Trwa ładowanie...

Metoda Bobath – ćwiczenia, efekty i wskazania

Avatar placeholder
01.03.2023 14:51
Metoda Bobath ma na celu usprawnienie ruchowe poprzez eliminowanie nieprawidłowych odruchów
Metoda Bobath ma na celu usprawnienie ruchowe poprzez eliminowanie nieprawidłowych odruchów (Adobe Stock)

Metoda Bobath to koncepcja usprawniania ruchowego wykorzystywana u niemowląt, dzieci i dorosłych zmagających się z różnymi deficytami. Realizowane w jej ramach ćwiczenia wpływają na napięcie mięśniowe, hamują patologiczne odruchy, a i wyzwalają te, które są jak najbardziej zbliżone do prawidłowych. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to metoda Bobath?

Metoda Bobath (w przypadku dzieci znana także pod nazwą NDT lub NDT-Bobath) to metoda rehabilitacji neurologicznej, obejmująca zarówno ocenę, jak i leczenie dzieci oraz dorosłych z deficytami neurologicznymi.

Koncepcja Bobath powstała w latach 40. XX wieku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska twórców: Karela (psychiatry i neuropsychologa) oraz Berty (fizjoterapeutki) Bobath, którzy zajmowali się rehabilitacją pacjentów po udarach z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Zobacz film: "Gadżety dla noworodków, które nie zawsze są bezpieczne"

Pierwotna koncepcja została zmodyfikowana w latach 50. XX w. przez Elisabeth Kong i Mary Quinton, które opracowały metodę NDT-Bobath dla niemowląt.

2. Założenia metody Bobath

U podstaw metody Bobath leży założenie, że istotą deficytu ruchowego są zaburzenia odruchów postawy. Zakłada także, że pacjenci z dysfunkcjami ruchowymi lub zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym inaczej odbierają wrażenia czuciowe, a ich odruchy fizjologiczne są nieprawidłowe.

Ponieważ metoda Bobath ma na celu usprawnienie ruchowe poprzez eliminowanie nieprawidłowych odruchów i właściwy wpływ na napięcie mięśniowe, uwzględnia się takie formy terapii jak:

3. Efekty i cele metody Bobath

Celem metody Bobath, rozumianej jako rodzaj usprawniania ruchowego pacjentów neurologicznych, jest:

  • wypracowanie odpowiedniej kontroli motorycznej,
  • eliminacja nieprawidłowych odruchów ciała,
  • stymulowanie odruchów – jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych,
  • wykorzystanie utrwalonych prawidłowych wzorców ruchowych w codziennym życiu,
  • normalizowanie i usprawnienie napięcia mięśniowego, stymulowanie strony objętej deficytem, co przyczynia się do poprawy napięcia mięśniowego. Modyfikacja napięcia mięśniowego polega na obniżaniu wzmożonego i podwyższanie obniżonego.

Głównym celem metody Bobath u dzieci jest zminimalizowanie deficytów i wykorzystanie możliwości na tyle, na ile pozwala uszkodzenie OUN (ośrodkowy układ nerwowy). To ma pomóc pacjentowi w rozwoju i uzyskaniu niezależności.

U osób dorosłych metoda Bobath ma na celu odzyskiwanie funkcji utraconych po udarach mózgu lub innych urazach mózgowo-czaszkowych. Celem jest odzyskanie częściowej lub całkowitej samodzielności.

Efektem terapeutycznym metody Bobath jest:

  • poprawa dystrybucji napięcia mięśniowego,
  • zwiększenie siły mięśniowej,
  • poprawa liniowości działania mechanizmów dźwigniowych,
  • aktywacja strony porażonej,
  • poprawa zakresu ruchów,
  • samodzielność, aktywność i poprawa komfortu życia.

4. Wskazania do stosowania metody Bobath

Metodę Bobath stosuje się u dzieci (również niemowląt), ale i dorosłych z zaburzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi czy ogólnorozwojowymi, z zaburzeniami napięcia, ruchu i funkcji będących skutkiem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Wskazanie do rehabilitacji metodą Bobath stanowi:

W przypadku niemowląt, wcześniaków i małych dzieci istotne jest rozpoczęcie procesu terapii najwcześniej, jak to możliwe (najlepiej przed ukończeniem przez dziecko 6. miesiąca życia).

5. Metoda NDT Bobath – przykłady ćwiczeń

W metodzie Bobath ćwiczenia oparte są o proces „motor learningu”, to jest nauczania poprzez ruch. Bobath to ćwiczenia całego ciała, nie ograniczające się do kończyn. Działanie jest wielotorowe: wykorzystuje się różne pozycje ułożeniowe, modyfikuje wzorce i zachowania, wprowadza zmiany w środowisku rodzinnym.

By pozbyć się nieodpowiednich wzorców ruchowych, a wypracować i utrwalić odpowiednie, konieczne są specjalistyczne ćwiczenia. Przydaje się także sprzęt: wałki, stoły rehabilitacyjne czy piłki (jednym z przykładowych ćwiczeń jest aktywne przenoszenie ciężaru ciała na piłce oraz stymulowanie unoszenia i kontroli głowy poprzez odpowiednia pozycję i wsparcie).

Tempo ćwiczeń oraz ich rodzaj są dobierane indywidualnie do dziecka. Ważne i konieczne są nie tylko ćwiczenia w gabinecie fizjoterapeuty, ale także praca pacjenta w domu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze