Mykoplazma – objawy zakażenia, diagnostyka, leczenie

Chociaż mykoplazmy nie zawierają ściany komórkowej, to zaliczane są do bakterii. Swoimi rozmiarami przypominają wirusy. Większość osób kojarzy mykoplazmę jako jeden z czynników wywołujących zapalenie płuc, to jedak może ona również powodować inne schorzenia.

spis treści

1. Mykoplazma - objawy zakażenia

Na pierwszym miejscu należy wspomnieć o zapaleniu płuc, które może być wywołane przez tą bakterię. Istnieje kilka podziałów zapalenia płuc, jednak Mykoplasma pneumoniae jest odpowiedzialna za tak zwane atypowe zapalenie płuc.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Inne bakterie, które mogą powodować ten rodzaj zapalenia są Legionella pneumophila i Chlamydia pneumoniae. Zapalenia płuc wywołane przez mykoplazmę przebiegają raczej spokojnie i dotyczą głównie małych dzieci. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową.

Dominują objawy zakażenia dróg oddechowych, czyli kaszel – często z odkrztuszaniem wydzieliny. Nie rzadko występują również stany podgorączkowe lub gorączka, bóle głowy i inne mniej charakterystyczne objawy przeziębienia takie jak rozbicie, słabość i brak apetytu. Oprócz objawów ze strony układu pokarmowego należy także wspomnieć o symptomach pochodzących z innych okolic ciała.

Mykoplazma pneumoniae powoduje atypowe zapalenie płuc
Mykoplazma pneumoniae powoduje atypowe zapalenie płuc (123RF)

Wskutek infekcji wywołanych mykoplazmą dochodzi do patologii ze strony krwi i szpiku (niedokrwistość hemolityczna, DIC), układu pokarmowego (objawy takie jak nudności i biegunka). Możliwe jest także wystąpienie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jak widać spektrum zakażeń mykoplazmą jest szerokie i nie ogranicza się do jednego narządu.

2. Mykoplazma - diagnostyka zakażenia

Z pomocą diagnostyczną przychodzą badania obrazowe – przy infekcjach dróg oddechowych czasami wystarczy zwykłe badanie RTG, które pokażą jak przebiega zajęcie płuc. W przypadku zakażenia mykoplazmą, diagnostyka tego typu może okazać się mało skuteczna – w związku z tym pobiera się badania z krwi. Konieczne jest oznaczenie miana przeciwciał, które skierowane są przeciwko bakteriom Mycoplasma pneumoniae.

Przeczytaj także

3. Mykoplazma - leczenie zakażenia

Chociaż infekcja Mycoplasma pneumoniae może przypominać wirusową, to w terapii stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin lub makrolidów. Leczenie trwa zazwyczaj 10-14 dni. Oczywiście oprócz zasadniczego leczenia, stosuje się także terapie objawowe zmniejszające dokuczliwe symptomy choroby.

Sposoby na pokonanie kaszlu
Sposoby na pokonanie kaszlu [10 zdjęć]

Towarzyszy on zazwyczaj infekcjom górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, grypie albo zapaleniu oskrzeli....

zobacz galerię

Każdy przedłużający się kaszel, stany podgorączkowe i odkrztuszanie plwociny przez dłuższy czas powinno być poddane specjalistycznej diagnostyce. Odpowiednie leczenie i wprowadzenie terapii we właściwym czasie zminimalizuje ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych oraz konsekwencji z powodu nieleczonej infekcji Mycoplasma pneumoniae.

Należy brać także pod uwagę konsekwencje infekcji mykoplazmą, którymi może być między inny zakażenie innych narządów. Ich leczenie może być jeszcze bardziej skomplikowane, a konsekwencje znacznie poważniejsze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy