Trwa ładowanie...

Masz taki palec? Znak ostrzegawczy, który wysyła ciało, gdy zaatakowała cukrzyca

Taki palec może zwiastować cukrzycę
Taki palec może zwiastować cukrzycę (Getty Images)

Wygląd palców dłoni jest ważną informacją lekarzy, ponieważ może wskazywać na wiele dolegliwości. Przykładowo tzw. palec spustowy może świadczyć o zbyt wysokim poziomie cukru we krwi, co sugerują badania opublikowane na łamach amerykańskiego periodyku "Diabetes Journals".

spis treści

1. Co to jest palec spustowy i o czym świadczy?

Palec spustowy to taki palec, który stale jest zgięty i trudno go wyprostować. Najczęściej jest to palec serdeczny lub kciuk, który układa się w pozycji, jaka do złudzenia przypomina tę, którą przyjmuje palec ułożony na spuście broni palnej gotowej do strzału. Skrzywienie jest bolesne, często utrudnia i uniemożliwia wykonywanie różnych czynności. W większości przypadków konieczna jest operacja.

Kształt, jaki przybiera palec, ma związek z pogrubieniem ścięgien odpowiedzialnych za jego zginanie i prostowanie, a także ze zgrubieniem pochewki tkanki łącznej. Właśnie dlatego stale jest przygięty w kierunku dłoni i unieruchomiony w tej pozycji.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jedną z przyczyn takiego stanu palca może być za wysoki poziom cukru we krwi - twierdzą naukowcy ze Szwecji.

- W klinice chirurgii ręki zauważono, że na ''palec spustowy'' częściej cierpią osoby z cukrzycą, zarówno typu 1 jak i typu 2 - tacy pacjenci stanowią ogółem ponad 20 proc. osób, które z tego powodu potrzebują operacji - wyjaśnił jeden z autorów badania, Mattias Rydberg, doktorant na Uniwersytecie w Lund, lekarz rezydent w Szpitalu Uniwersyteckim Skåne.

Naukowcy przeanalizowali dwie bazy danych zdrowotnych: bazę regionu Skåne zawierającą wszystkie diagnozy medyczne oraz ogólnokrajowy szwedzki rejestr chorych na cukrzycę.

Doszli do wniosku, że palec spustowy dotyka w sumie do 1,5 proc. populacji, jednak diagnozę taką otrzymuje nawet 15 proc. osób chorych na cukrzycę - najczęściej są to osoby chorujące na cukrzycę typu 1.

Z analiz wynika, że jeśli poziom cukru jest źle kontrolowany, to dolegliwości nasilają się i aż pięciokrotnie zwiększa się ryzyko tej przypadłości w porównaniu z osobami, u których poziom cukru jest pod względnie dobrą kontrolą.

- Przypadłość ta może mieć również związek z typowym dla cukrzycy uszkodzeniem nerwów, ale także z uciskiem na nerwy i zgrubieniem tkanki łącznej dłoni - wyjaśnił Lars B. Dahlin, profesor na Uniwersytecie w Lund i konsultant chirurgii ręki w Szpitalu Uniwersyteckim Skåne.

- Mimo że palce spustowe są charakterystyczne przede wszystkim dla osób chorujących na cukrzycę typu 1, występują również u osób z cukrzycą typu 2. Badacze chcą sprawdzić, czy mogą być one również sygnałem ostrzegawczym w przypadku osób, u których cukrzyca typu 2 nie została jeszcze wykryta - zapowiedział Mattias Rydberg.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze