Trwa ładowanie...

Medycy lubią korzystać w pracy z tabletów

Wykorzystywanie tabletów w medycynie
Wykorzystywanie tabletów w medycynie

W wielu klinikach, poradniach i szpitalach na świecie wprowadzane są do użytku systemy teleinformatyczne...

zobacz galerię

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Technologia teleinformatyczna wkracza prawie w każdą dziedzinę życia, nic więc dziwnego, że z najnowszych rozwiązań korzystają także pracownicy służby zdrowia. Kartoteka medyczna pacjenta, dostępna w całości z poziomu tabletu, jest znacznie wygodniejsza niż wertowanie dziesiątek stron dokumentacji, a na dodatek można ją mieć zawsze przy sobie. Co więcej, lekarze tak polubili tablety, że kupują je sobie także do własnego użytku.

spis treści

1. Niewygodny segregator a poręczny tablet

W wielu klinikach, poradniach i szpitalach na świecie wprowadzane są do użytku systemy teleinformatyczne zastępujące bardzo często dotychczas stosowane notatki papierowe, dołączane do dokumentacji medycznej pacjentów. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej efektywne:

  • tablet jest mniejszy i bardziej poręczny niż segregator z dokumentami;
  • pozwala szybciej wyszukać istotne w danym momencie informacje na temat pacjenta;
  • notowanie na nim wskazań jest dużo szybsze;
  • wprowadzone przez lekarza zalecenia są od razu zapisywane w centralnej bazie, więc praktycznie natychmiast mają do nich dostęp wszyscy zajmujący się danym pacjentem.

2. Zalety korzystania z tabletów

W przeciwieństwie do papierowej kartoteki, tablet może ulec zniszczeniu bez szkody dla dokumentacji pacjentów. Dane wprowadzone za jego pomocą są przecież bezpieczne na serwerze, można je więc spokojnie odczytać z innego urządzenia. Użycie przenośnych komputerów likwiduje także problem zlecania badań – pacjenta można od razu, z poziomu odpowiedniej aplikacji, dopisać do listy oczekujących na przykład na RTG. Informacja ta od razu pojawia się także w pracowni rentgenowskiej, więc kiedy chory tam dotrze, wszystko jest już przygotowane. Przy tak dużej oszczędności czasu i zwiększeniu wygody zarządzania danymi nie dziwi wcale fakt, że pracownicy służby zdrowia chętnie korzystają z systemów informatycznych i sprzężonych z nimi tabletów. Zwłaszcza że technologie nadal szybko się rozwijają i już w tej chwili na przykład FDA zatwierdziła iPhone’a i iPada jako narzędzia mogące służyć lekarzom do diagnostyki zdjęć RTG – można więc przesyłać je ekspertom przez Internet w celu konsultacji. W niektórych krajach wprowadza się też powoli programy do obsługi gabinetów lekarskich i aptek, połączone ze sobą w taki sposób, że właściwie wypisywanie recept też staje się zbędne.

3. Tablety w polskiej służbie zdrowia

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu już w ubiegłym roku zaczął wprowadzać System Elektronicznej Dokumentacji Medycznej na dwóch oddziałach – chirurgii ogólnej i onkologicznej. Lekarze mają tam zwykle do czynienia z ciężkimi przypadkami, dlatego odpowiednio szybki dostęp do dokumentacji i wprowadzania do niej nowych zaleceń jest bardzo istotny. W Gdańsku natomiast powstaje właśnie najbardziej nowoczesny szpital w naszym kraju. Centrum Medycyny Inwazyjnej, które ma zostać uruchomione jeszcze w tym roku, postawiło na informatyzację: lekarze poruszać się będą po szpitalu z tabletami, a do przekazywania i gromadzenia informacji służyć będzie centralny system. Dzięki temu uda się pomóc znacznie większej liczbie pacjentów, niż byłoby to możliwe przy tradycyjnym zarządzaniu dokumentacją.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.