Przejdź na WP

Oko - wady wzroku, choroby, higiena, dieta

Choroby oczu i wady wzroku to, niestety, coraz częstsze przypadłości współczesnego człowieka. Godziny spędzone przed monitorem komputera mają swoją cenę – notoryczne zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie czy uczucie piasku pod powiekami to pierwsze objawy problemów ze wzrokiem, których nie należy bagatelizować. Oko jest narażone na wiele różnego rodzaju schorzeń, dlatego cały czas należy dbać o wzrok.

Zobacz film: "Leczenie zespołu suchego oka"

spis treści

1. Oko - wady wzroku

Wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości, a jednocześnie rozmazane widzenie tych oddalonych, to typowe objawy krótkowzroczności. Jest to częsta wada wzroku. Istotą problemu jest niewłaściwe miejsce skupienia wpadających do oka promienii świetlnych, które zamiast na siatkówce, ogniskują się tuż przed nią. Rozproszenie obrazu krótkowidz stara się zmniejszyć mrużąc oko. Dzięki temu przedmioty zyskują ostrość.

Przeciwieństwem krótkowzroczności jest inna choroba oka dalekowzroczność (nadwzroczność). W tym przypadku obraz skupia się nie przed, a za siatkówką oka, w efekcie czego obiekty znajdujące się blisko tracą wyraźne kontury przy stosunkowo dobrym widzeniu do dali.

Kolejną wadą wzroku mogącą towarzyszyć powyższym jest astygmatyzm – wada, z powodu której wpadające do oka promienie po załamaniu skupiają się w dwóch punktach - a nie jednym jak powinny, co doprowadza do powstania zamazanego obrazu zarówno tego obserwowanego z daleka, jak i z bliska. Dodatkowo poziome i pionowe linie rejestrowane są z różną ostrością. 

Zadbaj o swoje oczy
Zadbaj o swoje oczy [5 zdjęć]

Kiedyś pogorszenie wzroku następowało wraz z wiekiem, dziś zdarza się to w równym stopniu młodym i osobom...

zobacz galerię

Objawy nieskorygowanych lub nieprawidłowo skorygowanych wad wzroku są bardzo uciążliwe – poza zamglonym widzeniem pojawiają się czołowe bóle głowy, potrzeba częstego mrugania, a także mrużenia i tarcia oczu. Nieostrość konturów doprowadza do zaburzeń poczucia przestrzeni.

Leczenie wad wzroku tego typu polega najczęściej na doborze korekcji okularowej bądź soczewek kontaktowych lub bardziej inwazyjnie, na zastosowaniu zabiegu laserowego, którego celem jest zmiana kształtu krzywizny rogówki, co pozwala w znacznym stopniu poprawić jakość widzenia.

2. Oko - choroby

Oko jest bardzo czułym narządem. Schorzenia, które go dotykają najczęściej są wynikiem zakażenia, schorzeń ogólnoustrojowych, urazu lub nowotworu. Ma to miejsce np. w przypadku zaćmy, która jest naturalnym procesem starzenia się soczewki i powstaje wraz z wiekiem, ale mogą ją przyspieszyć cukrzyca, urazy czy sterydoterapia.

W przebiegu zaćmy, czyli katarakty, dochodzi po powstania na przezroczystej soczewce oka plamek bądź obszarów zmętniałych, przez co wiązki światła nie mogą swobodnie przenikać do siatkówki. Wraz z postępem schorzenia zmętniałe pola stają się coraz większe, co prowadzi do znacznego pogorszenia ostrości wzroku, a z czasem może stać się przyczyną jego całkowitej utraty. W przypadku zaćmy jest to odwracalna utrata wzroku, gdyż zabieg usuniecia zaćmy ze wszczepem sztucznej soczewki przywraca zdolność widzenia oka.

Natomiast jaskra jest chorobą której nie można wyleczyć, a tylko zahamować jeśli powstały już w jej wyniku uszkodzenia włókienek nerwowych nerwu wzrokowego (co skutkuje w w ograniczonym polu widzenia). Możliwe jest jedynie zapobieganie powstawaniu nowych przez odpowiednio dobrane leczenie. W jaskrze dochodzi często do wzrostów ciśnienia wewnątrzgałkowego lub ogólnoprzyjęte za normę ciśnienie wewnątrzgałkowe jest dla danego pacjenta za wysokie jak w przypadku jednej z odmian jaskry – jaskry normalnego ciśnienia.

6 produktów na dobry wzrok
6 produktów na dobry wzrok [7 zdjęć]

Od rana do wieczora wytężamy wzrok, siedząc przed ekranami komputerów i telewizorów oraz wpatrując się...

zobacz galerię

Powszechna choroba oczu występująca głównie u osób powyżej 60. roku życia to zwyrodnienie plamki żółtej (Age related Macular Dystrophy, AMD), czyli uszkodzenie centralnej części siatkówki. Typowe objawy AMD zgłaszane przez pacjentów to widzenie linii prostych jako falistych bądź zniekształconych oraz ciemna plama w centralnym polu widzenia przy stosunkowo dobrym widzeniu obwodowym) co powoduje problemy z czytaniem. Jak dotąd nie udało się ustalić dokładnych przyczyn schorzenia. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. podeszły wiek, płeć żeńską (u kobiet odnotowuje się wyższą częstotliwość pojawienia się choroby), uzależnienie od tytoniu, a także  występowanie schorzenia w rodzinie.

3. Oko - higiena

Ochrona oczu przed długotrwałą ekspozycją na niesprzyjające czynniki zewnętrzne oraz zadbanie o optymalny poziom nawilżenia gałki ocznej pozwoli na dłużej zachować narząd wzroku w dobrej kondycji.

Ważne jest zatem przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (minimum 5-8 szklanek wody dziennie), utrzymanie właściwej wilgotności powietrza (co ma szczególne znaczenie w przypadku osób spędzających dużo czasu w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych), czy używanie okularów przeciwsłonecznych.

Ważne jest też stosowanie preparatów sztucznych łez do nawilżenia powierzchni oka oraz preparatów do higieny brzegów powiek np. dostępnych w aptece bez recepty płynów, żeli, chusteczek jednorazowych przeznaczonych do higieny brzegów powiek.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Oko - dieta

Ogromne znaczenie ma także sposób żywienia. Dieta na dobry wzrok powinna dostarczać organizmowi dużych ilości antyoksydantów i witamin.

Dieta pozytywnie wpływająca na oko powinna zawierać produkty bogate w minerały, przede wszystkim cynk (jaja, pełnoziarniste pieczywo, ryby), selen (owoce morza, cebula, orzechy), miedź (awokado, orzechy, owoce morza) i mangan (jagody, ciemne pieczywo, fasola).

Jednym z najważniejszych jest cynk – jest bowiem niezbędny w procesie wytwarzania substancji o nazwie rodopsyna, uczestnicząca w procesie widzenia. Trzy kolejne pierwiastki to mocne przeciwutleniacze, które usuwają wspomniane już, groźne dla oka, wolne rodniki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy