Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Mastektomia, czyli amputacja piersi, to operacja usunięcia całej piersi, zwykle także brodawki i otoczki. Mastektomię zwykle wykonuje się w ramach leczenia raka piersi. Wskazaniami do amputacji piersi jest wystąpienie raka piersi w więcej niż jednej ćwiartce piersi.

1. Mastektomia - przygotowanie i przebieg zabiegu

Kilka dni przed mastektomią wykonuje się badania oceniające ogólny stan zdrowia kobiety. Kobieta jest badana przez anestezjologa. Należy poinformować lekarza i anestezjologa o przyjmowanych lekach i alergii na niektóre lekarstwa. Przed zabiegiem warto zaniechać przyjmowania niektórych ziołowych suplementów, na przykład z ginkgo, ponieważ mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Jeśli operacja ma się odbyć rano, należy być na czczo. Kobieta może otrzymać zalecenie umycia się antybakteryjnym mydłem w wieczór przed operacją.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zabieg mastektomii
Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.

zobacz galerię

Pacjentce podaje się dożylnie leki, które mogą być konieczne w trakcie operacji. Funkcje serca są monitorowane przez urządzenie EKG. Do ręki kobiety przypina się mankiet ciśnieniomierza, aby móc monitorować jej ciśnienie krwi w trakcie operacji. Operowane miejsce zostaje umyte i wysterylizowane. Pacjentce podaje się znieczulenie ogólne, a także w niektórych przypadkach dawkę antybiotyku, aby zapobiec infekcji. Chirurg wykonuje nacięcie i usuwa tkankę piersi. Tkanka piersi zostaje następnie wysłana do laboratorium w celu zbadania pod mikroskopem, czy zmiany są łagodne czy złośliwe. Ponadto zwykle wprowadza się rurki odprowadzające nadmiar krwi i płynów z tkanek po zamknięciu rany. Następnie chirurg zszywa skórę. Po operacji mastektomii niekiedy zakłada się opatrunek uciskowy. Mastektomia trwa zwykle 1-2 godziny, nie licząc operacji usunięcia węzłów chłonnych lub rekonstrukcji piersi.

2. Mastektomia - po operacji

Po operacji pacjentka jest przewieziona na salę, gdzie monitoruje się jej ciśnienie krwi, puls i oddychanie. Ponadto kobiecie podaje się leki przeciwbólowe, które zmniejszają odczuwany po operacji ból. Zwykle pacjentka zostaje w szpitalu przez 1-7 dni, w zależności od rodzaju mastektomii i ewentualnej rekonstrukcji piersi. Po tygodniu od amputacji piersi kobieta pojawia się na wizycie w celu sprawdzenia, czy miejsce nacięcia dobrze się goi. Wówczas lekarz omawia z nią także dalsze leczenie, na przykład radioterapię lub chemioterapię. Jeśli w trakcie operacji zostały użyte nici, które nie rozpuszczają się samoistnie, w trakcie następnej wizyty lekarz usuwa je. Dreny odprowadzające krew i płyny z miejsca nacięcia są zwykle usuwane w ciągu dwóch tygodni od operacji, kiedy ilość płynu zmaleje do akceptowalnego poziomu.  

Po mastektomii w miejscu piersi kobiety mają założony bandaż i jedną lub dwie rurki, które odprowadzają płyny z okolicy rany. Jeśli w chwili wyjścia ze szpitala rurki będą pozostawione na miejscu, pielęgniarka pokaże kobiecie, jak się z nimi obchodzić. Do czasu wyjęcia szwów nie należy brać prysznica ani kąpieli, dozwolone jest jedynie mycie się za pomocą zwilżonej gąbki. W szpitalu terapeuta może pokazać kobiecie po mastektomii jak ćwiczyć ramię, aby nie zdrętwiało. Przez kilka tygodni po operacji należy unikać wysiłku fizycznego.

3. Mastektomia - powikłania po usunięciu piersi i skuteczność zabiegu

Jeśli po mastektomii pojawią się następujące objawy, należy skontaktować się z lekarzem:

  • gorączka,
  • oznaki infekcji (mocno czerwony odcień w miejscu nacięcia),
  • zwiększone wydzielanie płynu,
  • rozejście się szwów.

Większość kobiet wraca do zdrowia po operacji bez komplikacji, jednak jak przy każdej operacji istnieje ryzyko infekcji, krwawienia, problemów związanych ze znieczuleniem ogólnym i reakcją na leki. Może także pojawić się drętwienie i martwica skóry piersi. Drętwienie nie wymaga leczenia, ale przy martwicy może być konieczna ponowna operacja. W przypadku mastektomii, kiedy usuwa się węzły chłonne, może pojawić się opuchnięcie ręki i uszkodzenie nerwu w okolicy pach.

Jeśli rak piersi został wykryty we wczesnym stadium, leczenie w postaci mastektomii jest skuteczne u ponad 90% kobiet. Dodatkowe leczenie, na przykład terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia, zwiększają szanse na uniknięcie nawrotu choroby i długie życie.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Rokowanie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!