Odkryli nowy skutek stosowania Ozempiku. "Semaglutyd będzie przełomem"
Stosowane w cukrzycy typu 2 i otyłości leki inkretynowe wpływają pozytywnie na wątrobę, chronią przed chorobami układu krążenia. Być może to nie koniec ich zalet, bo zgodnie z najnowszym doniesieniami mogą też pozytywnie wpływać na mózg i wspomagać leczenie nerek.
1. Semaglutyd chroni przed demencją
Na łamach "Alzheimer's & Dementia" ukazały się nowe odkrycia na temat semaglutydu. Rozsławione dzięki Ozempikowi leki biją rekordy popularności w związku z ich działaniem obniżającym masę ciała, ale najnowsze wyniki badań rzucają nieco więcej światła na potencjalne efekty analogów GLP-1.
Novo Nordisk, który produkuje Ozempic i Wegovy, prowadzi aktualnie badania trzeciej fazy nad pozytywnym wpływem semaglutydu na mózg. Jeżeli wyniki testów na grupie ok. trzech tysięcy pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi bądź wczesną postacią alzheimera przyniosą oczekiwane rezultaty, to może się okazać, że będzie to kolejny sukces.
Jak przekazał neurolog, prof. Stephen Salloway z Warren Alpert Medical School na Brown University, semaglutyd "będzie przełomem, dodając zupełnie nową opcję leczenia, której wcześniej nie mieliśmy w naszym zestawie narzędzi".
2. To nie koniec dobrych wieści. Skorzystają nerki
Na łamach "Nature Medicine" ukazało się też drugie, dające duże nadzieje w związku z semaglutydem, badanie. Naukowcy z University Medical Center Groningen w Holandii zauważyli, że inne leki przeciwcukrzycowe, tzw. inhibitory SGLT2, mogą korzystnie wpływać na pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN), schorzeniem dotykającym 850 mln osób na świecie.
Obiecujące wyniki badań sprawiły, że już w pierwszej połowie 2022 r. naukowcy zaczęli testować wśród pacjentów z otyłością i PChN analogi GLP-1. Ponad połowa uczestników otrzymywała przez 24 tygodnie semaglutyd, druga połowa - placebo. U osób, które otrzymywały lek, ilość białka w moczu spadła aż o 52 proc. Dodatkowo u chorych zaobserwowano mniejsze ryzyko rozwoju niewydolności serca. Zauważalny był także spadek ciśnienia krwi porównywalny do efektu po zażyciu leków na nadciśnienie.
- Najważniejsze jest to, że lek ma zarówno bezpośredni, jak i pośredni wpływ na nerki. Lek ma bezpośredni wpływ na parametry stanu zapalnego w nerkach i redukuje tkankę tłuszczową wokół nerek, obniżając ilość białka w moczu. I pośrednio, ponieważ obniża wagę i ciśnienie krwi uczestników - mówi jeden z autorów badania Hiddo L. Heerspink.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.