Mel Gibson
Mel Gibson jest bardzo popularnym amerykańskim aktorem i reżysertem. Występował między innymi w takich filach jak Mad Max, Bunt na Bounty czy Zabójcza broń. Wyprodukował i wyreżyzserował równiez takie filmy jak Pasja czy Apocalypto. W 1996 roku Mel Gibson otrzymał dwa Oscary za film Braveheart. Waleczne serce. Niedawno odbyła się premiera nowego filmu Mela Gibsona, "Przełęcz ocalonych". Przy tej okazji aktor i reżyser postanowił opowiedzieć o swoim nałogu – uzależnieniu od alkoholu.
1. Mel Gibson przyznał, że ma problemy z alkoholem - wyznanie aktora
Mel Gibson przyznał, że ma problemy z alkoholem w 2006 roku, po tym, kiedy został zatrzymany za jazdę pod wpływem. Od tej pory wielokrotnie był na odwyku, jednak dziś wydaje się, że Mel Gibson poradził sobie z tymi trudnościami. Znane są jego liczne ekscesy – oprócz tego, że kierował samochodem w stanie nietrzeźwości, bił swoją kochankę, maltretował jej syna i zaatakował fotografa.
Mel Gibson postanowił naprawić swój zrujnowany wizerunek i przeszedł kurs radzenia sobie z gniewem. Wziął też udział w sesji terapeutycznej oraz stosował leki uspakajające.
W czasie premiery wyreżyserowanego przez siebie filmu "Przełęcz ocalonych", filmu opowiadającego o walkach na Pacyfiku, Mel Gibson zdecydował się na zaskakujące wyznanie. „To inspirująca historia człowieka, który naprawdę istniał. Na 54 stronie scenariusza zacząłem płakać. Naprawdę mnie to dotknęło. To opowieść godna przedstawienia” – mówi Mel Gibson o swoim najnowszym filmie.
To pierwszy film, jaki wyreżyserował od 10 lat. W czasie konferencji prasowej jeden z dziennikarzy zapytał twórcę, jak się zmienił przez ten czas. „Trzeźwość pomogła mi wszystko przewartościować. Uwierzcie mi, alkohol w niczym nie pomaga” – powiedział o swoim uzależnieniu.
2. Mel Gibson przyznał, że ma problemy z alkoholem - najczęstsze przyczyny alkoholizmu
Alkoholizm dotyka ludzi ze wszystkich grup społecznych. Powodami nadużywania alkoholu mogą być:
- specyficzne właściwości organizmu, które zwiększają ryzyko popadnięcia w ten nałóg,
- czynniki genetyczne,
- czynniki psychologiczne (alkohol pozwala „uciec” od problemów),
- wychowanie (ryzyko alkoholizmu zwiększa patologiczna rodzina, wadliwy system szkolny, alkoholizm w rodzinie),
- czynniki socjologiczne (szybkie przemiany społeczne, zmiany cywilizacyjne, rozwój techniki).
Zobacz także
Jak sobie można radzić z tym problemem? Na pewno nie wolno go bagatelizować. Alkoholizm to choroba, którą się leczy. Podstawowym sposobem jest psychoterapia. Można ją wspomóc środkami farmakologicznymi – jeżeli pacjent odczuwa silne objawy psychofizyczne nadużywania alkoholu (na przykład zatrucie alkoholowe, alkoholowy zespół absencyjny), trzeba przeprowadzić detoksykację.
Najdłużej stosowanym środkiem farmakologicznym jest Disulfiram (Esperal). Wymusza on czasową abstynencję, ponieważ połączenie tej substancji z alkoholem powoduje zatrucie organizmu kwasem octowym.
Innym sposobem jest lek Akamprozad. Jest stosowany zawsze razem z psychoterapią.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.