Metformina na chorobę Alzheimera

Prof. medycyny molekularnej Susann Schweiger potwierdza, iż lek powszechnie stosowany w terapii cukrzycy typu 2 może znaleźć zastosowanie w profilaktyce choroby Alzheimera oraz w leczeniu wczesnych jej stadiów...

1. Działanie metforminy

Metformina to substancja czynna wchodząca w skład leków przeciwcukrzycowych. Jej działanie polega na poprawie wykorzystania insuliny i obniżeniu stężenia glukozy we krwi. Dzięki tym właściwościom metformina obniża ryzyko starczej demencji u osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

2. Wpływ metforminy na chorobę Alzheimera

Uczeni ze szkockiego Universitetu Dundee postanowili sprawdzić zastosowanie metforminy w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Pod kierownictwem prof. Susann Schweiger przeprowadzili na myszach badanie, którego wyniki sugerują, iż metformina może chronić mózg nie tylko cukrzyków, ale również osób zdrowych. Jednym z głównych czynników rozwoju choroby Alzheimera jest nieprawidłowy metabolizm cukru. W rezultacie częściej zapadają na nią osoby cierpiące na cukrzycę. Korzystne działanie metforminy na mózg wynika z faktu, iż lek ten stymuluje enzym odpowiedzialny za zapobieganie powstawaniu nieprawidłowości w mózgu. Chociaż nie jest w stanie wpłynąć na odbudowę zniszczonych komórek, to pomaga hamować postępy choroby. Oznacza to, że metformina może być pomocna w zapobieganiu chorobie Alzheimera, jak również w leczeniu jej wczesnego etapu.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Nowe badania: resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!