Trwa ładowanie...

Meteopatia - czym jest, przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie

Meteopatia nie jest chorobą, ale może dość znacznie dokuczyć.
Meteopatia nie jest chorobą, ale może dość znacznie dokuczyć. (123RF)

Meteopatia (meteoropatia), choć nie jest ani chorobą, ani nawet przypadłością medyczną, potrafi bardzo dokuczyć. Powoduje bóle głowy, wywołuje bóle w stawach i odczucie silnego zmęczenia. Narzeka na nią coraz więcej osób. Skąd zatem się bierze? Dlaczego pogoda dla meteopatów w Polsce bywa czasami tak niekorzystna? Czy istnieją leki dedykowane meteoropatom?

spis treści

1. Czym jest meteopatia?

Meteopatia, znana również jako meteoropatia lub wrażliwość na pogodę nie jest chorobą. To nadmierna reakcja organizmu na wpływ warunków atmosferycznych. Odpowiedzialne są za nią jony, które przewodzą impulsy nerwami.

Najbardziej charakterystycznymi objawami meteoropatii są patologiczne reakcje w sferze fizycznej oraz psychicznej, ściśle powiązane ze zmianą pogody. Warunki biometeorologiczne mogą nie tylko pogarszać nastrój danej osoby, ale również wywoływać ból głowy czy nadmierne zmęczenie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jak to się dzieje? Błony komórkowe, które są swego rodzaju pompą jonową, zmieniają jonizację powietrza dokładnie w tym samym momencie, w którym zmienia się pogoda. W efekcie tych zmian dochodzi do zaburzenia mechanizmu, na które reaguje cały organizm. To kwestia wynikająca z ewolucji.

Osoba dotknięta problemem meteopatii to nikt inny jak meteopata.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

2. Meteopatia a położenie geograficzne

Aby zrozumieć skąd się bierze meteopatia, trzeba najpierw powiedzieć o położeniu geograficznym Polski. Nasz kraj znajduje się na styku dwóch klimatów: kontynentalnego i atlantyckiego. Przez Polskę przechodzi 140 frontów atmosferycznych rocznie, które wywołują zmianę pogody.

W ostatnich latach coraz częściej występują też tzw. zgniłe wyże lub niże. Są to długo trwające się przesadne wartości powietrza, utrzymujące się ponad normą (niską lub wysoką). To właśnie one często odpowiedzialne są za złe samopoczucie, rozdrażnienie, podatność na choroby, a nawet większą częstotliwość wypadków.

Statystycy dowiedli, że w czasie, gdy na Podhale zaczyna nadciągać halny, w szpitalach zwiększa się liczba pacjentów z chorobami serca, rośnie też liczba bójek, kłótni rodzinnych, a nawet przypadków nadużywania alkoholu.

3. Przyczyny meteopatii

Co zatem najbardziej wpływa na ludzkie samopoczucie? Przede wszystkim ciśnienie i wiatr. Tak znaczące zmiany w ciśnieniu, jak dzienny wzrost lub spadek o 8 hPa, mogą powodować bóle głowy.

Z kolei wiatr, który ma również ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, jest przede wszystkim czynnikiem chłodzącym. Jeśli wieje z prędkością 80 km/h, odczuwalną temperaturę powietrza możemy określić jako o 20 stopni niższą niż jest w rzeczywistości. Na samopoczucie wpływają także gwałtowne zmiany temperatury oraz suche powietrze.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Objawy meteopatii

Bardzo często w telewizyjnej prognozie pogody usłyszeć można określenie biomet niekorzystny. Co w rzeczywistości oznacza ten termin? O biomecie niekorzystnym mowa jest wtedy, gdy bodźce pogodowe są na tyle silne, że mogą u niektórych powodować nieprzyjemne dolegliwości w sferze fizycznej oraz psychicznej. Jakie objawy może wywoływać meteoropatia?

Jednym z najczęstszych objawów meteopatii jest tzw. ból głowy „na zmianę pogody”. Ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć ścisły związek ze zmianą temperatury, ciśnienia lub wilgotności powietrza. Bóle głowy na zmianę pogody to nie jedyny przykry objaw występujący u meteopatów.

Zmieniająca się na zewnątrz aura może wywoływać u meteopatów zawroty głowy, nadmierną senność, przemęczenie, ogólne rozbicie, nerwowość. Osoby dotknięte meteoropatią mogą uskarżać się także na migrenę, nudności, światłowstręt, zmiany związane z ciśnieniem tętniczym krwi.

U niektórych meteopatów może dojść do nasilenia się objawów spowodowanych wrzodami żołądka i dwunastnicy. Często spotykanym objawem jest również ból mięśni na zmianę pogody.

5. Profilaktyka

Aby nie dać się meteopatii, warto ograniczyć niesprzyjające czynniki i postawić na aktywność fizyczną. Wskazane są regularne, leśne spacery na świeżym powietrzu, przejażdżki na rowerze, lub marsze ze specjalnymi kijkami do nordic walking. Meteoropaci nie powinni również zapominać o stosowaniu odpowiedniej diety.

Jadłospis meteopaty powinien uwzględniać produkty zawierające witaminy z grupy B, ponieważ są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz krwiotwórczego. Do produktów bogatych w witaminy z grupy B należą:

  • witamina B1 – występuje w brązowym ryżu, kaszach, ziemniakach, pestkach dyni oraz roślinach strączkowych
  • witamina B2 – występuje w mięsie drobiowym, ziemniakach, grochu, fasoli, produktach zbożowych,
  • witamina B3 – występuje w kaszy gryczanej i jęczmiennej, ryżu, otrębach pszennych, dorszach, śledziach, mintajach, mleku, szczawiu, szpinaku i natce pietruszki,
  • witamina B4 – występuje w żółtku kurzym, wątróbce, rybach, roślinach strączkowych oraz podrobach,
  • witamina B5 – występuje w drożdżach piwnych, mleku, orzechach, jajkach kurzych, pomarańczach, bananach, melonach i rybach,
  • witamina B6 – występuje w brokułach, jajkach, rybach, kapuście białej,
  • witamina B7 – jest jednym ze składników świeżego grochu, rodzynek, kalafiora, podrobów, krabów, migdałów, sardynek, szybki, marchewki oraz pomidorów,
  • witamina B9, nazywana kwasem foliowym – występuje w sezamie, ciecierzycy, fasoli białej, korzeniu oraz natce pietruszki, kurzych jajach, brukselce, jarmużu, brokułach, słoneczniku
  • witamina B12, określana mianem kobalaminy – występuje w podrobach, żółtkach jaj, mięsie oraz mleku.

Składnikiem mineralnym, który pełni ważną rolę w diecie dla meteopatów jest magnez. To właśnie ten związek wpływa na przewodnictwo nerwowe, usprawnia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, działa wyciszająco i wykazuje działanie antystresowe. Magnez występuje między innymi w: ryżu brązowym, chlebie żytnim, bananach, jabłkach, płatkach owsianych, kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej, wieprzowinie, wołowinie, łososiu i makreli.

Meteoropaci, których problemem jest w okresie jesiennym oraz zimowym powinni również suplementować witaminę D. Najlepszym naturalnym źródłem tej substancji jest węgorz. Wysoka zawartość witaminy D znajduje się również w łososiu.

6. Leczenie meteopatii

Meteopatia, znana również jako meteoropatia lub wrażliwość na zmiany pogody, nie jest chorobą, nie można więc zastosować dla nie charakterystycznego leczenia. Nie istnieją specjalne leki dla meteopatów czy tabletki dla meteopatów. Jedyne co można zrobić, to minimalizować odczuwanie objawów**.

Na ból głowy pomoże aktywność fizyczna i prawidłowo zbilansowana dieta bogata w witaminy z grupy B czy magnez. Wielu osobom pomaga picie odpowiedniej ilości wody mineralnej. Wyjściem jest także nawilżanie i jonizowanie powietrza w domu za pomocą jonizatora.

Meteoropaci odczuwający spadek ciśnienia tętniczego, o ile nie istnieje żadne przeciwwskazanie, mogą sięgnąć również po kawę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze