Trwa ładowanie...

MZ: Problemy z dostępnością leku Metylase. Producent zaprzestał dostaw do Polski

Brakuje leku na miastenię
Brakuje leku na miastenię (Getty Images)

Lek Mytelase od pewnego czasu jest trudnodostępny w aptekach. Ministerstwo Zdrowia poinformowało właśnie, że producent zdecydował o zaprzestaniu wprowadzania leku do obrotu w Polsce. Niestety preparat nie ma swojego zamiennika.

spis treści

1. Brakuje leku stosowanego w przebiegu miastenii

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga pacjentów, którzy od pewnego czasu nie mogą kupić leku Mytelase, stosowanego w miastenii - chorobie układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym. Sytuację pogarsza fakt, że preparat nie posiada żadnych zamienników. RPO zainterweniował w tej sprawie, dlatego resort zdrowia wydał komunikat w sprawie dostępności leku.

"Brak leku - który dawał nadzieję pacjentom na poprawę samopoczucia w ciągu dnia - może doprowadzić do problemów z połykaniem i oddychaniem, a w końcu do śmierci" - czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej RPO.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W komunikacie MZ została zaproponowana alternatywna metoda leczenia pacjentów z miastenią.

"Powyższy produkt nie posiada dopuszczonych do obrotu w Polsce odpowiedników, natomiast konsultant krajowy w dziedzinie neurologii wskazał na możliwość zastosowania produktu Mestinon, Pyridostigmini bromidum jako alternatywnej metody leczenia we wskazaniu rejestracyjnym, w odniesieniu do produktu leczniczego Mytelase" - pisze w komunikacie MZ.

"Należy podkreślić, iż ordynowanie leków w terapii pacjenta należy wyłącznie do kompetencji lekarza prowadzącego leczenie, dlatego w celu zapewnienia kontynuacji terapii należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję w zakresie zastosowania alternatywnej technologii lekowej" - zaznaczono.

MZ dodaje, że możliwe jest sprowadzenie innego leku w trybie importu docelowego.

"W sytuacji, gdy lekarz prowadzący leczenie podejmie decyzję o wprowadzeniu do terapii produktu, który jest niedostępny na terytorium Polski, minister zdrowia może wydać zgodę na sprowadzenie leku w trybie importu docelowego. Ponadto w przypadku, gdy lek sprowadzany w trybie importu jest stosowany w warunkach domowych, pacjent ma możliwość złożenia wniosku o wydanie zgody na refundację tego produktu" - informuje resort.

2. Ilu Polaków ma problem z dostępnością leku?

Szacuje się, że nawet 10 tys. pacjentów cierpiących na miastenię ma problem z dostępem do leku Mytelase. Miastenia jest chorobą autoimmunologiczną, czyli związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, który wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom. Nie wiadomo do końca, dlaczego organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała działające przeciw jego własnym receptorom acetylocholinowym.

Osoby, które na nią cierpią, odczuwają nadmierną męczliwość mięśni, występują też problemy z chodzeniem i wykonywaniem podstawowych czynności życiowych. Miastenia jest chorobą przewlekłą, która towarzyszy choremu przez całe życie. Szacuje się, że u 15 proc. chorych na miastenię występuje nowotwór grasicy zwany grasiczakiem.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze