Trwa ładowanie...

Metanabol – czym jest, jak dawkować i jakie są skutki uboczne

Metanabol to jeden ze sterydów anabolicznych. Stosowany jest przede wszystkim przez sportowców, bo szybko daje pożądany efekt. Niestety nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje nadmiernego przyjmowania tego typu środków. Czym dokładnie jest metanabol i co może wyniknąć z jego zażywania?

spis treści

1. Co to jest metanabol

Prawidłowa nazwa tego środka brzmi metandienon. Jest to steryd anaboliczny, którego pomysłodawcą był lekarz John Ziegler. Pierwszy produkt zawierający metanabol pojawił się na rynku już w latach 60, ale w tym czasie miał pomagać osobom, które cierpiały na zanik mięśni.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Ze względu na jego właściwości zyskał on rzeszę sympatyków, zwłaszcza wśród kulturystów, korzystali z niego najsławniejszy sportowcy świata. Zaczął zatem służyć do innych celów niż cele medyczne, w związku z tym zaczęto wycofywać go z rynku.

Metanabol stosowany jest po to, aby w bardzo szybkim czasie powiększyć masę ciała i wzmocnić siłę mięśniową. Efekty zażywania tego środka są widoczne bardzo szybko, nawet po kilku dniach regularnego stosowania. Metanabol dodatkowo jest tani, dlatego tak chętnie ludzie go kupują.

Niebezpieczne interakcje leków z suplementami ziołowymi
Niebezpieczne interakcje leków z suplementami ziołowymi [10 zdjęć]

Interakcje leków to nic innego, jak sytuacja kiedy jedna z substancji leczniczych wpływa na aktywność

zobacz galerię

Metanabol stosuje się doustnie, dlatego wielu sportowców dawkuje większą ilość tabletek niż jest zalecane. Bardzo często niewłaściwe dawkowanie metanabolu powoduje występowanie działań niepożądanych.

Nie trzeba przekraczać zalecanej dawki metanabolu, aby polepszyć swoją siłę mięśniową, jednak mimo wszystko tak się dzieje.

2. Dawkowanie metanabolu

Sposób przyjmowania metanabolu powinien być zgodny z tym, co sugeruje producent. Zalecane jest przyjmowanie od 5 do 10 mg dziennie, by uzyskać pożądany efekt. Dawkowanie w ilościach od 15 do 25 mg (i większych) daje znacznie szybsze i bardziej widoczne efekty, jednak może to mieć negatywny wpływ na pracę wątroby.

3. Skutki uboczne stosowania metanabolu

Jeżeli zażywamy metanabol niezgodnie z jego przeznaczeniem albo spożywamy zwiększoną ilość leku, to możemy się liczyć z tym, że po pewnym czasie wystąpią u nas skutki uboczne.

Do najczęstszych działań niepożądanych metanabolu można zaliczyć:

Musisz to wiedzieć

3.1. Odstawienie metanabolu

Sterydy mają to do siebie, że działają tylko wtedy, gdy są spożywane, co oznacza, że powinniśmy je przyjmować całe życie, aby nie narzekać na efekty niepożądane. Po odstawieniu metanabolu należy liczyć się z wystąpieniem powyższych dolegliwości. Metanabol jest bardzo trujący, a łatwo można się od niego uzależnić. Jeżeli zdecydujemy się regularnie przyjmować metanabol, to należy wiedzieć, że nasz organizm będzie doszczętnie wyniszczony.

Jeżeli chcemy powiększyć siłę mięśniową i rozbudować masę mięśniową, róbmy to zdrowo. Odpowiednio zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia fizyczne z całą pewnością pomogą uzyskać nam wymarzone efekty. U mężczyzn efekty ćwiczeń są znacznie szybciej widoczne niż u kobiet, dlatego zastanówmy się czy metanabol jest nam potrzebny. Nad masą mięśniową można pracować w sposób naturalny i jak najbardziej jest to możliwe.

Zwiększeniu masy mięśniowej mogą służyć naturalne sposoby albo mniej obciążające organizm suplementy diety. Warto porozmawiać na temat z doświadczonym kulturystą, trenerem personalnym lub lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza