Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Meteopatia - przyczyny, objawy, leczenie

Choć nie jest ani chorobą, ani nawet przypadłością medyczną, potrafi bardzo dokuczyć. Meteopatia powoduje bóle głowy, wywołuje bóle w stawach i odczucie silnego zmęczenia. Narzeka na nią coraz więcej Polaków. Skąd zatem się bierze? I jak ją leczyć?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Aby zrozumieć skąd się bierze meteopatia, trzeba najpierw powiedzieć o położeniu geograficznym Polski. Nasz kraj znajduje się na styku dwóch klimatów: kontynentalnego i atlantyckiego. Przez Polskę przechodzi 140 frontów atmosferycznych rocznie, które wywołują zmianę pogody.

W ostatnich latach coraz częściej występują też tzw. zgniłe wyże lub niże. Są to długo trwające się przesadne wartości powietrza, utrzymujące się ponad normą (niską lub wysoką). To właśnie one często odpowiedzialne są za złe samopoczucie, rozdrażnienie, podatność na choroby, a nawet większą częstotliwość wypadków.

Statystycy dowiedli, że w czasie, gdy na Podhale zaczyna nadciągać halny, w szpitalach zwiększa się liczba pacjentów z chorobami serca, rośnie też liczba bójek, kłótni rodzinnych, a nawet przypadków nadużywania alkoholu.

1. Meteopatia - czym jest?

Meteopatia nie jest chorobą. To nadmierna reakcja organizmu w odczuwaniu pogody. Odpowiedzialne są za nią jony, które przewodzą impulsy nerwami. Gdy następuje zmiana pogody, odczuwa to cały organizm. Jak to się dzieje?

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone...

zobacz galerię

Błony komórkowe, które są swego rodzaju pompą jonową, zmieniają jonizację powietrza dokładnie w tym samym momencie, w którym zmienia się pogoda. W efekcie tych zmian dochodzi do zaburzenia mechanizmu, na które reaguje cały organizm. To kwestia wynikająca z ewolucji.

2. Przyczyny meteopatii

 

Co zatem najbardziej wpływa na ludzkie samopoczucie? Przede wszystkim ciśnienie i wiatr. Tak znaczące zmiany w ciśnieniu, jak dzienny wzrost lub spadek o 8 hPa, mogą powodować bóle głowy.

Z kolei wiatr, który ma również ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, jest przede wszystkim czynnikiem chłodzącym. Jeśli wieje z prędkością 80 km/h, odczuwalną temperaturę powietrza możemy określić jako o 20 stopni niższą niż jest w rzeczywistości.

Na samopoczucie wpływają także gwałtowne zmiany temperatury oraz suche powietrze.

3. Leczenie meteopatii

Meteopatia nie jest chorobą, nie można więc zastosować dla nie charakterystycznego leczenia. Jedyne co możemy zrobić, to minimalizować odczuwanie objawów. Na ból głowy pomoże aktywność fizyczna i prawidłowo zbilansowana dieta.

Wyjściem jest także nawilżanie i jonizowanie powietrza w domu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza