Trwa ładowanie...

Mięśniaki macicy i ich leczenie – hormonalne, metodą embolizacji, laparoskopowe

Avatar placeholder
18.04.2023 09:49
Mięśniaki macicy i ich leczenie – hormonalne, metodą embolizacji, laparoskopowe
Mięśniaki macicy i ich leczenie – hormonalne, metodą embolizacji, laparoskopowe

Na wstępnie warto nadmienić, iż nie wszystkie mięśniaki macicy należy leczyć. Te mniejsze wystarczy, że będą pod stałą obserwacją, czyli znaczy to, że kobieta, która wie, że ma zmiany na narządach rodnych winna często się badać. Jeśli jednak mięśniaki macicy są duże, wówczas należy je leczyć i są na to sposoby.

spis treści

1. Mięśniaki macicy i ich leczenie – hormonalne

Ponieważ przyczyną powstawania mięśniaków macicy są wszelkie zaburzenia w obrębie hormonów, dlatego podaje się leki je zawierające kobiecie, aby unormować jej stan organizmu. Zwykle nakładają one swoistą blokadę na [układ nerwowy](http://5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo) w związku z czym znacznie obniża się poziom estrogenów.

Niestety związane jest to z pewnymi sutkami ubocznymi, bowiem taki rodzaj terapii powoduje przedwczesną menopauzę wywołaną lekami, wraz z jej typowymi objawami (na przykład silne uderzenia gorąca czy zaburzenia snu). Da się im zaradzić, ale tylko poprzez przyjmowanie innych leków. Po półrocznej kuracji zmiany w postaci mięśniaków macicy leczeniem tym są zmniejszone nawet o sześćdziesiąt procent. Niestety potrafią szybko wrócić do stanu poprzedniego. Dlatego też coraz częściej wykorzystuje się tę metodę nie jako leczenie mięśniaków macicy, ale jedynie jako przygotowanie do operacji.

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Obecnie obserwujemy skuteczne, jak się okazuje, nowe leki hormonalne, które nie wywołują skutków ubocznych i zapobiegają odnawianiu się mięśniaków macicy.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

2. Mięśniaki macicy i ich leczenie – metodą embolizacji

Leczenie mięśniaków macicy metodą embolizacji jest bardzo skuteczne. Polega ono na tym, iż specjalista wprowadza do tętnic macicznych specjalny lek. Jego działanie jest niebywałe, zamyka on bowiem naczynia, które zapewniają dopływ krwi do mięśniaka macicy. Dobroczynne działanie tej metody leczenia daje się zauważyć po roku. Po tym czasie mięśniaki macicy zmniejszają się do dziewięćdziesięciu procent i nie nawracają. Aby wykonać zabieg, należy znieczulić pacjentkę miejscowo. Czas trwania tego sposobu leczenia mięśniaków macicy wynosi około godziny.

Mięśniaki macicy da się wyleczyć.
Mięśniaki macicy da się wyleczyć.

3. Mięśniaki macicy i ich leczenie - laparoskopowe

Trzecią metodą leczenia mięśniaków macicy jest laparoskopia tudzież operacja. Decydują się na nią kobiety, którym bardzo doskwierają skutki zachodzących w organizmie zmian, w tym zbyt obfite miesiączki, kłopoty z zajściem w ciążę, zbyt duży wzrost mięśniaków.

Zmiany, o których mowa, mogą być różne, na przykład zdarzają się uszypułowane guzy ruchome. Wówczas operacja jest konieczna. Leczenie mięśniaków macicy o małym rozmiarze sprowadza się do wyłuskania ich metodą laparoskopową. Przed tym zabiegiem każda pacjentka przygotowuje swój organizm przez odpowiednie przyjmowanie leków hormonalnych.

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę
Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę [8 zdjęć]

Planowanie dziecka to ekscytujący okres w życiu. Należy przemyśleć wiele rzeczy, a odżywianie powinno

zobacz galerię

Warto wiedzieć, iż  nie każda kobieta może wybrać leczenie mięśniaków macicy metodą laparoskopową. Odradza się ją tym, które cierpią na:

Wyłuskanie mięśniaków laparoskopowo nie zapewni, iż nie pojawią się nowe w przyszłości.

Duże mięśniaki macicy leczy się operacyjnie. Warto wspomnieć jeszcze, że operacje mogą mieć różnych przebieg. U tych kobiet, które planują rozrost rodziny i są relatywnie młode – usuwa się tylko część macicy, natomiast tym, którym zbliżają się pięćdziesiąte urodziny zazwyczaj usuwa się mięśniaki wraz z trzonem macicy. Tym starszym dodatkowo usuwa się jajniki – i tak przecież już nie pracują.

Po operacji każda kobieta jeszcze w ramach leczenia mięśniaków macicy musi przyjmować odpowiednie leki hormonalne po to, by organizm nie doznał szoku. Należy wówczas przede wszystkim zapobiec pojawieniu się przedwczesnej menopauzy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Badanie ginekologiczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze