Trwa ładowanie...

Myślał, że chrypkę powodują polipy na strunach głosowych. Lekarz odkrył, że to złośliwy nowotwór

 Karolina Rozmus
19.05.2022 17:25
Walka z rakiem była trudna i wyczerpująca
Walka z rakiem była trudna i wyczerpująca (Facebook)

53-letni ojciec trójki dzieci przyznaje, że jego życie było perfekcyjne. Dlatego nie przykładał szczególnej uwagi do chrypki. Był przekonany, że to pozostałość po infekcji lub niegroźne polipy na strunach głosowych. Po wielu badaniach i długich tygodniach niepewności, w czasie których mężczyzna zaczął tracić zdolność połykania, na jaw wyszła zatrważająca prawda.

spis treści

1. Problemy z głosem

53-letni Richard w grudniu 2017 zaczął mieć problemy z głosem. Jego lekarz za pomocą wziernika próbował znaleźć przyczynę dokuczliwej chrypki u mężczyzny, ale za każdym razem nie mógł uzyskać pełnego obrazu. Trwało to długo, aż po upływie sześciu miesięcy bezskutecznych prób postawienia diagnozy Richard musiał przejść na płynną dietę. Nie był w stanie niczego przełknąć.

W lipcu lekarze podjęli decyzję o wykonaniu biopsji pod narkozą. Kolejne były badania krwi, a także liczne badania obrazowe. Ujawniły, że mężczyzna cierpi na raka krtani w drugim stadium.

Zobacz film: "Objawy raka krtani"

Leczenie było żmudne i wycieńczające, a jego szczegółami 53-latek postanowił podzielić się na specjalnie założonym w tym celu blogu.

"W tym czasie było jasne, że będę miał 30 sesji radioterapii i że będzie to trudne" – pisał Richard na początku swojej walki z rakiem.

2. Remisja i wznowa raka krtani

Leczenie sprawiło, że Richard schudł niemal 20 kg. W styczniu 2019 roku mógł jednak powiedzieć, że przeszedł w stan remisji i pokonał raka. W tym czasie zaczął też codziennie odwiedzać siłownię, biegać i jeździć na rowerze.

Gdy rak powrócił, lekarze musieli usunąć krtań Richardowi
Gdy rak powrócił, lekarze musieli usunąć krtań Richardowi (Facebook)

Niestety nie na długo. Około pół roku później zaczęły mu doskwierać duszności i silny ból ucha. Jego kondycja fizyczna znacznie się pogorszyła.

Ponowna biopsja ujawniła, że rak powrócił. Tym razem jednak lekarze nie mieli wątpliwości, że konieczna jest laryngektomia, czyli zabieg usunięcia krtani.

Richard stracił ponownie 20 kg, przez cztery miesiące z powodu braku krtani nie mógł mówić i – jak pisał na blogu – jego "nos służył tylko do przytrzymywania okularów".

Mimo że nowotwór okazał się wyjątkowo trudnym rywalem dla Richarda, to mężczyzna nie traci humoru. Nie stracił też zapału do wyczerpujących sportów – już kilka miesięcy po operacji przebiegł półmaraton, a następnie wziął udział w triathlonie.

3. Rak krtani – jakie objawy może dawać choroba?

To właśnie w krtani najczęściej lokalizują się złośliwe nowotwory głowy i szyi. Nieco ponad połowę rozpoznanych przypadków stanowi rak głośni, którego objawy związane są z zaburzeniami mowy. Głównie jest to chrypka, ale też całkowita utrata głosu czy duszności.

Inne symptomy, które mogą się pojawić przy tym typie nowotworu, to:

  • dolegliwości wskazujące na przewlekły stan zapalny gardła,
  • suchość i drapanie w gardle,
  • uczucie podrażnienia,
  • problemy z przełykaniem,
  • krwioplucie,
  • owrzodzenia w jamie ustnej,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze