Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Mastektomia - przygotowanie, przebieg zabiegu, powikłania

Mastektomia, czyli amputacja piersi, to operacja usunięcia całej piersi, zwykle także brodawki i otoczki. Mastektomię zwykle wykonuje się w ramach leczenia raka, który objął większy obszar niż jedną ćwiartkę. Co warto wiedzieć o mastektomii?

Zobacz film: "Wyleczalność raka piersi"

spis treści

1. Przygotowanie do mastektomii

Przygotowanie do mastektomii składa się z kilku kroków. Kilka dni przed mastektomią wykonuje się badania oceniające ogólny stan zdrowia kobiety. Należy poinformować lekarza i anestezjologa o przyjmowanych lekach oraz alegiach.

Przed zabiegiem warto zaniechać stosowania niektórych ziołowych suplementów, na przykład z ginkgo, ponieważ mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Jeśli mastektomia ma się odbyć rano należy być na czczo. Kobieta może otrzymać zalecenie umycia się antybakteryjnym mydłem w wieczór przed operacją.

2. Przebieg mastektomii

Funkcje serca są monitorowane przez urządzenie EKG. Do ręki kobiety przypina się mankiet ciśnieniomierza, aby móc monitorować ciśnienie krwi w trakcie operacji.

Operowane miejsce zostaje umyte i wysterylizowane. Pacjentce podaje się znieczulenie ogólne, a także w niektórych przypadkach dawkę antybiotyku, aby zapobiec infekcji. Chirurg wykonuje nacięcie i usuwa pierś.

Tkanka zostaje następnie wysłana do laboratorium w celu zbadania pod mikroskopem, czy zmiany są łagodne czy złośliwe. Ponadto zwykle wprowadza się rurki odprowadzające nadmiar krwi i płynów z tkanek po zamknięciu rany.

Następnie chirurg zszywa skórę. Mastektomia trwa zwykle 1-2 godziny, nie licząc operacji usunięcia węzłów chłonnych lub rekonstrukcji piersi.

3. Rekonwalescencja po mastektomii

Po mastektomii pacjentka jest przewieziona na salę, gdzie monitoruje się jej ciśnienie krwi, puls i oddychanie. Ponadto kobiecie podaje się leki przeciwbólowe.

Zwykle pacjentka zostaje w szpitalu przez 1-7 dni, w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu i jej stanu zdrowia. Po tygodniu od amputacji piersi kobieta pojawia się na wizycie w celu sprawdzenia, czy miejsce nacięcia dobrze się goi.

Wówczas lekarz omawia z nią także dalsze leczenie, na przykład radioterapię lub chemioterapię. Jeśli w trakcie mastektomii zostały użyte nici, które nie rozpuszczają się samoistnie, w trakcie następnej wizyty lekarz je usuwa.

Dreny odprowadzające krew i płyny z miejsca nacięcia są zwykle usuwane w ciągu dwóch tygodni od operacji, kiedy ilość płynu zmaleje do akceptowalnego poziomu. Po mastektomii w miejscu piersi kobiety mają założony bandaż i jedną lub dwie rurki, które odprowadzają płyny z okolicy rany.

Jeśli w chwili wyjścia ze szpitala rurki będą pozostawione na miejscu, pielęgniarka pokaże kobiecie, jak się z nimi obchodzić. Do czasu wyjęcia szwów nie należy brać prysznica ani kąpieli, dozwolone jest jedynie mycie się za pomocą zwilżonej gąbki.

W szpitalu terapeuta może pokazać kobiecie po mastektomii jak ćwiczyć ramię. Przez kilka tygodni po operacji należy unikać wysiłku fizycznego.

4. Powikłania po mastektomii

Jeśli po mastektomii pojawią się następujące objawy, należy skontaktować się z lekarzem:

  • gorączka,
  • oznaki infekcji (mocno czerwony odcień w miejscu nacięcia),
  • zwiększone wydzielanie płynu,
  • rozejście się szwów.

Większość kobiet po mastektomii wraca do zdrowia po operacji bez komplikacji, jednak istnieje ryzyko infekcji, krwawienia, problemów związanych ze znieczuleniem ogólnym i reakcją na leki.

Może także pojawić się drętwienie i martwica skóry piersi. Drętwienie nie wymaga leczenia, ale przy martwicy może być konieczna ponowna operacja. W przypadku mastektomii, kiedy usuwa się węzły chłonne, może pojawić się opuchnięcie ręki i uszkodzenie nerwu w okolicy pach

Jeśli rak piersi został wykryty we wczesnym stadium, leczenie w postaci mastektomii jest skuteczne u ponad 90% kobiet. Dodatkowe leczenie, na przykład terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia, zwiększają szanse na uniknięcie nawrotu choroby i długie życie.

Zobacz także:

Następny artykuł: Rokowanie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy