Trwa ładowanie...

Najkrótsza droga do udaru. Szczególnie zagrożona jedna grupa

 Maciej Rugała
09.11.2022 15:40
Młode osoby są bardziej zagrożone udarem mózgu
Młode osoby są bardziej zagrożone udarem mózgu (Adobe Stock)

Badacze ostrzegają - osoby w przedziale wiekowym 20-30 lat, które piją umiarkowanie lub dużo alkoholu, są bardziej narażone na udar mózgu niż osoby pijące sporadycznie lub wcale. Młode osoby bardzo często przechodzą też udary znacznie gorzej.

spis treści

1. Długotrwałe picie a udar w młodym wieku

Ryzyko udaru wzrasta tym mocniej, im więcej lat regularnego picia zgłaszały badane osoby. - Wskaźnik udarów wśród młodych dorosłych poważnie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad. A większość udarów u osób w tym wieku powoduje śmierć lub poważne kalectwo. Gdybyśmy mogli zapobiegać udarom poprzez zmniejszenie spożycia alkoholu, bylibyśmy potencjalnie w stanie znacząco wpływać na zdrowie jednostek i ogólne obciążenie zdrowotne społeczeństwa – mówi główny autor badania dr Eue-Keun Choi z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego.

Naukowcy przyjrzeli się danym medycznym osób w wieku 20 i 30 lat, które przez cztery lata z rzędu przechodziły rutynowe badania. Co roku pytano je także o spożycie alkoholu: ile dni w tygodniu go piją, jaka jest standardowa liczba spożywanych drinków itp. Osoby, które piły 105 gramów lub więcej tygodniowo (nieco więcej niż jeden drink dziennie), uznano za pijące średnio lub intensywnie.

2. Zatrważające statystyki

Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"

Losy uczestników śledzono przez kolejne sześć lat. Łącznie w badaniu wzięło udział ponad 1,5 miliona osób. W ciągu sześciu lat, 3153 z nich doznało udaru mózgu. Okazało się, że uczestnicy pijącą średnio lub intensywnie przez co najmniej dwa lata były o ok. 20 proc. bardziej narażone na udar niż abstynenci oraz ludzie pijący alkohol tylko sporadycznie.

Dalsze analizy wykazały, że wraz ze wzrostem liczby lat umiarkowanego lub intensywnego picia, ryzyko udaru rosło. Regularne picie alkoholu przez dwa lata zwiększało je o 19 proc., picie przez trzy lata - o 22 proc., a cztery lata – o 23 proc.

Wyniki uzyskano po uwzględnieniu innych czynników, które mogą wpływać na ryzyko udaru, takich jak wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i wskaźnik masy ciała.

3. Szkodliwy styl życia

- Ponieważ ponad 90 proc. ogólnego obciążenia udarem można przypisać potencjalnie modyfikowalnym czynnikom, w tym spożyciu alkoholu, i ponieważ ryzyko udaru u młodych dorosłych poważnie wpływa nie tylko na jednostkę, ale i na całe społeczeństwo, np. ograniczając ich aktywność w najbardziej produktywnych latach, to zmniejszenie spożycia alkoholu w tej grupie wiekowej może być bardzo skuteczną strategią na rzecz zdrowia publicznego - podsumowuje dr Choi.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PAP

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze