Trwa ładowanie...

Lek na otyłość jest już w Polsce. Cena może zaskoczyć

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 29.09.2023 13:25
Polacy czekali na ten lek. Jest już w Polsce
Polacy czekali na ten lek. Jest już w Polsce (Getty Images)

Jeden z najbardziej wyczekiwanych leków w tym roku jest już w Polsce. Zastrzyki na otyłość Wegovy trafiają do aptek, ale ich dostępność jest na razie znikoma. Choć cena za opakowanie jest zawrotna, lek może cieszyć się dużym zainteresowaniem.

spis treści

1. Lek na otyłość trafił do aptek

Wegovy to lek na receptę w postaci roztworu do wstrzykiwań. Substancją czynną preparatu jest semaglutyd.

Przypomnijmy, że semaglutyd reguluje poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Podczas badań okazało się, że dodatkowym "efektem ubocznym" jego stosowania jest redukcja masy ciała. W badaniu STEP-1 wykazano, że po 68. tygodniach stosowaniach semaglutydu u pacjentów z otyłością i jedną chorobą współistniejącą (bez cukrzycy), następował spadek wagi o 14,9 proc., w porównaniu do 2,4 proc. w grupie placebo.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

- Te leki blokują ośrodek głodu, a pobudzają ośrodek sytości, czyli pacjenci po prostu mniej jedzą i dzięki temu chudną. Inkretyny przede wszystkim hamują perystaltykę jelit i opróżnianie żołądka, w związku z tym żołądek jest pełny, człowiekowi nie chce się jeść, więc automatycznie zmniejsza liczbę przyswajanych pokarmów - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Lek stosuje się w celu kontroli masy ciała u dorosłych pacjentów. Jest on przeznaczony dla osób z BMI równym lub wyższym niż 30 kg/m2 (otyłość) lub równym bądź wyższym niż 27 kg/m2 (nadwaga).

Ponadto, musi wystąpić jedno współistniejące schorzenie związane z nieprawidłową masą ciała, np.:

  • zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • dyslipidemia (np. nieprawidłowe stężenie cholesterolu),
  • obturacyjny bezdech senny,
  • choroba sercowo-naczyniowa (przebyty zawał serca, udar mózgu lub schorzenia naczyń krwionośnych).

2. Jak stosować nowy lek?

Istotne jest jednak to, że lek trzeba stosować razem z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Choć nowy lek jest już w Polsce, z danych w serwisie gdziepolek.pl wynika, że na razie jego dostępność jest ograniczona. Można go dostać w pojedynczych aptekach, a cena waha się od 1500 do ok. 1668 zł za jedno opakowanie (4 zastrzyki).

Lek sprzedawany jest w dawce 1 mg, przy czym początkowa dawka, która została określona w ulotce leku, powinna wynosić 0,25 mg raz na tydzień. To lekarz zaleca stopniowe zwiększanie dawki co 4 tygodnie do momentu osiągnięcia zalecanych 2,4 mg raz na tydzień (dalsze zwiększanie nie jest zalecane).

Zastrzyk robi się raz w tygodniu. Lek powinien być wstrzykiwany pod skórę, a szczegółową instrukcję można znaleźć w ulotce.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze