Może sygnalizować raka trzustki. Przyjrzyj się dłoniom i stopom
Niepozorny obrzęk nóg i stóp może być jednym z objawów raka trzustki – jednego z najgroźniejszych nowotworów.
W tym artykule
Rak trzustki to jeden z groźniejszych nowotworów
Trzustka to kluczowy organ układu pokarmowego, który znajduje się w jamie brzusznej, tuż za żołądkiem. Odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi i procesy trawienne. Nowotwór trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych, najgorzej rokujących nowotworów. W Polsce stwierdza się 3,5 tys. nowych przypadków tej choroby rocznie.
Głównym powodem wysokiej śmiertelności jest późna, utrudniona diagnoza – rak trzustki przez długi czas nie daje wyraźnych objawów, a te, które się pojawiają, są często bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami.
Nieoczywisty objaw: opuchlizna
Chociaż rak trzustki najczęściej kojarzy się z problemami trawiennymi czy utratą masy ciała, jednym z objawów może być także obrzęk stóp i kostek. Jest to związane z gromadzeniem się płynów w kończynach dolnych – stan ten nazywany jest obrzękiem (medycznie: obrzękiem obwodowym lub obrzękiem limfatycznym).
Według organizacji Pancreatic Cancer UK, osoby w zaawansowanym stadium choroby mogą doświadczać opuchlizny nie tylko w nogach, ale także w innych częściach ciała, np. w rękach czy okolicach genitaliów. Obrzęk może powodować ból, dyskomfort oraz utrudniać poruszanie się.
Podobny mechanizm dotyczy także gromadzenia się płynów w jamie brzusznej – to schorzenie znane jako wodobrzusze. Może ono prowadzić do uczucia nadmiernej pełności po posiłkach, trudności z oddychaniem oraz problemów ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu.
Nie oznacza to jednak, że każda opuchlizna nóg musi być związana z nowotworem. Obrzęki mogą mieć wiele innych przyczyn, takich jak:
długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji,
spożywanie nadmiernej ilości soli,
nadwaga,
ciąża,
przyjmowanie niektórych leków.
Inne możliwe przyczyny obrzęków to m.in. urazy, problemy z nerkami, wątrobą lub sercem, zakrzepy krwi oraz infekcje.
Inne objawy raka trzustki
Rak trzustki może objawiać się również bardziej typowymi symptomami, takimi jak:
Ponadto, choroba może wpływać na układ pokarmowy, powodując:
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Lekarze podkreślają jednak, że kluczowe dla wczesnej profilaktyki nowotworów, jest regularne wykonywanie badań. Tylko one dają możliwość jak najwcześniejszego wykrycia raka. Gdy pojawiają się objawy, często świadczy to o tym, że choroba już się rozwija.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- The Mirror
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.