Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Miniimplanty – charakterystyka, przebieg zabiegu, zalety, wady

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 17.08.2021 16:42
Miniimplanty – charakterystyka, przebieg zabiegu, zalety, wady
Miniimplanty – charakterystyka, przebieg zabiegu, zalety, wady

Miniimplanty wykonuje się między innymi w przypadku osób starszych lub cierpiących na różnego rodzaju choroby, dla których klasyczny zabieg jest przeciwwskazany ze względu na zbyt duże obciążenie organizmu. Zamocowanie miniimplantów jest zalecane również osobom, u których należy uzupełnić wąską przestrzeń międzyzębową lub u których kości jest zbyt mało, by wszczepić tradycyjny implant). Miniimplanty polecane są także dla pacjentów z wąską szczęką, u których konieczny byłby przeszczep kości w przypadku zastosowania standardowych implantów. Czym są miniimplanty?

spis treści

1. Miniimplanty - charakterystyka

Miniimplanty zębowe to cienkie, biokompatybilne implanty w formie śruby, wykonane z tytanu lub stopu tytanu. Początkowo stosowane były jako podpory stałych mostów, zastępując brakujące zęby. Następnie wykorzystywano je do stabilizacji protez, w szczególności dolnych zębów. Pełnią rolę korzenia zęba i są stosowane zazwyczaj wtedy, gdy wszczepienie tradycyjnych implantów nie jest możliwe.

Miniimplanty są nową metodą, która jest bardziej przystępna cenowo. Dodatkowo jest to metoda dużo bardziej komfortowa, ponieważ nacięcie wykonywane w celu umocowania miniimplantu jest bardzo małe, a w niektórych przypadkach, nie jest w ogóle potrzebne.

2. Miniimplanty – przebieg zabiegu

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Miniimplanty to małe śrubki, których średnica nie przekracza nawet 3 mm. Standardowo używane są śrubki o średnicy 1,8mm, 2,1mm i 2,4mm i długości 10mm, 13mm, 15mm lub 18mm. Główka śrubki jest w kształcie kuli, na której podczas mocowania zatrzaskuje się gumowy O-ring, innym typem miniimplantów jest tak zwany „locator”, który daje lepszą stabilizację. Zabieg wszczepiania miniimplantów jest małoinwazyjny. Przed jego wykonaniem pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu, którego zadaniem jest zlikwidowanie bólu. W żuchwę lub szczękę górną zostają wkręcone śrubki (zazwyczaj w liczbie 4 lub 5). Kolejnym etapem zabiegu jest zamocowanie zatrzasków.

Zabieg wszczepienia miniimplantów nie powoduje skutków ubocznych i zaraz po nim pacjent może wrócić czynności takich jak jedzenie posiłków. Obecnie miniipmlanty wykorzystywane są do zakładania mostów międzyzębowych, stabilizacji protez oraz w ortodoncji do leczenia wad zgryzu.

3. Miniimplanty – zalety

Miniimplanty posiadają wiele zalet. Jedną z głównych jest jego małoinwazyjność, co z kolei przekłada się na niewielkie urazy błony śluzowej i kości. Pozostałe zalety miniimplantów to przede wszystkim stabilność protezy i komfort w jej użyciu, które może odbywać się od razu po zakończeniu zabiegu. Stomatolog nie musi wcześniej wykonywać zabiegów majacych na celu odbudowę kości. Kolejną zaletą minimplantów jest to, że zatrzymują zanik zarówno kości, jak i dziąseł.

Zobacz także:

4. Miniimplanty – wady

Miniimplanty są przytwierdzone bezpośrednio do protezy i nie można przewidzieć czasu na wygojenie się kości i zrośnięcie się jej z miniimplantami. Może to powodować konieczność częstej wymiany miniimplantów oraz w związku z tym generować dodatkowe koszty. Obudowa miniimplantów typu O-ring jest gruba, wymusza to konieczność zmniejszenia grubości protezy, a tym samym zwiększa ryzyko jej pęknięcia. Ulega ona również szybkiemu zużyciu. Wówczas, konieczna jest wymiana, co również oznacza dodatkowe koszty. Jakość zastosowanego tytanu bywa różna, przeważnie wykorzystywany jest jego najniższy stop.

Sposób mocowania miniimplantów typu O-ring daje mniejszą stabilizację. Oznacza to, że drobinki pokarmu mogą wchodzić pod protezę. Zastosowanie tego rozwiązania nie zawsze jest możliwe ze względu na przeciwwskazania miejscowe (np. zbyt niską lub zbyt wąską kość wyrostka zębodołowego, zbyt rzadką i miękką kość szczęki). Niewiele gabinetów wykonuje tę metodę leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze