Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Nadużywanie alkoholu i narkotyków zwiększa ryzyko schizofrenii

Avatar placeholder
04.04.2019 13:47
Nadużywanie alkoholu i narkotyków zwiększa ryzyko schizofrenii
Nadużywanie alkoholu i narkotyków zwiększa ryzyko schizofrenii (123RF)

Nowe badania przedstawione na tegorocznym spotkaniu Międzynarodowego Towarzystwa Badania Psychozy pokazuje, że alkohol, marihuana i inne narkotyki mogą znacznie zwiększać ryzyko zachorowania na schizofrenię. Badanie przyprowadzili dr Stine Mai Nielsen i prof Merete Nordentoft z Centrum Zdrowia Psychocznego Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze, wraz ze współpracownikami.

1. Uzależnienia mają silny związek ze schizofrenią

Poprzednie badania poddały analizie potencjalne powiązania pomiędzy nadużywaniem substancji uzależniących a schizofrenią. Jednak ze względu na ograniczenia metodologiczne, pozostały wątpliwości.

W nowym badaniu autorzy analizowali ogólnokrajowe rejestry chorób (3,133,968 osób) i znaleźli 204,505 przypadków nadużywania alkoholu, w tym 21,305 osób z rozpoznaną schizofrenią. Dane analizowano przy użyciu różnych technik statystycznych, brano pod uwagę takie czynniki jak płeć, miejsce zamieszania, inne uzależnienia, diagnozy psychiatryczne, historię psychiatryczną i  status społeczno-ekonomiczny.

Uzależnienia nie tylko niszczą zdrowie fizyczne, ale też mogą powodować schizofrenię
Uzależnienia nie tylko niszczą zdrowie fizyczne, ale też mogą powodować schizofrenię (Shutterstock)
Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Autorzy stwierdzili, nadużywanie substancji zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię ok. 6 razy; konopie indyjskie zwiększały ryzyko 5,2 razy, alkohol 3,4 razy, środki halucynogenne 1,9 razy, leki uspokajające 1,7 razy, amfetamina 1,24 razy i inne substancje 2,8 razy.

Autorzy podsumowują - "Zwiększone ryzyko było znaczące, nawet od 10 do 15 lat po rozpoznaniu uzależnień. Nasze wyniki pokazują mocne powiązania pomiędzy niemal każdym rodzajem uzależnień, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na schizofrenię w późniejszym życiu".

Zobacz także

Dodają, że badanie to było badaniem statystycznym i nie jest możliwe określenie, czy nadużywanie alkoholu lub innych substancji w rzeczywistości powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia schizofrenii.

Możliwe jest, że ludzie, którzy są narażeni na rozwój schizofrenii, są bardziej skłonni do nadużywania substancji uzależniających, lub że pewne osoby mogą być podatne zarówno na nałogi, jak i na zachorowania na schizofrenię. Analiza danych sugeruje, że wszystkie te wyjaśnienia są możliwe, a zależność między schizofrenią i uzależnieniem jest wysoce skomplikowana.

2. Nałogi rodziców również mają znaczenie

W drugim badaniu tej samej grupy, tym razem pod kierunkiem dr Carsten Hjorthøj (także ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze) autorzy oceniali potencjalną rolę uzależnień rodzicielskich w rozwoju schizofrenii. Nałogi zostały podzielone na dwie kategorie w zależności od tego, czy to uzależnienie rozpoznano po raz pierwszy przed czy po urodzeniu potomstwa.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Naukowcy odkryli, że dzieci, których matki nadużywały konopi, 6-krotnie zwiększały ryzyko tego, że ich dziecko zapadnie na chorobę psychiczną– bez różnicy, czy jeśli uzależnienie zdiagnozowano przed narodzinami dziecka, czy później. Jeżeli chodzi o ojców, nadużywanie marihuany zwiększało ryzyko 5,5 razy.

Nadużywanie alkoholu u kobiet, zdiagnozowane przed narodzinami dziecka wiązało się z ryzykiem zwiększonym 5,6 razy, ale ryzyko spadło dwukrotnie, jeśli diagnoza była postawiona po urodzeniu dziecka. W przypadku ojców było podobnie  (4,4-krotnie zwiększone ryzyko, jeśli alkoholizm rozpoznano przed urodzeniowym versus 1,8 razy, jeżeli diagnozę postawiono po porodzie).

Autorzy podsumowują - "Skłonność do nadużywania marihuany jest wyraźnie związana z schizofrenią Chociaż łatwo jest narazić się na bierne palenie, z innymi substancjami, takimi jak alkohol, nie można ich stosować „biernie”,  co może wyjaśnić wiele niższy związek pomiędzy uzależnieniami zdiagnozowanymi po narodzinach dziecka, a ryzykiem schizofrenii".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny schizofrenii
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze