Trwa ładowanie...

Metformina - działanie, wpływ na chorobę Alzheimera

Avatar placeholder
30.03.2021 23:00
Metformina - działanie, wpływ na chorobę Alzheimera
Metformina - działanie, wpływ na chorobę Alzheimera

Metformina może pomóc w walce z chorobą Alzheimera? Okazuje się, że tak. Prof. medycyny molekularnej Susann Schweiger potwierdza, że metformina, czyli lek powszechnie stosowany w terapii cukrzycy typu 2, może znaleźć zastosowanie w profilaktyce choroby Alzheimera oraz w leczeniu wczesnych jej stadiów.

spis treści

1. Metformina - działanie metforminy

Metformina to substancja czynna wchodząca w skład leków przeciwcukrzycowych. Działanie metforminy polega na poprawie wykorzystania insuliny i obniżeniu stężenia glukozy we krwi. Dzięki tym właściwościom metformina obniża ryzyko starczej demencji u osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

2. Metformina - wpływ metforminy na chorobę Alzheimera

Uczeni ze szkockiego Universitetu Dundee postanowili sprawdzić zastosowanie czy metformina zapobiega chorobie Alzheimera. Pod kierownictwem prof. Susann Schweiger przeprowadzili na myszach badanie, którego wyniki sugerują, iż metformina może chronić mózg nie tylko cukrzyków, ale również osób zdrowych. Jednym z głównych czynników rozwoju choroby Alzheimera jest nieprawidłowy metabolizm cukru.

Zobacz film: "Sygnały choroby Alzheimera, których nie powinieneś lekceważyć"

Zobacz też:

W rezultacie częściej zapadają na nią osoby cierpiące na cukrzycę. Metformina korzystnie działa na mózg, co wynika z faktu, że metformina stymuluje enzym odpowiedzialny za zapobieganie powstawaniu nieprawidłowości w mózgu. Chociaż metformina nie jest w stanie wpłynąć na odbudowę zniszczonych komórek, to pomaga hamować postępy choroby. Oznacza to, że metformina może być pomocna w zapobieganiu chorobie Alzheimera, jak również w leczeniu choroby Alzheimera w jej wczesnym etapie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nowe badania: resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze