Trwa ładowanie...

Medycy lubią korzystać w pracy z tabletów

Medycy lubią korzystać w pracy z tabletów
Medycy lubią korzystać w pracy z tabletów

Technologia teleinformatyczna wkracza prawie w każdą dziedzinę życia, nic więc dziwnego, że z najnowszych rozwiązań korzystają także pracownicy służby zdrowia. Kartoteka medyczna pacjenta, dostępna w całości z poziomu tabletu, jest znacznie wygodniejsza niż wertowanie dziesiątek stron dokumentacji, a na dodatek można ją mieć zawsze przy sobie. Co więcej, lekarze tak polubili tablety, że kupują je sobie także do własnego użytku.

spis treści

1. Niewygodny segregator a poręczny tablet

W wielu klinikach, poradniach i szpitalach na świecie wprowadzane są do użytku systemy teleinformatyczne zastępujące bardzo często dotychczas stosowane notatki papierowe, dołączane do dokumentacji medycznej pacjentów. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej efektywne:

  • tablet jest mniejszy i bardziej poręczny niż segregator z dokumentami;
  • pozwala szybciej wyszukać istotne w danym momencie informacje na temat pacjenta;
  • notowanie na nim wskazań jest dużo szybsze;
  • wprowadzone przez lekarza zalecenia są od razu zapisywane w centralnej bazie, więc praktycznie natychmiast mają do nich dostęp wszyscy zajmujący się danym pacjentem.

2. Zalety korzystania z tabletów

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W przeciwieństwie do papierowej kartoteki, tablet może ulec zniszczeniu bez szkody dla dokumentacji pacjentów. Dane wprowadzone za jego pomocą są przecież bezpieczne na serwerze, można je więc spokojnie odczytać z innego urządzenia. Użycie przenośnych komputerów likwiduje także problem zlecania badań – pacjenta można od razu, z poziomu odpowiedniej aplikacji, dopisać do listy oczekujących na przykład na RTG. Informacja ta od razu pojawia się także w pracowni rentgenowskiej, więc kiedy chory tam dotrze, wszystko jest już przygotowane. Przy tak dużej oszczędności czasu i zwiększeniu wygody zarządzania danymi nie dziwi wcale fakt, że pracownicy służby zdrowia chętnie korzystają z systemów informatycznych i sprzężonych z nimi tabletów. Zwłaszcza że technologie nadal szybko się rozwijają i już w tej chwili na przykład FDA zatwierdziła iPhone’a i iPada jako narzędzia mogące służyć lekarzom do diagnostyki zdjęć RTG – można więc przesyłać je ekspertom przez Internet w celu konsultacji. W niektórych krajach wprowadza się też powoli programy do obsługi gabinetów lekarskich i aptek, połączone ze sobą w taki sposób, że właściwie wypisywanie recept też staje się zbędne.

3. Tablety w polskiej służbie zdrowia

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu już w ubiegłym roku zaczął wprowadzać System Elektronicznej Dokumentacji Medycznej na dwóch oddziałach – chirurgii ogólnej i onkologicznej. Lekarze mają tam zwykle do czynienia z ciężkimi przypadkami, dlatego odpowiednio szybki dostęp do dokumentacji i wprowadzania do niej nowych zaleceń jest bardzo istotny. W Gdańsku natomiast powstaje właśnie najbardziej nowoczesny szpital w naszym kraju. Centrum Medycyny Inwazyjnej, które ma zostać uruchomione jeszcze w tym roku, postawiło na informatyzację: lekarze poruszać się będą po szpitalu z tabletami, a do przekazywania i gromadzenia informacji służyć będzie centralny system. Dzięki temu uda się pomóc znacznie większej liczbie pacjentów, niż byłoby to możliwe przy tradycyjnym zarządzaniu dokumentacją.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze