Trwa ładowanie...

Metformina - działanie, wpływ na chorobę Alzheimera

Metformina może pomóc w walce z chorobą Alzheimera? Okazuje się, że tak. Prof. medycyny molekularnej Susann Schweiger potwierdza, że metformina, czyli lek powszechnie stosowany w terapii cukrzycy typu 2, może znaleźć zastosowanie w profilaktyce choroby Alzheimera oraz w leczeniu wczesnych jej stadiów.

spis treści

1. Metformina - działanie metforminy

Metformina to substancja czynna wchodząca w skład leków przeciwcukrzycowych. Działanie metforminy polega na poprawie wykorzystania insuliny i obniżeniu stężenia glukozy we krwi. Dzięki tym właściwościom metformina obniża ryzyko starczej demencji u osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

Zobacz film: "Sygnały choroby Alzheimera, których nie powinieneś lekceważyć"

2. Metformina - wpływ metforminy na chorobę Alzheimera

Uczeni ze szkockiego Universitetu Dundee postanowili sprawdzić zastosowanie czy metformina zapobiega chorobie Alzheimera. Pod kierownictwem prof. Susann Schweiger przeprowadzili na myszach badanie, którego wyniki sugerują, iż metformina może chronić mózg nie tylko cukrzyków, ale również osób zdrowych. Jednym z głównych czynników rozwoju choroby Alzheimera jest nieprawidłowy metabolizm cukru.

Zobacz też:

W rezultacie częściej zapadają na nią osoby cierpiące na cukrzycę. Metformina korzystnie działa na mózg, co wynika z faktu, że metformina stymuluje enzym odpowiedzialny za zapobieganie powstawaniu nieprawidłowości w mózgu. Chociaż metformina nie jest w stanie wpłynąć na odbudowę zniszczonych komórek, to pomaga hamować postępy choroby. Oznacza to, że metformina może być pomocna w zapobieganiu chorobie Alzheimera, jak również w leczeniu choroby Alzheimera w jej wczesnym etapie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowe badania: resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera
Metformina - działanie, wpływ na chorobę Alzheimera
Metformina - działanie, wpływ na chorobę Alzheimera
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza