Melancholia

Melancholią zwykło się nazywać stan lekkiego przygnębienia czy smutku. Kiedyś ten termin stosowano w medycynie na określenie schorzenia psychicznego, które obecnie znane jest jako depresja. Skłonność do popadania w melancholię nasila się w momencie przesilenia wiosennego i jesiennego (tzw. depresja sezonowa, SAD). Te pory roku sprzyjają melancholijnemu nastrojowi. Jednak nie warto użalać się nad sobą, narzekać i tracić wiary w sens istnienia. Melancholię można pokonać za pomocą kilku prostych terapii. Czy melancholia to już poważne zaburzenia nastroju? Jak radzić sobie z apatią, przygnębieniem i brakiem inicjatywy do działania?

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Zapobieganie melancholii

Przełom zimy i wiosny oraz jesień można przejść z uśmiechem na ustach. Na początku wystarczy, że będziesz wobec siebie mniej samokrytyczny i pozwolisz sobie na luz. Spróbuj otaczać się ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia. Nie tłum w sobie negatywnych emocji i czasem daj im upust. Kumulowane przez długi czas mogą doprowadzić do depresji. Nie obarczaj się zbyt dużą ilością obowiązków. Każdemu potrzeba chwili wypoczynku i wytchnienia. By się odprężyć i nabrać pogody ducha, wybierz ulubioną formę relaksu. Może to być aromatyczna kąpiel, jazda na rowerze, wyjście do kina czy na zakupy. Twój nastrój zależy od ciebie. Melancholia łatwiej dopada nas w samotności, dlatego nie zaszywaj się w domu. Wyjdź do ludzi!

Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na depresję i melancholię. Dobrą formą spędzania czasu jest pływanie. Woda nie tylko odpręża, zmniejsza napięcie mięśni, ale również modeluje sylwetkę. Jeśli nie chcesz popaść w melancholię, zapisz się na basen. Możesz również zacząć biegać lub chodzić na siłownię, zapisać się na aerobic lub jeździć na rowerze. Każda forma ruchu jest lepsza niż siedzenie w domu z założonymi rękami i narzekanie. Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie i poprawia kondycję organizmu, ale ma również niebagatelne znaczenie dla zdrowia psychicznego.

Sposoby na melancholię

Otaczające nas zapachy mają duży wpływ na nasz nastrój. Unoszący się w powietrzu zapach cynamonu, grejpfruta, pomarańczy czy mandarynki sprawi, że nabierzesz dystansu do codziennych spraw i trosk. Pachnąca świeca, kadzidełko albo rozpylenie wody z dodatkiem kilku kropel olejku to najprostsze metody aromaterapii. Jesienną melancholię pomoże pokonać pachnąca kąpiel. Poranny albo wieczorny prysznic z dodatkiem energetyzującego olejku z owoców cytrusowych lub olejku herbacianego na pewno poprawi humor i doda energii. Jeśli masz problemy z zasypianiem, w wyciszeniu nerwów pomoże wyciąg z kwiatów lawendy, liści melisy, igieł sosny albo świerku.

W pozbyciu się melancholijnego nastroju pomaga światło słoneczne. Odsłoń więc okna, by słońce rozproszyło mrok twojego pokoju. Jeśli pracujesz w czterech ścianach, zrób sobie krótką przerwę na spacer. Kąpiel w promieniach słońca poprawia nastrój i zapewnia dobry sen. Dlatego jesienią i w czasie przesilenia wiosennego, kiedy brakuje słonka albo świeci ono mniej intensywnie, jesteśmy podatni na popadanie w depresję lub melancholię. Możesz jednak rekompensować sobie jego braki wizytą na solarium lub doświetleniami specjalną lampą. Wprawdzie taka fototerapia nie zastąpi promieni słonecznych, ale pozwoli zlikwidować senność i przywróci chęć do życia.

Sauna to dobry sposób na dotlenienie organizmu i wzmocnienie systemu odpornościowego. Wysoka temperatura podnosi ciepłotę ciała, a pod wpływem gorąca rozluźniają się mięśnie i uspokaja się system nerwowy. Ponadto, podczas jednego seansu w saunie można zgubić około 300 kcal i oczyścić organizm z toksyn wydalanych wraz z potem. Wizyta w saunie pozwala się odprężyć, poczuć lekko i jest świetnym sposobem walki z melancholią. Tej formy terapii antydepresyjnej powinny jednak unikać osoby z trądzikiem różowatym lub młodzieńczym, cerą naczynkową czy żylakami. Nie zaleca się jej również kobietom w ciąży, osobom z niewydolnością oddechową, chorobami serca i skazą krwotoczną.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Emocje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

brak sensu

~blondie333 • ostatni post 4 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Emocje
Emocje

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

Otaczaj się optymistami Pesymizm jest zaraźliwy, więc trzymaj się z dala od negatywnie nastawionych do życia osób. Kiedy otoczysz się ludźmi, który patrzą na życie przez różowe okulary sam też zaczniesz bardziej pozytywnie postrzegać świat i to, co ci...

Emocje

Zadowolenie z życia

Zadowolenie z życia

O zadowoleniu z życia i komforcie psychicznym decydują m.in. czynniki ekonomiczne, normy, system wartości, realizacja marzeń, planów i aspiracji.

Emocje

Jak znaleźć sens życia?

Jak znaleźć sens życia?

Rutyna daje się we znaki Codzienność często wydaje się nerwowa i stresująca: bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków do wykonania i w nocy myślimy, jak mamy z tym wszystkim zdążyć. Niekiedy pod koniec dnia nie wiemy, kiedy ten dzień zleciał i tak mijają...

Emocje

Sposoby na smutek

Sposoby na smutek

Spacer z pupilem to doskonały sposób na poprawienie humoru. Dodatkowo przebywanie na świeżym powietrzu przyczynia się do powstania endorfin - hormonów szczęścia.

Emocje

Tęsknota

Tęsknota

Uczucie tęsknoty odczuwa się za czymś, co jest subiektywnie ważne w życiu, np. pragnienie posiadania partnera, potrzeba akceptacji i zrozumienia. Kiedy tęsknota się nasila, coraz bardziej doświadcza się cierpienia psychicznego.

Emocje

Negatywne emocje

Negatywne emocje

Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi, mimo to nie ma złotego środka na okiełznanie ich, dlatego trzeba samemu starać się zaradzić im i odnaleźć skuteczną metodę, pamiętając, że mają ogromny wpływ na nasze życie.