Trwa ładowanie...

Mykoplazma – objawy zakażenia, diagnostyka i leczenie

Mykoplazmy to jedne z najmniejszych znanych nam drobnoustrojów. Chociaż nie zawierają ściany komórkowej, to zaliczane są do grona bakterii. Swoimi rozmiarami przypominają zaś wirusy. Większość osób kojarzy mykoplazmę jako jeden z czynników wywołujących zapalenie płuc, to jednak może ona również powodować inne schorzenia. Zobacz, czym jeszcze może grozić zakażenie mykoplazmą i jak sobie z nim radzić.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy zakażenia mykoplazmą

Na pierwszym miejscu należy wspomnieć o zapaleniu płuc, które może być wywołane przez tą bakterię. Istnieje kilka podziałów zapalenia płuc, jednak Mykoplasma pneumoniae jest odpowiedzialna za tak zwane atypowe zapalenie płuc.

Inne bakterie, które mogą powodować ten rodzaj zapalenia są Legionella pneumophila i Chlamydia pneumoniae. Zapalenia płuc wywołane przez mykoplazmę przebiegają raczej spokojnie i dotyczą głównie małych dzieci. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową.

Dominują objawy zakażenia dróg oddechowych, czyli kaszel – często z odkrztuszaniem wydzieliny. Nie rzadko występują również stany podgorączkowe lub gorączka, bóle głowy i inne mniej charakterystyczne objawy przeziębienia takie jak rozbicie, słabość i brak apetytu. Oprócz objawów ze strony układu pokarmowego należy także wspomnieć o symptomach pochodzących z innych okolic ciała.

Mykoplazma pneumoniae powoduje atypowe zapalenie płuc
Mykoplazma pneumoniae powoduje atypowe zapalenie płuc (123RF)

Wskutek infekcji wywołanych mykoplazmą dochodzi do patologii ze strony krwi i szpiku (niedokrwistość hemolityczna, DIC), układu pokarmowego (objawy takie jak nudności i biegunka). Możliwe jest także wystąpienie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jak widać spektrum zakażeń mykoplazmą jest szerokie i nie ogranicza się do jednego narządu.

2. Rozpoznanie zakażenia mykoplazmą

Z pomocą diagnostyczną przychodzą badania obrazowe – przy infekcjach dróg oddechowych czasami wystarczy zwykłe badanie RTG, które pokażą jak przebiega zajęcie płuc. W przypadku zakażenia mykoplazmą, diagnostyka tego typu może okazać się mało skuteczna – w związku z tym pobiera się badania z krwi. Konieczne jest oznaczenie miana przeciwciał, które skierowane są przeciwko bakteriom Mycoplasma pneumoniae.

Przeczytaj także

3. Leczenie zakażenia mykoplazmą

Chociaż infekcja Mycoplasma pneumoniae może przypominać wirusową, to w terapii stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin lub makrolidów. Leczenie trwa zazwyczaj 10-14 dni. Oczywiście oprócz zasadniczego leczenia, stosuje się także terapie objawowe zmniejszające dokuczliwe symptomy choroby.

Sposoby na pokonanie kaszlu
Sposoby na pokonanie kaszlu [10 zdjęć]

Towarzyszy on zazwyczaj infekcjom górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, grypie albo zapaleniu oskrzeli....

zobacz galerię

Każdy przedłużający się kaszel, stany podgorączkowe i odkrztuszanie plwociny przez dłuższy czas powinno być poddane specjalistycznej diagnostyce. Odpowiednie leczenie i wprowadzenie terapii we właściwym czasie zminimalizuje ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych oraz konsekwencji z powodu nieleczonej infekcji Mycoplasma pneumoniae.

Należy brać także pod uwagę konsekwencje infekcji mykoplazmą, którymi może być między inny zakażenie innych narządów. Ich leczenie może być jeszcze bardziej skomplikowane, a konsekwencje znacznie poważniejsze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.