Trwa ładowanie...

Zwolnienie lekarskie - kiedy przysługuje, wynagrodzenie, ciąża, e-zwolnienie

Zwolnienie lekarskie, czyli popularnie nazywane przez wszystkich L4, to zwolnienie wystawiane przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy. Zwolnienie lekarskie dostaniemy nie tylko, kiedy jesteśmy chorzy lub ulegliśmy wypadkowi. Zwolnienie lekarskie otrzymamy także na opiekę nad chorym dzieckiem lub rodzicem.

spis treści

1. Zwolnienie lekarskie - kiedy przysługuje

Zwolnienie lekarskie otrzymają osoby tylko ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie lekarskie przysługuje nam, kiedy jesteśmy chorzy lub z jakiś innych przyczyn niezdolni do pracy. Zwolnienie dostaniemy także na chorego członka rodziny np. dziecko lub rodzica. Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie, które wykorzystujemy na bliską osobę, to należy pamiętać, że w roku do wykorzystania mamy 14 dni. Jeśli dziecko nie ukończyło 14. roku życia, wtedy przepisy ulegają zmianie, ponieważ liczba dni zwiększa się do 60. Łącznie przysługuje nam maksymalnie 182 dni zwolnienia lekarskiego.

Zobacz film: "Od stycznia lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia."

2. Zwolnienie lekarskie - wynagrodzenie podczas zwolnienia

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim otrzymujemy 80% naszego wynagrodzenia. Kobiety w ciąży oraz osoby, które uległy wypadkowi w pracy lub w drodze do pracy, otrzymują 100% swojego wynagrodzenia. Ważną informacją jest fakt, że przez pierwszych 33 dni w roku pieniądze wypłaca nam pracodawca, a następnie dopiero ZUS. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy chodzi o osoby powyżej 55 lat. Wtedy ZUS pieniądze wypłaca już od 15 dnia. Inaczej jest przypadku, gdy pracujemy w małej firmie, która liczy do 20 pracowników lub prowadzimy własną działalność gospodarczą. Wtedy ZUS zasiłek wypłaca od 1 dnia.

Co powinniśmy wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
Co powinniśmy wiedzieć o zwolnieniu lekarskim [6 zdjęć]

Każda zatrudniona osoba na umowę o pracę, gdy jest chora ma prawo wziąć zwolnienie lekarskie. Na zawiadomienie

zobacz galerię

3. Zwolnienie lekarskie - dostarczenie zwolnienia pracodawcy

Zwolnienie lararskie należy dostarczyć swojemy pracodawcy w terminie 7 dni od jego wystawienia. Zwolnienie lekarskie można dostarczyć osobiście, przez osobę trzecią lub drogą pocztową. Jest to ważne, ponieważ jeśli nie dostarczymy zwolnienia, nie otrzymamy pieniędzy. Podczas wykorzystywania zwolnienia lekarskiego nie należy podejmować żadnej innej pracy. Przed upływem 33 dni może nas skontrolować pracodawca, natomiast po upływie 34 dnia na zwolnieniu lekarskim kontroli może dokonać ZUS.

4. Zwolnienie lekarskie - ciąża

Kobieta w ciaży, która choruje lub jest w zagrożonej ciąży, musi skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. O swojej nieobecności w pracy należy pracodawce powiadomić jak najszybciej, natomiast tak jak w innych przypadkach zwolnienie lekarskie dostarczamy w terminie 7 dni. Kobiecie w ciąży przebywającej na zwolnieniu lekarskim przysługuje 100% wynagrodzenia.

Zobacz także:

5. Zwolnienie lekarskie - e-zwolnienie

Od początku 2016 roku lekarze mogą wystawiać e-zwolnienia. Jeśli specjalista wystawi nam zwolnienie elektroniczne, nie musimy już wtedy dostarczać zwolnienia do pracodawcy. Mimo że obowiązują już e-zwolnienia, to w dalszym ciągu są także wypisywane tradycyjne zwolnienia lekarskie. Prawdopodobnie papierowe zwolnienia lekarskie wyjdą z obiegu już 1 stycznia 2018 roku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza