Trwa ładowanie...

Najlepsza pora na śniadanie. Zmniejsza ryzyko cukrzycy o 60 proc.

O której jeść śniadanie? Zmiana codzienniego nawyku może zmnieszyć ryzyko cukrzycy
O której jeść śniadanie? Zmiana codzienniego nawyku może zmnieszyć ryzyko cukrzycy (Getty Images)

Najnowsze badania wskazują, że znaczenia ma nie tylko, co spożywamy, ale również pora posiłków. Naukowcy wyliczyli, że zjedzenie śniadania po godzinie 9 zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - nawet o 59 proc.

spis treści

## Kto jest najbardziej narażony na cukrzycę typu 2?

Wśród najczęstszych przyczyn cukrzycy typu 2 lekarze wymieniają niezdrową dietę, nadmierną masą ciała, niski poziom aktywności fizycznej oraz palenie papierosów.

Zobacz film: "Unikaj tych alkoholi. Wyeliminuj ryzyko cukrzycy"

Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2:

  • nadwaga (BMI >25 kg/m2),
  • mała aktywność fizyczna,
  • kobiety z przebytą cukrzycą ciążową,
  • nadciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg),
  • zaburzenia gospodarki lipidowej,
  • kobiety z zespołem policystycznych jajników (PCO),
  • osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Nowe badania wskazują na niedoceniany czynnik, który może ograniczyć ryzyko rozwoju choroby - porę spożywania posiłków. Dietetycy od dawna wymieniali śniadanie jako najważniejszy posiłek dnia.

Ostatnie badania naukowców z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego dowodzą, że jedzenia śniadania o konkretnej porze może ograniczyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

1. O której powinno się jeść śniadanie?

Badanie obserwacyjne objęło grupę ponad 100 tys. osób. Uczestnicy wypełniali ankiety żywieniowe, w których wpisywali m.in. co jedli i w jakich godzinach. W trakcie prowadzenia obserwacji odnotowano 963 nowe przypadki cukrzycy typu 2.

Badania: Zjedzenie śniadania po 9:00 rano zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 59 proc., w porównaniu z osobami, które jedzą śniadanie przed 8:00
Badania: Zjedzenie śniadania po 9:00 rano zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 59 proc., w porównaniu z osobami, które jedzą śniadanie przed 8:00 (Adobe Stock)

Naukowcy odkryli, że ryzyko zachorowania było istotnie wyższe w grupie osób, które regularnie jadły śniadanie po godzinie 9:00 rano, w porównaniu z tymi, które jadły śniadanie przed godziną 8:00.

- Z biologicznego punktu widzenia ma to sens, ponieważ pomijanie śniadania wpływa na kontrolę glukozy i lipidów, a także poziom insuliny - wyjaśnia Anna Palomar-Cros, jedna z autorów badania. - Nasze wyniki pokrywają się z dwiema metaanalizami, z których wynika, że pomijanie śniadania zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 - dodaje.

Naukowcy zauważyli, że częstsze spożywanie posiłków (około pięciu razy dziennie), również wiązało się z mniejszą zachorowalnością na cukrzycę typu 2. Ryzyko rozwoju choroby było z kolei większe wśród osób, które jadły duże posiłki po 22:00.

- Nasze wyniki sugerują, że pierwszy posiłek przed 8 rano i ostatni posiłek przed 19 mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania cukrzycy typu 2 – puentuje Manolis Kogevinas, współautor badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze