Monakolina K – dawkowanie, wskazania, działanie i efekty
Monakolina K to substancja biologicznie aktywna, naturalnie występującą w czerwonym fermentowanym ryżu. Efektem jej działania jest spadek poziomu cholesterolu całkowitego i lipoprotein frakcji LDL w surowicy krwi. To dlatego sprawdza się jako substancja czynna suplementów diety, zażywanych w celu obniżenia poziomu lipidów we krwi. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia kuracji?
1. Co to jest monakolina K?
Monakolina K to bioaktywny składnik czerwonego ryżu, który został sfermentowany z wykorzystaniem czerwonych drożdży (Monascus purpureus). Działa podobnie jak statyny, to jest najczęściej przepisywane leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi. To dlatego mówi się, że naturalna statyna.
Mechanizm działania monakoliny K polega na odwracalnym blokowaniu reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A (HMG-CoA), która jest kluczowym enzymem uczestniczącym w produkcji cholesterolu wewnątrz ludzkiego organizmu. Efektem jej stosowania jest zmniejszenie stężenia cholesterolu, zarówno całkowitego, jak i cholesterolu LDL.
Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi (tzw. hipercholesterolemia) to czynnik ryzyka pojawienia się wielu schorzeń sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną umieralności w Europie i Stanach Zjednoczonych.
2. Efekty stosowania monakoliny K
Stosowanie monakoliny K przynosi wiele korzyści zdrowotnych. To między innymi:
- obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego o 15-25%,
- obniżenie stężenia lipoprotein o niskiej gęstości (tzw. „złego cholesterolu”) o 15-25%,
- obniżenie stężenia trójglicerydów o 5-10%,
- wzrost poziomu lipoprotein o wysokiej gęstości HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”) o 5-10%
- spadek stężenia cholesterolu nie-HDL o 15-25%,
- redukcja o 10-15% poziomu apolipoproteiny B, która bierze udział w rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych,
- obniżenie stężenia metaloproteinaz macierzy 2 i 9,
- zmniejszenie stężenia białka C-reaktywnego oznaczonego metodą o wysokiej czułości (hs-CRP),
- poprawa prędkości fali tętna, sztywności tętnic i funkcji śródbłonka naczyń krwionośnych.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) potwierdza działanie obniżające stężenie cholesterolu całkowitego i lipoprotein frakcji LDL we krwi suplementacji ekstraktem ze sfermentowanego czerwonego ryżu w dobowej dawce zawierającej 10 mg monakoliny K.
Stosując preparaty zawierające monakolinę K w przypadku leczenia łagodnej i umiarkowanej hipercholesterolemii należy pamiętać, że jest to jedynie uzupełnienie terapii. Konieczne jest podjęcie także innych działań, które są niezbędne dla zachowania zdrowia. To:
- zmniejszenie spożycia cholesterolu pokarmowego i nasyconych kwasów tłuszczowych,
- unikanie konsumpcji tłuszczów trans,
- zwiększenie spożycia błonnika w diecie
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- redukcja nadmiernej masy ciała.
U pacjentów regularnie przyjmujących monakolinę K odnotowuje się mniejszą częstość występowania incydentów wieńcowych i zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.
3. Wskazania do stosowania monakoliny K
Monakolina K to substancja aktywna suplementów diety, które są skuteczne w przypadku leczenia łagodnej i umiarkowanej hipercholesterolemii u osób bez dodatkowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Obecnie uznaje się go za najskuteczniejszy produkt obniżający stężenie cholesterolu całkowitego oraz lipoprotein frakcji LDL we krwi.
Preparaty, które zawierają monakolinę K (to np. LipiForma - kapsułki, Optisterin - kapsułki oraz Anticholesteran - tabletki powlekane), powinny rozważyć osoby:
- u których przeciwwskazane jest stosowanie statyn,
- nietolerujące statyn,
- z umiarkowaną hipercholesterolemią, będące w grupie niskiego lub umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego.
4. Monakolina K – działania niepożądane i przeciwwskazania
Czy monakolina jest szkodliwa? Uznaje się, że stosowanie ekstraktu z fermentowanego czerwonego ryżu jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez większość osób z umiarkowanie podwyższonym stężeniem cholesterolu w osoczu.
Przyjmując preparaty z monakoliną K należy pamiętać, by nie łączyć ich z niektórymi lekami i suplementami diety. To:
- niacyna (witamina B3),
- inhibitory proteazy HIV,
- azotowe leki przeciwgrzybicze,
- cyklosporyna,
- fibraty,
- pochodne kumaryny,
- nefazodon,
- antybiotyki makrolidowe.
Badania dowodzą, że suplementacja monakoliny K w dziennej dawce od 3 do 10 mg wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak łagodne bóle mięśniowe (te pojawiają się u osób, które nie tolerują również minimalnych dawek statyn).
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.