Myślała, że to zmęczenie. Okrzyknięto ją "najbardziej chorą kobietą w USA"
Czasem zmęczenie może być oznaką poważnej choroby. Przekonała się o tym mieszkanka Florydy, Christine, która nagłe stała się jedną z najbardziej chorych osób w Ameryce. W szpitalu okazało się, że tylko przeszczep wątroby może ją uratować.
Niedawno światowe media obiegła informacja o Christinie Ferrara, 30-letniej mieszkance Tampy w stanie Floryda. Problemy ze zdrowiem kobiety zbiegły się z jej urodzinami. Ona jednak zbagatelizowała objawy choroby, myśląc, że to zwykłe zmęczenie. Okazało się, że wszystkiemu winna jest wątroba.
W wywiadzie dla "Caters News" opowiedziała, jakie sygnały wysyłało jej ciało. Pierwszym symptomem były krwawiące dziasła oraz bardzo ciemny mocz. "Pomyślałam, że moje zmęczenie i złe samopoczucie jest związane z wiekiem i pracą. Pracowałam po 40 godzin tygodniowo, starając się zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym" – mówiła. "Uznałam, że to może okrutne wejście w 30 rok życia" – dodała.
Jednak jej stan zdrowia pogarszał się. Trafiła do szpitala z żółtaczką. Po wykonaniu szczegółowych badań okazało się, że wątroba Christine przestała pracować. Jej stan gwałtownie się pogorszył. Lekarze kazali jej dokładnie obserwować reakcje swojego organizmu przez najbliższe 16 godzin. Zadawali jej różne pytania. Sprawdzali, czy ma świadomość, gdzie się znajduje. To przeraziło ją najbardziej. Myślała, że jest rok 1997.
Mózg Christine pracował coraz gorzej. Lekarze zdecydowali się na wprowadzenie ją w śpiączkę farmakologiczną. Natychmiast wpisano ją na listę oczekujących na przeszczep w stanie Floryda. 12 godzin później była już na międzynarodowej liście. Kobieta potrzebowała nowej wątroby jak najszybciej. Uznano ją nawet za "najbardziej chorą kobietą w USA".
Czwarta wątroba, którą potencjalnie można było przeszczepić Christine, okazała się dobra. Przeszczep wykonano natychmiast. Jej stan bardzo szybko się poprawił. Dzisiaj cieszy się dobrym samopoczuciem. Opowiada swoją historię, aby zachęcić ludzi do rejestrowania się jako potencjalni dawcy narządów. "Gdyby mój dawca nie zdecydował się na oddanie narządów, nie byłoby mnie tu teraz. Był moim aniołem stróżem" – wyznała Christine.
Według statystyk znajdujących się na stronie internetowej organizacji "Poltransplant”, w 2018 roku (do października) w Polsce dokonano łącznie 1132 przeszczepów od zmarłych dawców, w tym 240 przeszczepów wątroby. Z kolei narządy od dawców żywych (fragment wątroby) pobrano i przeszczepiono 22 razy. Zgodnie z opublikowanymi danymi obecnie w Polsce 1960 osób jest wpisane na Krajową Listę Oczekujących na Przeszczepienie w 2018 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.