Mleko z czosnkiem i inne mikstury na przeziębienie
Mleko z czosnkiem, ale także mleko z miodem i czosnkiem czy czosnek z miodem to mikstury, po które warto sięgać zawsze wtedy, gdy dopada przeziębienie, ból gardła czy osłabienie. To babcine i naturalne leki na wzmocnienie organizmu, które swą moc zawdzięczają właściwościom swoich składnikom. Co warto wiedzieć?
1. Na co pomaga mleko z czosnkiem?
Mleko z czosnkiem, także z dodatkiem miodu, jest popularną miksturą na przeziębienie. To jeden z wielu sprawdzonych sposobów na walkę z katarem, bólem gardła i osłabieniem organizmu, polecanym i stosowanym przez nasze babcie oraz miłośników medycyny naturalnej.
Mikstura z mleka i czosnku to bogactwo witamin, składników mineralnych oraz substancji aktywnych, które umożliwiają szybką i skuteczną walkę z infekcją. Mleko z czosnkiem warto pić, gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia (zaczyna "łamać w kościach", przewiało nas bądź przemokliśmy), na wzmocnienie organizmu, ale i w sytuacji, gdy podczas choroby dokuczają problemy z gardłem czy kaszel.
2. Właściwości lecznicze mleka z czosnkiem
Warto pamiętać, że naturalne specyfiki mobilizują organizm do walki z patogenami, w wielu przypadkach są bardziej skuteczne niż leki z apteki, a i nie wywołują skutków ubocznych.
Swoje właściwości prozdrowotne i lecznicze domowe mikstury zawdzięczają walorom swoich składników. Mleko zawiera wiele witamin i minerałów, które wspierają układ odpornościowy. To na przykład witamina A, B czy cynk. Z kolei czosnek zawiera duże ilości manganu, wapnia, fosforu, selenu, a także witaminę B6 i C. Dodatkowo obecna w nim allicyna ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe (co ważne związek ten zachowuje się w czosnku tylko wtedy, gdy jest surowy). Czosnek jest naturalnym antybiotykiem.
Jeśli do mleka z czosnkiem dodamy miód, napój ma nie tylko lepszy smak, ale i zostaje wzbogacony o bakteriobójcze właściwości złotego specyfiku. Okazuje się, że miód jest zasobny w związki antybiotyczne, takie jak lizozym, apidycyna czy inhibina, które działają na gronkowce, paciorkowce, a także grzyby ze szczepu Candida. Ponadto miód zawiera olejki eteryczne, które hamują rozwój bakterii, a co za tym idzie - rozwój infekcji.
Miód jest doskonałym lekarstwem, które ma cenne właściwości odżywcze. Nie można zapomnieć, że zawiera wiele witamin (na przykład witaminy z grupy B czy kwas foliowy) oraz minerałów (to na przykład kobalt, fosfor, magnez, żelazo, wapń, wapń).
3. Przepis na mleko z czosnkiem
Mleko z czosnkiem jest miksturą banalnie prostą do przygotowania. Wystarczy:
- kubek mleka,
- ząbek czosnek,
- opcjonalnie masło do smaku.
Mleko należy podgrzać, a gdy jest jeszcze ciepłe, dodać rozgnieciony ząbek czosnku. Masło dodaje się na końcu. Napój należy pić na ciepło, zwykle dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem).
4. Przepis na mleko z miodem i czosnkiem
Mleko z miodem i czosnkiem jest również bardzo proste do przygotowania. Wystarczy:
- kubek mleka,
- łyżeczka miodu,
- ząbek czosnek,
- opcjonalnie masło do smaku.
Mleko należy podgrzać, a gdy jest jeszcze ciepłe, dodać rozgnieciony ząbek czosnku i miód. Miksturę trzeba mieszać aż do rozpuszczenia się miodu. Na końcu można dodać masło.
5. Jak zrobić czosnek z miodem?
Można również przygotować miksturę bez mleka. Czosnek z miodem doskonale sobie radzą z objawami infekcji i wzmacnianiem organizmu. Wystarczy je tylko ze sobą połączyć.
Aby przygotować czosnek z miodem, wystarczą:
- 2 główki czosnku,
- pół szklanki miodu płynnego.
Czosnek należy obrać i zmiażdżyć, po czym umieścić go w czystym słoiku. Następnie trzeba go zalać miodem tak, by przykrył cały czosnek. Potem wystarczy zakręcić pokrywkę naczynia i pozostawić je na kilka dni, w temperaturze pokojowej. Następnie czosnek z miodem należy przechowywać w lodówce.
6. Środki ostrożności
Mleko z czosnkiem czy mleko z miodem i czosnkiem można pić na początku infekcji i w trakcie przeziębienia, jednak należy zachować czujność, umiar i zdrowy rozsądek, by kuracja nie przyniosła szkody. O czym pamiętać?
Napoju nie może pić każdy. Nie mogą do spożywać osoby, które mają alergię na mleko, czosnek czy miód. Po czosnek z mlekiem nie powinny sięgać osoby zmagające się z problemami ze strony układu pokarmowego. Szkodzić może zarówno mleko (wywołując biegunki), jak i czosnek (podrażnia uszkodzoną śluzówkę żołądka).
Kiedy do objawów infekcji dołącza wysoka gorączka, uporczywy kaszel, bardzo silny ból gardła czy inne objawy sugerujące poważniejszą chorobę, na przykład wymagającą antybiotykoterapii bądź specjalistycznego wsparcia, należy udać się do lekarza.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.