Trwa ładowanie...

Zwiększa ryzyko udaru i zawału. Jest groźny nawet po wyzdrowieniu

 Katarzyna Prus
04.12.2022 15:04
Osoby, ktore chorowały na półpasiec są bardzej narażone na udar i zawał
Osoby, ktore chorowały na półpasiec są bardzej narażone na udar i zawał (Getty Images)

Kiedy atakuje, na skórze pojawia się charakterystyczna wysypka, a potem ból. Może się też skończyć poważnymi powikłaniami. Najnowsze badania dowodzą, że zagrożone jest serce i mózg, nawet przez kilkanaście lat po wyzdrowieniu. Do czego może prowadzić półpasiec?

spis treści

1. Groźne powikłania półpaśca

Półpasiec wywołuje wirus VZV, ten sam, który odpowiada za pojawienie się objawów ospy wietrznej. Choroba może atakować zarówno dorosłych, jak i dzieci, a jej symptomy najczęściej pojawiają się na skórze.

Półpasiec może prowadzić do groźnych powikłań
Półpasiec może prowadzić do groźnych powikłań (Getty Images)
Zobacz film: "Jak rozpoznać udar mózgu?"

To czerwone plamy (najczęściej w okolicy tułowia oraz głowy i twarzy), które z czasem zmieniają się w pęcherzyki, a potem strupy. Zazwyczaj goją się one po kilkunastu dniach. Półpaścowi towarzyszy jednak neuralgia czyli nerwoból w miejscu zmian (związany z uszkodzeniem konkretnego nerwu), który utrzymuje się mimo ich zagojenia. W najgorszych przypadkach trwa to nawet kilka lat.

To nie jest jedyne powikłanie, które może się pojawić u osób, które chorowały. Półpasiec może skończyć się m.in. na poważnych problemach okulistycznych, a także sprzyjać depresji.

2. Zagrożenie dla serca i mózgu

Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie odkryli, że półpasiec zwiększa też ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

W dodatku zagrożenie wcale nie znika po wyleczeniu. Wręcz przeciwnie - może się utrzymywać nawet kilkanaście lat.

Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego "JAHA" trwało 16 lat i objęło 200 tysięcy ochotników. U osób, które przechorowały półpasiec, stwierdzono nawet o 30 proc. zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca w porównaniu z osobami bez obciążonego wywiadu. Co ciekawe, ryzyko utrzymywało się nawet 12 lat po wyzdrowieniu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze