Trwa ładowanie...

Mięsień krawiecki - charakterystyka, najważniejsze funkcje, ból mięśnia krawieckiego

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
18.10.2023 09:40
Mięsień krawiecki, inaczej musculus sartorius to najdłuższy mięsień w ciele człowieka, mierzący około 50 centymetrów.
Mięsień krawiecki, inaczej musculus sartorius to najdłuższy mięsień w ciele człowieka, mierzący około 50 centymetrów. (Adobe stock)

Mięsień krawiecki, inaczej musculus sartorius to najdłuższy mięsień w ciele człowieka, mierzący około 50 centymetrów. Do czego jest nam potrzebny ten mięsień? Czym może być spowodowany ból mięśnia krawieckiego?

spis treści

1. Co to jest mięsień krawiecki?

Mięsień krawiecki (łac. musculus sartorius) jest najdłuższym mięśniem w ciele człowieka, ponieważ mierzy około 50 centymetrów długości. Usytuowany jest w odrębnym kanale powięziowym, który został wytworzony za pośrednictwem powięzi szerokiej. Rozciąga się esowato wokół uda (od przodu do wewnętrznej części uda, między kością biodrową a bliższym końcem kości piszczelowej).

Pierwszy z końców mięśnia krawieckiego umiejscowiony jest w kolcu biodrowym przednim górnym, drugi koniec położony jest nieopodal środkowej części kości guzowatej. Najdłuższy mięsień uda pokrywa ścięgna mięśnia smukłego, zarówno półścięgniste jak i smukłe.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jego nazwa "krawiecki" wzięła się od jego charakterystycznej rozmieszczonej kształtem przypominającego literę "S" ścieżki, którą pokonuje na przedniej i następnie przyśrodkowej powierzchni uda.

1.1. Charakterystyka gęsiej stopki

Gęsia stopka stanowi miejsce łączenia końcowych przyczepów trzech mięśni:

  • mięśnia krawieckiego,
  • mięśnia smukłego,
  • mięśnia półścięgnistego.

Nazwa gęsiej stopy nawiązuje do nietuzinkowego kształtu, tworzonego przez równolegle położone mięśnie z wypełnionymi tkanką ścięgnistą przestrzeniami między nimi. Gęsia stopka odpowiada za stabilizację kolana. Dzięki niej możliwe jest również wykonywanie ruchu zginającego nogi. Nóżka umożliwia także rotację wewnętrzną.

2. Najważniejsze funkcje mięśnia krawieckiego

Mięsień krawiecki pełni wiele istotnych funkcji w ludzkim ciele. Oto kilka kluczowych zastosowań tego mięśnia:

Fleksja w stawie biodrowym - mięsień krawiecki jest zaangażowany w proces zginania stawu biodrowego, co umożliwia podnoszenie uda w kierunku brzucha. Jest to konieczne w wielu rutynowych działaniach, takich jak chodzenie, bieganie, wspinanie się po schodach czy podnoszenie się z pozycji siedzącej.

Zginanie w stawie kolanowym - mięsień ten wspomaga zginanie stawu kolanowego. Ten ruch jest niezbędny podczas siadania, kucania oraz innych działań związanych z zginaniem kończyny dolnej.

Obrót w stawie biodrowym - dzięki swojemu specyficznemu położeniu, mięsień krawiecki jest zaangażowany w proces obracania uda w stawie biodrowym.

Utrzymanie stabilności - mięsień krawiecki pomaga utrzymać stabilność w stawie biodrowym i kolanowym, co jest szczególnie istotne podczas intensywniejszych aktywności fizycznych, takich jak bieganie, skakanie czy jazda na rowerze.

3. Czym może być spowodowany ból mięśnia krawieckiego?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu mięśnia krawieckiego? Ból mięśnia krawieckiego może być spowodowany przede wszystkim przeciążeniem, nadmierną aktywnością bądź podrażnieniem. Mikrouszkodzenia tej okolicy mogą objawiać się w formie promieniującego bólu w zewnętrznej części podudzia.

Niewłaściwa postawa ciała oraz nagłe ruchy, zwłaszcza podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, mogą dodatkowo obciążać mięsień krawiecki. Ważne jest dbanie o zdrowy tryb życia, regularną aktywność fizyczną i kontrolę napięcia mięśni, aby unikać tego rodzaju dolegliwości.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze