Przejdź na WP

Oko - wady wzroku, choroby, higiena, dieta

Choroby oczu i wady wzroku to, niestety, coraz częstsze przypadłości współczesnego człowieka. Godziny spędzone przed monitorem komputera mają swoją cenę – notoryczne zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie czy uczucie piasku pod powiekami to pierwsze objawy problemów ze wzrokiem, których nie należy bagatelizować. Oko jest narażone na wiele różnego rodzaju schorzeń, dlatego cały czas należy dbać o wzrok.

Zobacz film: "Leczenie zespołu suchego oka"

spis treści

1. Oko - wady wzroku

Wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości, a jednocześnie rozmazane widzenie tych oddalonych, to typowe objawy krótkowzroczności, nazywanej także bliskowzrocznością. Jest to częsta wada wzroku. Istotą problemu jest niewłaściwe miejsce skupienia wpadających do oka promienii świetlnych, które zamiast na siatkówce, ogniskują się tuż przed nią. Rozproszenie obrazu krótkowidz stara się zmniejszyć mrużąc oko. Dzięki temu przedmioty zyskują ostrość.

Przeciwieństwem krótkowzroczności jest inna choroba oka dalekowzroczność (nadwzroczność). W tym przypadku obraz skupia się nie przed, a za siatkówką oka, w efekcie czego oddalone obiekty widziane są doskonale, natomiast te znajdujące się blisko tracą wyraźne kontury. 

Rozciągnięcie lub zniekształcenie rogówki bądź soczewki o to z kolei przyczyny astygmatyzmu – wady, z powodu której wpadające do oka promienie po załamaniu skupiają się w dwóch punktach, co doprowadza do powstania zamazanego obrazu zarówno tego obserwowanego z daleka, jak i z bliska. Dodatkowo poziome i pionowe linie rejestrowane są z różną ostrością – astygmatyk może zatem wyraźnie widzieć jedynie część stołu czy krzesła. 

Zadbaj o swoje oczy
Zadbaj o swoje oczy [5 zdjęć]

Kiedyś pogorszenie wzroku następowało wraz z wiekiem, dziś zdarza się to w równym stopniu młodym i osobom...

zobacz galerię

Objawy astygmatyzmu są bardzo uciążliwe – poza zamglonym widzeniem pojawiają się czołowe bóle głowy, potrzeba częstego mrugania, a także mrużenia i tarcia oczu. Nieostrość konturów doprowadza do zaburzeń poczucia przestrzeni.

Leczenie wad wzroku tego typu polega najczęściej na zastosowaniu zabiegu laserowego, którego celem jest zmiana kształtu krzywizny rogówki, co pozwala w znacznym stopniu poprawić jakość widzenia. Zamiast zabiegu można zastosować także odpowiednio dobrane okulary bądź soczewki kontaktowe.

2. Oko - choroby

Oko jest bardzo czułym narządem. Schorzenia, które go dotykają najczęściej są wynikiem urazu, zakażenia lub nowotworu, jednak zdarza się, że dolegliwości stanowią symptom schorzenia ogólnoustrojowego. Ma to miejsce np. w przypadku zaćmy, która może pojawić się u pacjenta cierpiącego na cukrzycę (choć miewa ona także charakter wrodzony).

W przebiegu zaćmy, czyli katarakty, dochodzi po powstania na przezroczystej zazwyczaj soczewce oka plamek bądź obszarów zmętniałych, przez co wiązki światła nie mogą swobodnie przenikać do siatkówki. Wraz z postępem schorzenia zmętniałe pola stają się coraz większe, co prowadzi do znacznego pogorszenia ostrości wzroku, a z czasem może stać się przyczyną jego całkowitej utraty.

Podobne skutki grożą osobie ze zdiagnozowaną jaskrą, chorobą która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Bezpośrednią przyczyną utraty jego sprawności jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi do niego zaleganie w oku cieczy wodnistej – substancji odżywiającej jego tkanki, która u osoby zdrowej znajduje naturalne drogi ujścia.

6 produktów na dobry wzrok
6 produktów na dobry wzrok [7 zdjęć]

Od rana do wieczora wytężamy wzrok, siedząc przed ekranami komputerów i telewizorów oraz wpatrując się...

zobacz galerię

Powszechna choroba oczu występująca głównie u osób powyżej 50. roku życia to zwyrodnienie plamki żółtej, czyli uszkodzenie centralnej części siatkówki. Typowe objawy AMD to widzenie linii prostych jako falistych bądź zniekształconych, a także nasilające się problemy z czytaniem. Jak dotąd nie udało się ustalić dokładnych przyczyn schorzenia. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. podeszły wiek, płeć żeńską (u kobiet odnotowuje się wyższą częstotliwość pojawienia się choroby), uzależnienie od tytoniu, a także  występowanie schorzenia w rodzinie.

W przypadku niezaawansowanych form chorób oczu wystarczające bywa leczenie farmakologiczne. Niektóre schorzenia oka, takie jak choćby zaćma, wymagają jednak poddania się zabiegowi, podczas którego pacjentowi wszczepiona zostaje nowa soczewka. Skutki choroby oka mogą zostać także skorygowane w sposób nieinwazyjny przy pomocy lasera.

3. Oko - higiena

Ochrona oczu przed długotrwałą ekspozycją na niesprzyjające czynniki zewnętrzne oraz zadbanie o optymalny poziom nawilżenia gałki ocznej pozwoli na dłużej zachować narząd wzroku w dobrej kondycji.

Ważne jest zatem przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (minimum 5-8 szklanek wody dziennie), utrzymanie właściwej wilgotności powietrza (co ma szczególne znaczenie w przypadku osób spędzających dużo czasu w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych), czy używanie okularów przeciwsłonecznych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Oko - dieta

Ogromne znaczenie ma także sposób żywienia. Dieta na dobry wzrok powinna dostarczać organizmowi dużych ilości witamin A, C i E. Pierwsza z nich ma silne właściwości antyoksydacyjne – skutecznie walczy z uszkadzającymi wzrok wolnymi rodnikami. Jednocześnie poprawia pracę fotoreceptorów umożliwiających widzenie po zmroku. Znajdziemy ją m.in. w warzywach liściastych, marchwi, brzoskwiniach i pomidorach.

Witamina C pomaga utrzymać w dobrym stanie naczynia krwionośne odżywiające oko. Doskonałym jej źródłem jest natka pietruszki, a także papryka, cytrusy oraz czarne porzeczki. Obficie występująca w olejach roślinnych witamina E zwiększa natomiast wchłanianie witaminy A i pomaga zachować szczelne błony komórkowe.

Dieta pozytywnie wpływająca na oko powinna zawierać produkty bogate w minerały, przede wszystkim cynk (jaja, pełnoziarniste pieczywo, ryby), selen (owoce morza, cebula, orzechy), miedź (awokado, orzechy, owoce morza) i mangan (jagody, ciemne pieczywo, fasola).

Najważniejszą rolę odgrywa cynk – jest bowiem niezbędny w procesie wytwarzania substancji o nazwie rodopsyna, dzięki której oko jest w stanie odróżniać różne odcienie szarości. Trzy kolejne pierwiastki to mocne przeciwutleniacze, które usuwają wspomniane już, groźne dla oka, wolne rodniki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy