterapeutyczny krok po kroku
Podczas masażu aromaterapeutycznego masażysta wykonuje standardowe, jednak płynne i powolne ruchy: najpierw głaskania, następnie rozcierania oraz ugniatania. Ich intensywność oraz siła nacisku dobierana jest indywidualnie do pacjenta.
Masaż ma być relaksujący, dlatego zalecane jest przyciemnienie wnętrza gabinetu i włączenie muzyki relaksacyjnej. Jeśli chodzi o wybór olejku eterycznego do masażu, zależy on od preferencji klienta, ale i efektu, jaki chce się uzyskać.
Co ważne, używa się ich wyłącznie po rozcieńczeniu w oleju bazowym (np. olej z pestek winogron, olej migdałowy, oliwka, olej jojoba, olej z awokado). Są zbyt skoncentrowane, by stosować je bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej.
Masaż aromaterapeutyczny - jak się przygotować?
Do masażu aromaterapeutycznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Dobrze jest zadbać o swój komfort: odświeżyć ciało, zdjąć szkła kontaktowe (w przypadku masażu twarzy) czy usunąć zbędne owłosienie (w przypadku masażu ciała). Potem wystarczy rozebrać się do bielizny i położyć na łóżku do masażu.
3. Efekty masażu aromaterapeutycznego
Masaż aromaterapeutyczny jest zabiegiem, który polega na wykonywaniu różnych ruchów i uciskaniu tkanek. Efektem tego typu działań jest:
- zwiększenie przepływu krwi przez naczynia, przywrócenie prawidłowego rytmu serca, właściwego krążenia i ciśnienia krwi. Masaż poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego,
- optymalizacja dopływu tlenu i związków odżywczych do tkanek,
- usuwanie zbędnych produktów przemiany materii,
- złagodzenie napięcia mięśniowego,
- złagodzenie dolegliwości bólowych,
- wyciszenie i odprężenie, wyeliminowanie zmęczenia psychicznego i fizycznego, przywrócenie poczucie harmonii wewnętrznej,
- odpoczynek i regeneracja po wysiłku fizycznym, dodanie energii i sił witalnych,
- zwiększenie wchłaniania kosmetyków pielęgnacyjnych,
- poprawa pracy układu immunologicznego, mięśniowo-szkieletowy czy nerwowego. Masaż aromaterapeutyczny działa kojąco na różnego rodzaju dolegliwości ciała i umysłu.
4. Masaż aromaterapeutyczny - wskazania
Wskazania do masażu aromaterapeutycznego to zwłaszcza:
- przemęczenie, uczucie zmęczenia i napięcia tak fizycznego, jak i psychicznego,
- napięcie nerwowe, przewlekły stres, uczuciu niepokoju wewnętrznego, zmienne stany emocjonalne, złe samopoczucie,
- dolegliwości związane z menstruacją (łagodzenie PMS) oraz menopauzą,
- dolegliwości bólowe,
- problemy z zasypianiem, bezsenność,
- problemy ze skórą,
- obrzęki.
Jak działają olejki eteryczne stosowane w masażu aromaterapeutyczny? To zależy od właściwości jego składników. Na przykład olejek cytrynowy działa pobudzająco i kojąco w przypadku stanów lękowych, ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi.
Olejek lawendowy z kolei tonuje, wycisza i uspokaja oraz łagodzi stres, wygładzając przy tym skórę. Z kolei olejek bergamotowy działa antystresowo i antyseptyczne, dlatego przyspiesza na przykład gojenie się ran. Olejek różany przywraca równowagę i uspokaja emocje, pobudza do życia.
Masaż aromaterapeutyczny – cena
Cena masażu aromaterapeutycznego zależy od wielu czynników, zarówno lokalizacji i renomy gabinetu, jak i masowanego obszaru. Zwykle ceny rozpoczynają się od 150 zł (masaż aromaterapeutyczny twarzy) i 200 (masaż aromaterapeutyczny ciała).
5. Masaż aromaterapeutyczny - przeciwwskazania
Masaż aromaterapeutyczny może być wykonywany na całe ciało lub miejscowo. Zależy to od oczekiwanych rezultatów i wskazań, ale i przeciwwskazań. Tego rodzaju zabiegi nie są, choć przynoszą organizmowi wiele korzyści, nie są propozycją dla każdego.
Przeciwwskazania do wykonania masażu aromaterapeutycznego to:
- wiek poniżej 15. i powyżej 65. roku życia,
- ciąża,
- nadwrażliwość na składnik olejku eterycznego,
- aktywne choroby infekcyjne skórne i układowe,
- stany pooperacyjne,
- zakrzepica,
- migreny,
- powiększone węzły chłonne,
- artretyzm,
- epilepsja,
- choroba nowotworowa.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.