Trwa ładowanie...

Mocznik w moczu – wskazania, opis badania, norma

Avatar placeholder
30.03.2021 21:32
Mocznik w moczu – wskazania, opis badania, norma
Mocznik w moczu – wskazania, opis badania, norma (iStock)

Badanie mocznika w moczu jest jednym z oznaczeń podczas wykonywania badań moczu. Mocznik w moczu jest zazwyczaj stosowany do określenia chorób nerek i zawartości białka w organizmie. Kto powinien wykonywać badanie mocznika w moczu? Jak przebiega badanie i czy jest drogie?

spis treści

1. Mocznik w moczu – charakterystyka

Mocznik jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie obecny jest w organizmie. Powstaje w czasie przemiany białek i jest wydalany z organizmu w czasie pocenia się oraz w największych ilościach z moczem.

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy

zobacz galerię
Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Badanie moczu i badanie krwi są jednymi z najczęstszych wykonywanych i podstawowych badań, które zleca lekarz. W wynikach badań moczu oznaczone jest bardzo wiele parametrów, dzięki którym lekarz ma możliwość wykrycia nieprawidłowości chorobowych u pacjenta. Bardzo często poziom mocznika określany jest w surowicy krwi.

Poziom mocznika w moczu uzależniony jest od wydalania przez nerki poszczególnych substancji. Właśnie przez ten narząd mocznik jest wydalany niemalże w całości, dlatego to właśnie w nerkach jest go najwięcej.

2. Mocznik w moczu – wskazania

Badanie mocznika w moczu jest wykonywane w celu sprawdzenia poziomu białka w organizmie, mogą go mieć więcej osoby będące na diecie wysokobiałkowej. Dzięki badaniu mocznika w moczu pacjent ma pewność czy jego nerki pracują właściwie.

U osób, które są w trakcie dializ, wykonanie badania mocznika w moczu jest badaniem rutynowym mającym na celu sprawdzenie, czy leczenie przynosi należyte rezultaty. Co do przeciwwskazań do wykonania badania mocznika w moczu, to żadne nie istnieją.

3. Mocznik w moczu – opis badania

Ze względu na to, iż mocznik jest jednym z oznaczeń w ogólnym badaniu moczu, to wykonanie badania nie należy do skomplikowanych. Powinno się wykonać poranną toaletę i podmyć miejsca intymne. Oddając mocz, należy pamiętać, że pierwszy mocz należy oddać do toalety, a resztę wlać do specjalnego, sterylnego pojemnika.

Taką próbkę moczu należy z rana zanieść do laboratorium. Jeżeli badanie zleci lekarz, to powinien wytłumaczyć czy należy odstawić na czas wykonywania badania jakiekolwiek leki, czy suplementy. Badanie można wykonać bez skierowania, wtedy będzie to badanie odpłatne. Koszt badania mocznika w moczu wynosi około 10 złotych.

4. Mocznik w moczu – norma

Norma mocznika w moczu wynosi 12-20g/ 24 godz., wartości mniejsze lub większe mogą świadczyć o nieprawidłowościach organizmu. Obniżone stężenie mocznika w moczu może świadczyć o:

  • niedożywieniu;

  • ciąży;

  • małej ilości spożywanego białka;

  • nadmiernym wydzielaniu moczu;

  • chorobach wątroby.

Wysokie stężenie mocznika w moczu może świadczyć o:

  • odwodnieniu;

  • nieprawidłowej pracy nerek;

  • nadmiernej ilości spożywanego białka;

  • spadku przepływu nerkowego.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli wartość mocznika w moczu jest za niska albo za wysoka, to najlepiej udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista jest w stanie powiedzieć jaką chorobę zwiastuje dana nieprawidłowość, a także zlecić odpowiednie leczenie. Jeżeli lekarz podejrzewa występowanie poważniejszych chorób, to najprawdopodobniej zleci wykonanie także innych istotnych badań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze