Musiała walczyć o życie. Rak jelita grubego dawał "błahe" objawy
41-letnia Lindsey Jayn Piette z Ontario w Kanadzie zmagała się z uporczywymi zaparciami i wzdęciami, które początkowo przypisywała nietolerancji pokarmowej. Wkrótce okazało się jednak, że to objaw śmiertelnej choroby. Kobieta była zmuszona walczyć o życie.
1. Nie wiedziała, jak poważny może to być objaw
Lindsey Jayn Piette od dłuższego czasu zmagała się ze wzdęciami, nieregularnym rytmem wypróżnień oraz zaparciami. Przez lata nic z tym jednak nie zrobiła.
- Spędziłam lata, myśląc, że mam nadwrażliwość na określone pokarmy i stąd te objawy. Myślałem, że nie toleruję laktozy albo jestem uczulona na gluten, ale nigdy nie ustaliłam konkretnej przyczyny - powiedziała w rozmowie z NeedToKnow.co.uk.
Dopiero po wykonaniu kolonoskopii okazało się, że u 40-latki zdiagnozowano raka jelita grubego w trzecim stopniu zaawansowania. Po odkryciu pięciocentymetrowego guza w jej brzuchu nastąpiła całoroczna walka o zdrowie i życie.
- Kiedy usłyszałam, że potrzebuję radioterapii i chemioterapii, zalałam się łzami. Przerażało mnie przede wszystkim to, że mogę zostawić moją 9-letnią córkę bez matki - dodała.
Na szczęście przebyta terapia przyniosła efekt. W styczniu 2022 roku badania obrazowe wykazały, że guz zniknął.
- To zmotywowało mnie, aby zmienić styl życia i zrobić wszystko, aby choroba nie powróciła. Przeprowadziłam się na wieś i zmodyfikowałam swoją dietę tak, aby nie zawierała czerwonego mięsa ani przetworzonej żywności. Jem dużo warzyw i planuję w tym roku zbudować szklarnię - mówi Lindsey.
2. Nie lekceważ tych objawów
Rak jelita grubego może powodować różne objawy. Poniżej przedstawiam kilka najbardziej typowych:
- zmiany w rytmie wypróżnień - może obejmować przewlekłe zaparcia lub biegunkę, uczucie niepełnego wypróżnienia, a także nagłe i niezwykłe zmiany nawyków związanych z wypróżnianiem,
- krew w stolcu widoczna jako jasnoczerwona krew lub stolec może wyglądający na smolisty lub bardzo ciemny,
- ból lub dyskomfort w brzuchu obejmujący skurcze lub ból lub ucisk w okolicy miednicy,
- utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
- ogólne uczucie osłabienia lub zmęczenia,
- żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i oczu) - jest bardziej typowe dla zaawansowanych stadiów choroby,
- anemia (niedokrwistość), która może powodować bladość skóry, zmęczenie lub duszność.
Warto zauważyć, że wiele z tych objawów może występować również w przypadku mniej poważnych schorzeń, takich jak hemoroidy, zapalenie jelita grubego lub zespół jelita drażliwego. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.