Trwa ładowanie...

Nowa, popularna używka. Polacy powiedzieli, co o niej myślą (WIDEO)

 Aleksandra Zaborowska
Aleksandra Zaborowska 11.11.2024 17:22

Woreczki nikotynowe zyskują na popularności, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Choć wydają się mniej szkodliwe, kryją wiele niebezpieczeństw. Zapytaliśmy przechodniów, czy produkt tego typu powinien być lepiej kontrolowany czy w ogóle wycofany.

Snusy beztytoniowe, znane też jako woreczki nikotynowe, są reklamowane jako nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Choć pierwotnie snusy zawierały tytoń, i w tej wersji zostały zakazane w większości krajów Unii Europejskiej (z wyjątkiem Szwecji), obecne warianty zawierają syntetyczną nikotynę - i to w stężeniach, które znacznie przewyższają te znane z papierosów. W snusach może ono sięgać nawet 50 czy 60 mg na woreczek.

Woreczki nikotynowe umieszcza się między dziąsłem a wargą. Ich producenci promują produkty jako "mniej szkodliwe", ponieważ nie trzeba ich palić, nie generują dymu, a więc nie szkodzą płucom. Zapomina się jednak wspomnieć o nikotynie, która pozostaje silnie uzależniająca i toksyczna. Dodatkowo, woreczki zawierają cukry oraz chemiczne dodatki, które mogą prowadzić do próchnicy i chorób dziąseł.

Pomimo szkodliwości dla zdrowia i silnego potencjału uzależniającego, woreczki nikotynowe pozostają w Polsce produktem nieuregulowanym prawnie, bo ustawa o ochronie zdrowia przed używaniem tytoniu nie obejmuje syntetycznej nikotyny.

Co więcej, ponieważ saszetki nie są objęte przepisami dotyczącymi sprzedaży papierosów, sprzedawcy nie muszą sprawdzać wieku kupujących. To sprawia, że młodzież może je kupować bez przeszkód, zarówno w sklepach, jak i online.

Zobacz: Eksperci ostrzegają przed groźną modą. "Toksyczna dla całego organizmu"

Ministra Izabela Leszczyna podkreślała w mediach, że już pracuje nad wprowadzeniem przepisów, które mają całkowicie zakazać sprzedaży saszetek z nikotyną syntetyczną. Niektórzy eksperci są jednak zdania, że saszetki należałoby lepiej kontrolować i objąć ustawą o ochronie zdrowia, ale powinny pozostać legalne, gdyż eliminują zagrożenie dla biernych palaczy.

O zdanie na ten temat zapytaliśmy przechodniów. Zobacz WIDEO na górze strony.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze