Mobbing

Mobbing w miejscu pracy w pracy to problem wielu dorosłych, który prowadzi nie tylko do obniżenia poczucia pewności siebie i świadomości swoich kompetencji, lecz także zaburzeń snu, lęków, a nawet do depresji. Praca dla ludzi nękanych staje się prawdziwym koszmarem, wiąże się z wyśmiewaniem, krytykowaniem, zastraszaniem. Konfrontacja z osobą naruszającą zasady w miejscu pracy nie jest łatwa, szczególnie jeśli jest nią sam szef, który w dodatku straszy zwolnieniem.

Co to jest mobbing w pracy?

Mobbing

Mobbing może objawiać się całkowitą ignorancją pracownika lub psychicznym nękaniem, nastraszaniem, wydawaniem poleceń nieadekwatnych do jego możliwośc...

Mobbing – słowo pochodzi od angielskiego wyrazu mob – tłum, oznacza – „napaść na kogoś” i „atakować”. Heinz Leymann użył tego słowa po raz pierwszy w 1984 roku w kontekście napastliwego zachowania w miejscu pracy. Mobbing zatem to wszelkie postępowanie pracowników skierowane przeciwko drugiej osobie w pracy. Zachowania polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu, a także na zastraszaniu tej osoby. Mobbing może mieć różne formy, lecz na ogół przybiera psychiczne formy dręczenia.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Zgodnie z art. 94 Kodeksu pracy - pracownik, u którego mobbing wywołał problemy zdrowotne, może dążyć do zadośćuczynienia. Zaś pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie przepisów z dnia 10.10.2002 roku. Zgodnie z ustawą, taka osoba powinna złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy i uzasadnić swoje postępowanie. W pisemnym oświadczeniu należy podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę i orzeknąć o ewentualnym mobbingu.

Przejawy mobbingu w pracy

Przejawy mobbingu, to:

 • wyzywanie i słowne znieważanie,
 • przyglądanie się komuś z groźną miną,
 • krzyczenie na kogoś,
 • słowne groźby uszkodzenia ciała lub morderstwa pod czyimś adresem,
 • szczucie kogoś psem,
 • naciskanie na kogoś, aby złamał przepisy panujące w miejscu pracy,
 • nieprzyzwoite komentarze o współpracowniku,
 • namawianie kogoś na wspólne wyjście,
 • obnażanie się lub pokazywanie pornograficznych materiałów.

Sprawcą mobbingu może być zarówno współpracownik, przełożony, jak i podwładny. Jest doskonałym manipulatorem, który potrafi działać w ukryciu przed innymi. W efekcie ofiara jest postrzegana w pracy jako przyczyna nieporozumień i kłopotów. Przyczyną takich zachowań mobbera może być: zazdrość w pracy, psychopatyczny charakter, posiadanie własnych, mocno skrywanych kompleksów.

Przemoc psychiczna w pracy może spowodować:

 • śmierć, uszczerbek na zdrowiu, depresję,
 • mniejszą efektywność pracy,
 • uszczerbek na wizerunku firmy,
 • straty moralne,
 • złe relacje między współpracownikami,
 • zwolnienia lekarskie,
 • nagłe odejścia z pracy,
 • trudności podczas rekrutacji do pracy.

Jak się bronić przed mobbingiem w pracy?

 • Krok 1. Nie poddawaj się. Uwierz, że możesz sobie poradzić z osobą nękającą. Musisz się bronić, inaczej staniesz się łatwym celem dla tej osoby i sytuacja ulegnie pogorszeniu. Przemyśl dokładnie, jakie zasady łamie współpracownik lub pracodawca. Jeśli zrobi to ponownie, zwróć mu uwagę, opisz obiektywnie, jakie działanie jest niestosowne (np. czytanie twojej korespondencji). Poinformuj, jak to zachowanie wpływa na twoją pracę. Unikaj wyrażania swojej opinii. Jeśli zachowanie się powtórzy, systematycznie reaguj na niepożądane zachowanie.
 • Krok 2. Osoba nękająca szuka twoich słabych punktów, zatem warto utrudnić jej to zadanie, zachowując się w pewny i asertywny sposób, nawet jeśli w rzeczywistości nie czujesz się tak silny. Nieważne, co ta osoba mówi czy robi, staraj się nie pokazywać, że jesteś zdenerwowany czy zraniony. Być może osoba zauważy, że jego zachowanie nie przynosi oczekiwanych skutków i podda się. Ogranicz się jedynie do informowania, że dane zachowanie jest niestosowne.
 • Krok 3. Jeśli osobą stosującą mobbing jest współpracownik, poinformuj swojego przełożonego, że kolega z pracy utrudnia ci wydajne pracowanie i poproś o delikatne rozwiązanie problemu. Nękanie w pracy to nie tylko ranienie uczuć innej osoby, to także osłabianie całego zespołu i firmy. Jeśli to przełożony jest problemem i w podobny sposób traktuje swoich wszystkich pracowników, pamiętaj, że prawo chroni ciebie, kolegów i koleżanki przed takim zachowaniem.
 • Krok 4. Zwróć uwagę, jakie stosunki panują między innymi pracownikami. Być może oni też mają dość tej osoby. Razem będzie wam łatwiej zainterweniować. Spróbuj poruszyć ten temat, np. przy wspólnej kawie na przerwie. Ofiary mobbingu mogą wspólnie złożyć pisemną skargę.
 • Krok 5. Jeśli to możliwe, zbieraj dowody waszej konfrontacji – może dostałeś niemiłego e-maila lub inny pracownik był świadkiem nieetycznego zachowania.
 • Krok 6. Jeśli po zwróceniu uwagi nie widzisz poprawy w zachowaniu współpracownika lub pracodawcy, być może warto się zastanawić nad zmianą pracy, w której twoje prawa nie będą łamane. Mobbing przekreśla szanse na satysfakcjonujące życie zawodowe, które jest bardzo ważne dla każdej jednostki.

Mobbing w miejscu pracy nie powinien być lekceważony, ponieważ ma on negatywny wpływ - nie tylko na prześladowanego człowieka, lecz także na innych pracujących i na całą firmę.

Komentarze (5)
~Tośka
~Tośka ponad rok temu

Zgadza się. Jeśli przełożony znęca się nad pracownikiem, to pracownik jest bez szans a asertywność jest mocno przereklamowana. Ja się nauczyłam w pracy po kilkunastu latach a) nie angazować się b) nie wykazywać własną inicjatywą c) jak już miałam stałą umowę-nie bać się mówić, że czegoś nie umiem. Jak czegoś "nie umiałam"- to dawano zadanie do wykonania komuś, kto "umiał". Ambicja w pracy nie popłaca- nie zapłacą ci za to, a masz więcej roboty. I jeszcze koledzy są źli, że zawyżasz poprzeczkę.d) nie odnosić sukcesów. To niepotrzebne. Inni zazdroszczą, a i tak premii z tego nie ma. I jeszcze dowalą ci więcej zadań do wykonania, że nosem się podpierasz. Po co? Aha- pracuję w szkole. Byłam ambitna, twórcza, pełna zapału. Szybko mnie z tego wyleczyli: system, dyrektor, koledzy z pracy. Szkoła publiczna to nie miejsce dla orłów. Teraz robię tylko to, co mi każą, staram się nie odnosić za dużo sukcesów, nie pokazywać, co naprawdę potrafię i zaczynam wreszcie trochę żyć. I mieć odrobinę czasu dla siebie. Bo tak- to tylko praca, praca, praca, telefony do domu i kolejne projekty, programy itp..PO CO? Szkoda na to życia. Żebym jeszcze miała z tego pieniądze. A tak...? Satysfakcja..? Śmiechu warte.

Odpowiedz
~ela
~ela ponad rok temu

Mam podobna sytuacje , czy mozna takie zachowanie nazwac mobbingiem, jesli moj przełozony publicznie przy pracownikach i klientach wyprowadza mnie z rownowagi upokarza mnie słownie mowiac do obok drugiej pracownicy z dłuzszym stazem, ze sobie z czyms nie radze ze moja prace nalezało by zfilmowac(nagrac kamera) , przy tym podnosi na mnie głos aby pokazc kto tu jest wazniejszy. Czułam sie masakrycznie klienci przygladali sie temu i słuchali jak ona sie na mnie wyzywa, nie pomijajac tego jaka miała satysfakcje szydac ze mnie. Prosze o wyrazenie waszej opinii na ten temat, dzieki i pozdrawiam.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kariera
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy!

~Ola28283838289229 • ostatni post 5 godzin temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Kariera
Kariera

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Interview to kulminacyjny punkt rekrutacji, do którego należy się bardzo dokładnie przygotować. Brak przygotowanej uprzednio strategii odpowiedzi na trudne pytania może być jedyną przyczyną porażki.

Kariera

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing może objawiać się całkowitą ignorancją pracownika lub psychicznym nękaniem, nastraszaniem, wydawaniem poleceń nieadekwatnych do jego możliwości.

Kariera

Seks za awans (WIDEO)

Seks za awans (WIDEO) Odtwórz wideo

Niektóre osoby wykorzystują swoją seksualność do tego, aby osiągnąć jakieś dobra - na przykład awans czy podwyżkę. Co ciekawe, seks w zamian za awans zdarza się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. O seksie za awans szczegółowo opowiada Arkadiusz Bilejczyk,...

Kariera

Rozmowa z nowym pracodawcą

Rozmowa z nowym pracodawcą

Błędy rekrutacyjne zdarzają się każdemu. Najczęstszymi są nieodpowiedni strój i brak merytorycznego przygotowania.

Kariera

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Relaks Weź prysznic, pójdź na spacer lub przejedź się rowerem. Badania neurologiczne wykazały, że mózg często potrzebuje zupełnie oderwać się od problemu, aby znaleźć rozwiązanie. Może się więc okazać, że wykrzykniesz „Eureka!" dopiero po chwilowej przerwie. Praktyka...

Kariera

Syndrom ocalonego

Syndrom ocalonego

Zwolnienie z pracy to stresujący czas nie tylko dla osoby, która straciła zatrudnienie, ale i dla tych, którzy zachowali stanowiska pracownicze. W takiej sytuacji wiele osób zaczyna zastanawiać się, dlaczego udało się im zachować posadę i czy nie są następni...

Kariera

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

specyfiki pracy czy możliwych ścieżek kariery. Chodzi nie tylko o zdobycie informacji o firmie, ale też o udowodnienie pracodawcy, że rekrutowanemu zależy

Kariera

Pytania do pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj kojarzona jest z pytaniami kierowanymi przez pracodawcę do kandydata na określone stanowisko. Jednak podczas rozmowy o pracę kandydat także może zadawać pytania. W trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, warto...

Kariera

Trudni współpracownicy

profesjonalizm w pracy? Jak nie pozwolić innym, by nasza kariera zawodowa obróciła się wniwecz? Rodzaje toksycznych współpracowników Ogólnie rzecz biorąc

Kariera

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie

Wypalenie zawodowe może pojawić się w każdej grupie zawodowej. Jednak przeprowadzone badania dowodzą, że problem ten dotyczy głównie zawodów, w których występuje częsty i bliski kontakt z innymi ludźmi: pielęgniarki, pracownicy ratownictwa i hospicjów,...