Trwa ładowanie...

Mięsień gruszkowaty – anatomia, objawy chorobowe, diagnostyka, leczenie

Lek. Mateusz Nawrocki
Lek. Mateusz Nawrocki 30.03.2021 12:08
Mięsień gruszkowaty – anatomia, objawy chorobowe, diagnostyka, leczenie
Mięsień gruszkowaty – anatomia, objawy chorobowe, diagnostyka, leczenie (Shutterstock)

Mięsień gruszkowaty – w nomenklaturze łacińskiej – musculus piriformis. To struktura mięśniowa, która ma wyjątkowo wdzięczną nazwę. Jednak wszelkie patologie, które są z nim związane bynajmniej nie należą do przyjemnych. Gdzie położony jest mięsień gruszkowaty i jakie są konsekwencje wynikające z jego przeciążenia?

spis treści

1. Mięsień gruszkowaty – anatomia

Patrząc na mięsień gruszkowaty od strony anatomicznej należy wspomnieć, że przyczepia się do powierzchni miedniczej kości krzyżowej oraz do krętarza większego kości udowej. Wiele osób może stwierdzić, że w zasadzie jest zapewne zwykłym mięśniem, jak wiele innych w naszym organizmie. Nic bardziej mylnego. Każda struktura w układzie kostno-mięśniowym pełni określoną funkcję.

W przypadku mięśnia gruszkowatego należy wspomnieć, że przebiega przez niego największy nerw ludzkiego ciała – nerw kulszowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Dobrym sposobem leczenia mięśnia gruszkowatego jest rehabilitacja
Dobrym sposobem leczenia mięśnia gruszkowatego jest rehabilitacja (123RF)

W związku z tym wszelkie patologie, które będą umiejscawiały się w obrębie mięśnia gruszkowatego, będą oddziaływały na nerw kulszowy. Mięsień gruszkowaty ma bardzo duży związek z ruchem stawu biodrowego.

2. Mięsień gruszkowaty – objawy chorobowe

Do patologii ze strony mięśnia gruszkowatego może dochodzić w dwóch mechanizmach – po pierwsze mogą to być uwarunkowania anatomiczne, po drugie nieprawidłowości mogą być konsekwencją przeciążenia, a więc na skutek uprawiania sportu lub stylu życia.

Można wyróżnić jednostkę chorobową, jaką jest zespół mięśnia gruszkowatego – bardzo często daje objawy podobne do rwy kulszowej. Mimo swoich małych rozmiarów, objawy ze strony nieprawidłowości mięśnia gruszkowatego mogą być bardzo dokuczliwe.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Nie ma wątpliwości, że dla zdrowych stawów kluczowa jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna.

zobacz galerię

Pacjenci niejednokrotnie zgłaszają „ból w pośladku”, który może promieniować do bocznej powierzchni uda. W wyniku ucisku włókien mięśniowych na nerw kulszowy pacjenci skarżą się nawet na drętwienie kończyny czy też ból palpacyjny.

3. Mięsień gruszkowaty – diagnostyka

Wszelkie patologie mięśnia gruszkowatego są trudne do zdiagnozowania. Nie chodzi tutaj o jego mały rozmiar. Często pacjenci leczeni są na inne choroby i dolegliwości niż te związane z mięśniem gruszkowatym. Duże znaczenie w postawieniu rozpoznania ma badanie fizykalne.

Przeczytaj także

4. Mięsień gruszkowaty – leczenie

Jak w większości przypadków, leczenie w przypadku schorzeń mięśnia gruszkowatego zaczyna się od leczenia objawowego. Z pomocą przychodzą techniki fizykoterapii oraz farmakoterapii – głównie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nieoceniona pozostaje prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja przez doświadczonego fizjoterapeutę – stosuje się masaże oraz ćwiczenia rozciągające.

Mięsień gruszkowaty (musculus piriformis), chociaż jest nieduży, to objawy wynikające z jego patologii są bardzo dokuczliwe. Nie warto czekać, aż objawy same przejdą – warto skorzystać z rady i pomocy lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu odpowiedniego badania szybko postawi trafną diagnozę – a wtedy nie pozostanie nic innego jak wdrożyć skuteczne leczenie i uwolnić się od bólu i nieprzyjemnych objawów ze strony mięśnia gruszkowatego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze