Trwa ładowanie...

Choroby serca Polaków - młodzi chorują coraz częściej, miażdżyca, nadciśnienie

46 proc. Polaków rocznie umiera z powodu chorób serca. To statystycznie więcej niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 80 proc. można byłoby zapobiec chorobom układu krążenia. Nie chodzi tutaj o szybkie wdrożenie leczenia farmakologicznego ani przeprowadzone zabiegi chirurgiczne. Sekretem zapobiegania chorobom serca jest zmiana diety i stylu życia.

Zobacz film: "Objawy chorego serca widoczne na skórze"

spis treści

1. Choroby serca Polaków

Współcześnie większość z nas jest zabiegana. Nie mamy czasu na badania kontrolne, odpoczynek czy aktywność fizyczną. Swój czas spędzamy w pracy, nie poświęcając odpowiedniej uwagi swojemu zdrowiu. Z tego też powodu choroby związane z sercem nie dotyczą już tylko osób starszych.

Choroby serca coraz częściej pojawiają się u młodych ludzi. Zdaniem WHO to właśnie one są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Według statystyk w 2015 roku na serce zmarło 17,7 mln osób. To 31 proc. ogólnej liczby zgonów na całym świecie. Najczęściej zabija choroba wieńcowa serca oraz udar mózgu.

2. Przyczyny miażdżycy

Coraz częściej słyszymy też o miażdżycy. To choroba, która rozwija się latami, bez charakterystycznych objawów. Chorzy często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że coś dzieje się w ich organizmie. Złogi cholesterolu z czasem pokrywa blaszka miażdżycowa. Wtedy mówimy o pojawieniu się miażdżycy.

Co się wtedy dzieje w organizmie? Ściany tętnic coraz bardziej sztywnieją, przez co ich światło się zwęża. To rezultat odkładania się cholesterolu. Krew nie przepływa swobodnie. Efektem jest słabe ukrwienie organów wewnętrznych oraz nadciśnienie. Może dojść do zakrzepu, a w konsekwencji do choroby wieńcowej czy zawału serca.

Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia miażdżycy jest nieprawidłowy styl życia. Nie pomaga niezdrowa dieta pełna tłuszczów nasyconych, palenie papierosów, nadwaga i otyłość czy też cukrzyca.

Jak wygląda leczenie miażdżycy? Pierwszym krokiem jest zmiana jadłospisu. Dieta w miażdżycy ma przede wszystkim za zadanie obniżyć zawartość tłuszczów, tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans w posiłkach. Należy spożywać jak najmniej soli. Powinniśmy z kolei wzbogacić dietę o produkty bogate w sterole roślinne.

W obniżeniu poziomu "złego" cholesterolu pomoże np. regularne korzystanie z margaryny wzbogaconej właśnie w fitosterole (Optima Cardio). To właśnie te substancje aktywne pozwalają na hamowanie wchłanianie cholesterolu do układu krwionośnego. W efekcie jego poziom obniży się o 7-12 proc. w ciągu 2-3 tygodni.

3. Czym objawia się nadciśnienie tętnicze

Polacy coraz częściej zmagają się z nadciśnieniem. Przyczyną pojawienia się tej dolegliwości są m.in. nadużywanie soli w diecie, nadwaga i otyłość, alkohol czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Z nadciśnieniem zmaga się 9 milionów mieszkańców Polski. Najczęściej cierpią na nie osoby po 50. roku życia.

Zobacz także:

O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie stale bądź często znajduje się powyżej wartości prawidłowych. Lekarze mówią, że akceptowany poziom wynosi poniżej 140/90 mmHg.

Zbyt wysokie ciśnienie łączy się również z bólami głowy, odczuwaniem zmęczenia czy krwawieniami z nosa. Nieleczone może powodować zawał serca, udar mózgu bądź chorobę niedokrwienną.

Jak uciec z grupy podwyższonego ryzyka? Pomoże przede wszystkim aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta. Dietetycy i lekarze polecają, by przy stwierdzonym nadciśnieniu zupełnie zrezygnować z dosalania potraw, wzbogacić dietę w produkty będące źródłem potasu. Idealnym zamiennikiem masła (źródło nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans) będzie dobrej jakości margaryna ze sterolami roślinnymi w składzie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.