Mogą zwiększać ryzyko parkinsona? Michael J. Fox nie wyklucza, że przez nie zachorował
Michael J. Fox wyznał, że od jakiegoś czasu obawiał się, że intensywne imprezowanie w latach 80. doprowadziło do choroby Parkinsona. Chociaż nigdy tego nie udowodniono, badania sugerują, że rekreacyjne przyjmowanie narkotyków może powodować objawy podobne do choroby Parkinsona.
1. Tryb życia a zwyrodnieniowe schorzenia mózgu
Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniowym schorzeniem mózgu, która jest wynikiem zaniku komórek struktury śródmózgowia, tzw. istoty czarnej, co skutkuje zmniejszeniem ilości dopaminy. Neuroprzekaźnik pomaga kontrolować i koordynować ruchy ciała.
Brak dopaminy prowadzi do sztywności mięśni, powolnych ruchów, trudności z mową, zaburzeń równowagi i drżenia kończyn. Chociaż naukowcy wciąż pracują nad identyfikacją bezpośrednich przyczyn choroby Parkinsona, istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko.
Narkotyki takie jak kokaina, metamfetamina i MDMA wpływają na podobne obszary mózgu, co choroba Parkinsona. Nie wiadomo, czy Michael J. Fox rekreacyjnie zażywał wspomniane substancje, ale w przeszłości mówił o uzależnieniu od alkoholu i tabletek na receptę.
U aktora zdiagnozowano chorobę Parkinsona, gdy miał zaledwie 29 lat. Narażenie na leki i inne toksyny środowiskowe, takie jak chemikalia, jest związane z wieloma przypadkami choroby Parkinsona.
2. Subtancje szczególnie niebezpieczne
Wykazano, że narkotyki wpływają na produkcję dopaminy. Kokaina zaburza transport neuroprzekaźnika do mózgu, co prowadzi do nieprawidłowego stężenia. Pochodne substancji można znaleźć w wielu tabletkach na receptę, którymi leczona jest narkolepsja lub ADHD.
Wiele środków chemicznych może również wpływać na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Niektóre z nich mogą znajdować się w naszym domu, jak trichloroetylen. Bezbarwna ciecz znajduje się w środkach czyszczących.
TCE do niedawna znajdowało się również w kleju i odplamiaczach. Obecnie zaprzestano używania środka, ponieważ wykazano, że ma działanie rakotwórcze i pięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.
Ołów również został powiązany ze zwyrodnieniowym schorzeniem mózgu, choć jeszcze niedawno można go było znaleźć farbach i innych produktach w wielu domach. Długoterminowe narażenie na toksynę prowadzi do zmian w DNA.
Parakwat jest toksycznym herbicydem wykorzystywanym do zwalczania chwastów. Choć stosowanie go w Unii Europejskiej jest zakazane, wciąż wykorzystuje się go w wielu rozwiniętych krajach. Substancja zwiększa ryzyko choroby Parkinsona nawet o 500 procent.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.