Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona - właściwości, zastosowanie w medycynie i kosmetyce
Nadtlenek wodoru, czyli popularna woda utleniona, ceniona jest nie tylko w medycynie, ale i kosmetyce. Jej działanie jest bardzo szerokie, a wykorzystanie w zasadzie nieograniczone. Można z jej pomocą leczyć dolegliwości zdrowotne, skórne, a nawet stosować nadtlenek wodoru w codziennych pracach domowych. Zobacz, jakie właściwości ma woda utleniona i jak możesz ją wykorzystać na co dzień.
1. Czym jest nadtlenek wodoru?
Nadtlenek wodoru to substancja o wzorze H2O2. Nazywany jest zwyczajowo wodą utlenioną i stosowany jest chętnie w medycynie, kosmetyce i podczas prac domowych. Znalazł swoje zastosowanie niemal wszędzie. Jest to substancja obecna w każdym organizmie. Wspiera mnóstwo bioprocesów i uczestniczy w przemianie materii. Bierze udział w metabolizowaniu białek, węglowodanów i tłuszczy, a dodatkowo także witamin i składników mineralnych.
Nadtlenek wodoru utlenia także wszelkie toksyny, bakterie i hamuje namnażanie się wirusów. Chroni także tkanki przed uszkodzeniami.
2. Nadtlenek wodoru w medycynie
Nadtlenek wodoru jest powszechnie znany jako środek odkażający. Wodę utlenioną stosujemy na rany, otarcia, zadrapania. Jest w domu na wypadek wszelkich upadków, uszkodzeń skóry i nieszczęśliwych wypadków. Czasem stosowana jest także w stomatologii - najczęściej do płukania jamy ustnej w przebiegu wieloetapowego leczenia. Przyspiesza gojenie ran, eliminuje bakterie i drobnoustroje.
Charakterystyczne dla wody utlenionej jest to, iż po zaaplikowaniu na uszkodzoną skórę przez kilka sekund mocno piecze, a rana się pieni.
3. Nadtlenek wodoru w kometyce
Woda utleniona znalazła swoje zastosowanie także w świecie urody. Wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, hamując procesy degeneracyjne naskórka. Aktywny tlen wraz z innymi składnikami kosmetyków doskonale chronią przed uszkodzeniami, zmiękczają i wygładzają cerę, a dodatkowo przyczyniają się do rozjaśnienia przebarwień.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nadtlenek wodoru wzmacnia naczynka i przyspiesza krążenie krwi. Pomaga także syntezować kwas retinowy, który jest nieodzowny w walce ze zmarszczkami. Ponadto działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
3.1. Woda utleniona na trądzik i cellulit
Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne woda utleniona jest jednym z najpowszechniejszych środków pomocnych w leczeniu trądziku. Zmniejsza stan zapalny i przyspiesza gojenie się wyprysków. Przyspiesza regenerację naskórka także po wyciśnięciu niedoskonałości. Substancja dotlenia skórę, dzięki czemu zanieczyszczenia nie pojawiają się tak często.
Pomaga utrzymywać tłustą i świecącą się cerę w dobrej kondycji.
Nadtlenek wodoru jest także znanym remedium na cellulit. Pomaga wygładzić skórę. Dotlenia ją, przyspiesza metabolizm i rozbija nawet największe złogi tłuszczu, odpowiedzialne za pojawianie się skórki pomarańczowej. Oprócz tego wspiera prawidłowe krążenie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.
3.2. Terapie tlenowe
Gabinety kosmetyczne często oferują tzw. terapię lub zabieg tlenowy. Poprawia on ogólną kondycję i stan skóry. W efekcie jest w pełni zregenerowana, pełna energii i promienna. Zabiegi te są uzupełnieniem domowej pielęgnacji z wykorzystaniem nadtlenku wodoru.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.