Trwa ładowanie...

Mutacja głosu – kiedy się pojawia, jak przebiega i ile trwa?

 Katarzyna Kurek
04.01.2024 17:37
Mutacja głosu jest zjawiskiem fizjologicznym, nie wymaga leczenia
Mutacja głosu jest zjawiskiem fizjologicznym, nie wymaga leczenia (Adobe Stock)

Mutacją głosu określa się zmianę wysokości i skali głosu, które mają miejsce w okresie dojrzewania płciowego. Zmiany te są szczególnie intensywne u chłopców, jednak pojawiają się u obu płci, także u dziewczynek. Na czym dokładnie polega mutacja głosu? Ile trwa i jak się objawia?

spis treści

1. Co to jest mutacja głosu?

Mutacja głosu to zmiana głosu, która ma miejsce w okresie dojrzewania płciowego. Przed tym okresem zarówno chłopcy, jak i dziewczynki mają podobną tonację głosu. Zmiany wokalne rozwijają się dopiero pod wpływem hormonów płciowych. Dotyczą wysokości oraz skali głosu.

W okresie pokwitania na skutek działania hormonów płciowych dochodzi przede wszystkim do powiększenia się krtani. Następuje rozrost jej chrząstek z wydłużeniem i poszerzeniem fałdów głosowych. Dochodzi także do powiększenia tchawicy i przestrzeni ponadkrtaniowych. Ponadto u chłopców na szyi staje się wyczuwalne tzw. jabłko Adama. W następstwie tych transformacji dochodzi do zmian barwy głosu.

Zobacz film: "Edukacja seksualna dla 7-, 8-latków? Dariusz Pionktowski stanowczo odpowiada"

Mutacja głosu u chłopców jest znacznie bardziej zauważalna. Zwykle głos pogłębia się u nich aż o oktawę. Mutacja głosu u dziewczyn nie przebiega już tak intensywnie. Najczęściej głos kobiecy pogłębia się tylko o kilka tonów.

2. W jakim wieku mutacja głosu?

Od którego roku życia jest mutacja głosu? Większość zmian głosu zaczyna się w okresie dojrzewania, najczęściej w 13. lub 14. roku życia. Obecnie coraz częściej mutacja występuje już w wieku 12 lat. U dziewczynek często rozpoczyna się ona wraz z pierwszą miesiączką. Wszystko zależy od tego, kiedy nastolatek przechodzi okres dojrzewania.

Warto pamiętać także o tym, że na skutek zaburzeń hormonalnych u niektórych dzieci proces ten może być znacznie przyspieszony lub opóźniony.

Mutacja głosu – kiedy się kończy?

Proces mutacji można podzielić na etap przedmutacyjny, mutację właściwą oraz etap pomutacyjny. Zwykle mutacja właściwa trwa ok. 3 miesięcy. Natomiast okres pomutacyjny trwa ok. 2-3 lata. W tym czasie stopniowo utrwala się nowy charakter głosu.

3. Objawy mutacji głosu

Do charakterystycznych objawów mutacji głosu zalicza się:

  • chrypka,
  • matowa barwa głosu,
  • niepewna intonacja głosu,
  • zmiany wysokości głosu,
  • piskliwe, trudne do kontrolowania tony,
  • naprzemienne wydawanie wysokich i niskich dźwięków,
  • przekrwienie błony śluzowej,
  • nadmierne wydzielanie śluzu.

Czy mutacja głosu boli? Proces zmiany głosu nie jest zwykle bolesny, jednak przekrwiona błona śluzowa krtani oraz utrzymująca się chrypka mogą stanowić dla niektórych nastolatków pewien dyskomfort.

4. Zaburzenia mutacji głosu

Proces mutacji głosu może w wielu przypadkach zostać zaburzony. Konieczny jest wówczas kontakt z foniatrą, który pomoże ustalić przyczynę zaburzeń i zaleci odpowiednie leczenie. Niektóre zaburzenia będą wymagały diagnostyki endokrynologicznej.

Wśród zaburzeń mutacji najczęściej wymienia się:

  • mutacja przedwczesna – ma miejsce wtedy, gdy obniżenie głosu następuje już między 8 a 10 rokiem życia,
  • mutacja niedokończona – jej przebieg został zaburzony, pojawia się nieczysta intonacja i długotrwała chrypka,
  • mutacja perwersyjna – związana z nadmiernym wzrostem krtani i znacznym obniżeniem głosu,
  • przetrwały głos fistułowy – skutek nawykowego utrzymywania głosu dziecięcego.

5. Jak pomóc dziecku podczas mutacji głosu?

W okresie mutacji niezbędna jest właściwa higiena głosowa. Budowa całego aparatu głosowego ulega wtedy zmianom, a błona śluzowa krtani jest przekrwiona. Dlatego też ważne jest, by nastolatek nie przeciążał strun głosowych. Najlepiej jest ograniczać sytuacje, które mogłyby nadwyrężać struny głosowe, jak np. zajęcia wokalne, śpiew chóralny.

W czasie mutacji ważne jest dbanie o ogólną kondycję zdrowia dziecka, właściwe nawadnianie organizmu. Ponadto należy także wspierać jego odporność psychiczną oraz budować w nim zdrowe poczucie własnej wartości. W tym celu należy unikać zawstydzania z powodu zachodzących zmian głosu. Jednak nie należy robić z mutacji także tematu tabu. Warto podkreślać, że jest ona po prostu naturalnym zjawiskiem fizjologicznym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze