Najbardziej charakterystyczny objaw parkinsona. Nagranie rąk dokładne go pokazuje
Choroba Parkinsona z reguły postępuje powoli. Najpierw pacjenci zaczynają z większą trudnością wykonywać codzienne czynności, później mają problem z precyzją ruchów. Do tego z czasem dochodzi drżenie rąk - to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów choroby. Szacuje się, że na parkinsona choruje w Polsce ok. 80-100 tysięcy osób, z czego ok. 15 tysięcy jest już w zaawansowanym stadium choroby.
1. Parkinson - jakie są objawy?
Zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych powodują spowolnienie ruchów, problem z utrzymaniem równowagi, drżenie kończyn, sztywnienie mięśni. Jednym z charakterystycznych sygnałów świadczących o rozwoju choroby jest problem z odręcznym pisaniem. Choroba Parkinsona może rozwijać się latami w ukryciu.
Część ekspertów wskazuje, że zanim pojawią się charakterystyczne symptomy, może minąć nawet kilkanaście lat. Z reguły w momencie, kiedy ujawniają się charakterystyczne symptomy choroby, proces obumierania neuronów u chorych jest już w zaawansowanej postaci. Wciąż trwają poszukiwania metod wczesnego wykrycia choroby, w okresie przedklinicznym, co pozwoliłoby ograniczyć jej postęp.
Jakie mogą być wczesne objawy parkinsona?
- zaburzenia snu,
- depresja i stany lękowe,
- niewyraźna mowa i cichy głos,
- utrata węchu,
- problemy z koncentracją lub pamięcią,
- niedociśnienie,
- dystonia- czyli bolesne, długotrwałe skurcze mięśni,
- spowolnienie ruchowe,
- apatia i przewlekłe zmęczenie.
2. Drżenie rąk w chorobie Parkinsona
Drżenie rąk jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów parkinsona. W początkowym okresie choroby - drżenie dotyczy tylko jednej dłoni albo tylko palca. Z czasem problem się nasila. U chorych pojawia się tzw. drżenie spoczynkowe pod wpływem stresu lub innych silnych emocji, a nawet podczas snu.
Na poniższym nagraniu widać, jak wyglądają charakterystyczne objawy choroby:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.